Performancing Metrics

جی هفت استاندارد دوگانه را کنار بگذارد | اتاق خبر
کد خبر: 346108
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 13:12
وزیر خارجه چین:
«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین از سران کشورهای «جی هفت» که در ژاپن تشکیل جلسه داده اند، خواست که به جای ورود به مسائل منطقه ای و شعله ور کردن آتش درگیری ها، با همکاری اعضای «جی 20» به توسعه اقتصادی قاره آسیا کمک کنند.

به گزارش اتاق خبر، این نشست دو روزه در «ایسه شیما» ژاپن از دیروز پنجشنبه آغاز شد و امروز جمعه با صدور بیانیه ای به کار خود پایان می دهد.
وزیر امور خارجه چین به اعضای این گروه توصیه کرد که بجای ورود به مسائلی که در حیطه کاری آنها نیست به موضوعات اقتصادی دنیا توجه کنند.
وی تصریح کرد: ژاپن باید اجازه دهد کشورهای عضو گروه هفت به مسئله اصلی توسعه و رشد اقتصادی آسیا و جهان توجه کنند نه اینکه موضوعاتی را دنبال کنند که ربطی به آنها ندارد.
به گزارش تلویزیون چین، «وانگ» این مطلب را در فاصله 100 روز مانده به برگزاری اجلاس سران «جی بیست» در شهر «هانگجو» در استان «جه جیانگ» واقع در شرق این کشور عنوان کرد.
وزیر خارجه چین گفت که کشورهای جی هفت و رهبران آنها باید بر اقتصاد و مسائل مالی و بانکی و موضوعات حساسی از این دست در دنیا متمرکز شوند نه اینکه تنها به مسائل منطقه ای توجه کرده و خود را به این چالش ها محدود کنند.
وی تاکید کرد که آنان نباید با استانداردهای دوگانه را در پیش بگیرند و آتش منازعات منطقه ای را با درگیر کردن کشورها با یکدیگر شعله ور سازند.
رئیس دستگاه دیپلماسی چین تصریح کرد که اعضای گروه های هفت و 20 می توانند با یکدیگر همکاری نزدیکی در خصوص رشد اقتصادی آسیا و دنیا داشته باشند و چین از این همکاری استقبال می کند.
«وانگ» با اشاره به طرح موضوع اختلافات دریای جنوبی در اجلاس سران جی هفت در ژاپن گفت: چین مواضع روشنی در باره این منطقه دارد و با کشورهای همسایه و منطقه که مستقیما به اختلافات مربوط هستند گفت و گو می کند و بر حق حاکمیتش بر این منطقه تاکید می ورزد.
سران جی هفت قصد دارند امروز جمعه در پایان اجلاس چهل و دوم خود بیانیه ای منتشر کنند که در بخشی از آن به منازعات دریای جنوبی اشاره خواهد شد.
آمریکا، انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن کشورهای عضو این گروه هستند که حدود 50 درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند.
با ملحق شدن روسیه به این گروه در سال 1998 نام این گروه به «جی هشت» تغییر کرد اما بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، این کشور از گروه «جی هشت» برکنار شد و از سال 2014 کشورهای مهم صنعتی دنیا در قالب «جی هفت» و بدون روسیه با هم دیدار می کنند.

منبع:ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید