خط و نشان پوتین در مورد سوریه | اتاق خبر
کد خبر: 346337
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 10:12
در دیدار با نخست وزیر یونان مطرح شد:
'ولادیمیر پوتین'رئیس جمهوری روسیه درنشست مشترک خبری با 'الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان با اشاره به روند اوضاع در سوریه گفت: روسیه اجازه نخواهد داد که سوریه مانند لیبی و سومالی شود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، 'ولادیمیر پوتین'رئیس جمهوری روسیه درنشست مشترک خبری با 'الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان با اشاره به روند اوضاع در سوریه گفت: روسیه اجازه نخواهد داد که سوریه مانند لیبی و سومالی شود.
وی افزود: جنگنده های روسیه مواضع تروریست ها را هدف قرار می دهند و با ارتش و مردم سوریه کاری ندارند و این اقدام برای ریشه کن کردن تروریسم و ایجاد ثبات و امنیت درمنطقه و جهان یک امر ضروری است.
رئیس جمهوری روسیه در رابطه با مسایل کُردهای سوریه و احتمال تشکیل دولت مستقل کُرد، گفت: روسیه درامور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی کند و مساله کُردها مربوط به کشورشان است.
وی با انتقاد از عملکرد آمریکا تصریح کرد: آمریکا به وعده ها و تعهدات خود عمل نمی کند؛ برای مثال می توان به تلاش این کشور برای نصب سامانه های موشکی در رومانی و لهستان اشاره کرد که روسیه را تهدید می کند.
پوتین ادامه داد: آمریکایی ها ادعا می کردند که این موشک ها برای مقابله با تهدیدات هسته ای ایران در رومانی نصب می شود اما اکنون که مساله پرونده صلح آمیز هسته ای ایران پس از توافق با گروه 1+5 حل شده، چرا آمریکا همچنان بر نصب موشک های خود در رومانی و لهستان تاکید دارد؟
رئیس جمهوری روسیه اظهارکرد: آمریکا در رابطه با تعهدات و گفتار خود صادق نیست و ما برای دفاع ازخود تمام تدابیر امنیتی را به کار خواهیم گرفت و اجازه نخواهیم داد که امنیت کشور و شهروندان ما به خطر بیفتد.
وی نقش برخی از کشورهای عربی در روند حل بحران سوریه را غیر سازنده توصیف کرد و گفت: با حل بحران سوریه، صلح و آرامش واقعی به منطقه باز می گردد و تهدید تروریسم برای منطقه و جهان از بین می رود اما متاسفانه تعدادی از کشورهای عربی منطقه در این راستا صادقانه گام بر نمی دارند.
نخست وزیر یونان نیز در این نشست مشترک خبری، با اعلام حمایت از حل مساله اوکراین بر اساس توافق مینسک گفت: یونان در جمع سازمان های بین المللی همیشه از ایجاد صلح و آرامش و حل اختلافات از راه گفت و گو حمایت می کند.
'الکسیس چیپراس' افزود: یونان به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو(پیمان آتلانتیک شمالی) ضمن پابندی به تعهدات خود، درصدد توسعه روابط همه جانبه با تمام کشورهای جهان از جمله روسیه، کشورهای آسیاسی، خاورمیانه و خاور دور است.
وی اظهارکرد: نقش یونان درجمع کشورهای اروپایی و سازمان های بین المللی بسیار مهم است زیرا همیشه از ایجاد صلح و آرامش ازطریق گفت و گوهای سازنده حمایت می کند.
نخست وزیر یونان تصریح کرد: اروپای امن با حضور روسیه در روند حل و فصل اختلافات و تنش ها و همچنین همکاری های سازنده میان روسیه، اتحادیه اروپا و ناتو شکل می گیرد.
چیپراس گفت: یونان از حل بحران سوریه از طریق گفت و گو حمایت می کند و بایستی همه برای حل هرچه سریع تر این بحران که باعث هجوم پناهجویان به کشورهای اروپایی شده، تلاش و اقدام کنند.
وی سفر رئیس جمهور روسیه به آتن را بسیار مهم قلمداد کرد و افزود: توسعه روابط راهبردی در تمام زمینه ها بویژه بعد از امضای چندین توافقنامه و تفاهمنامه بین دو کشور، فراهم شده است.
''ولادیمیر پوتین' برای یک دیدار رسمی دو روزه از یونان روز جمعه وارد آتن شد و با 'الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان دیدار کرد؛ مسکو و آتن در این دیدارها بر گسترش روابط تاکید کردند.
رسانه های خبری یونان نیز گزارش دادند: دولت یونان حدود 2 هزار پلیس و نیروی امنیتی برای تامین امنیت پوتین و هیات همراه بکار گرفته است و رئیس جمهوری روسیه نیز حدود 270 نیروی امنیتی ویژه را به یونان آورده است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قرار است امروز (شنبه) به معبد مقدس 'اتوس' واقع در شمال یونان سفر کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید