در انتظار تعیین تکلیف منتخب مردم اصفهان هستیم | اتاق خبر
کد خبر: 346419
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 12:39
وزیر کشور در آیین گشایش مجلس دهم:
وزیر کشور انتخابات را برگرفته از اصول قانون اساسی دانست و گفت: وزارت کشور به نمایندگی ا ز دولت جمهوری اسلامی ایران، در طراحی حرکت برای اجرای انتخابات، محکمات شرعی، قانونی و اخلاقی را مبنای کار خود قرار داد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز شنبه در آیین گشایش مجلس دهم با ارائه گزارشی از روند برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از رهبر معظم انقلاب که با رهنمود و ارشادات حکیمانه و مدبرانه خویش در برگزاری انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی راهگشای مسیر بودند و رئیس جمهوری برای فراهم ساختن بستر مناسب برای برگزاری انتخابات تشکر کرد.
رحمانی فضلی گفت: انتخابات در ایران برگرفته از قانون اساسی است و اصل ششم قانون اساسی اداره امور کشور را تنها از طریق اتکا به آرای عمومی ممکن می داند و اصل هفتم نیز مجلس شورای اسلامی را از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور دانسته است. صلاحیت قانون گذاری، اختیارات نظارتی و قابلیت پاسخ خواهی، دلالت بر نقش کلیدی وجایگاه محوری و آینده سازی مجلس شورای اسلامی دارد.
وزیر کشور اظهارداشت: تاکیدات مهمی که در قانون اساسی بر ضرورت تشکیل مجلس، چگونگی انتخاب نمایندگان و وظایف و اختیارات مجلس شده است، حاوی الزاماتی است که مطابق آن برگزار کنندگان و تمهیدکنندگان انتخابات باید تمام پیش بینی ها و مقدمات لازم را به منظور تشکیل مجلسی شایسته و منتخب واقعی مردم فراهم کند.
وی افزود: وزارت کشور به نمایندگی از دولت در طراحی مسیر حرکت برای تمهید مقدمات و روند اجرای انتخابات محکمات شرعی، قانونی و اخلاقی را مبنای کار خود قرار داده و با اذعان به مسئولیت ملی مجموعه عوامل دست اندرکار در دولت، حاکمیت و عرصه های سیاسی و اجتماعی، حرکت خود را بر مبنای اصول راهبردی مشخص دنبال کرد.
رحمانی فضلی یادآور شد: وزارت کشور با عنایت به اصول قانون اساسی، توصیه های امام راحل، رهنمودهای روشنگرایانه رهبر معظم انقلاب، چارچوب های ابلاغی رییس جمهوری و سیاست های مصوب دولت برگزاری انتخابات را بر پایه چند اصل مهم مشارکت حداکثری، رعایت حق الناس، بی طرفی کامل، قانون محوری و استقرار امنیت کامل و آرامش عمومی استوار ساخت.
وی ادامه داد: با درک اینکه انتخابات عرصه ظهور و تجلی حاکمیت مردمی و ملی نظام محسوب و در واقع نمایانگر اراده مردم در اعمال حاکمیت است تمامی تلاش ها در راستای صیانت ار آرای مردم بکار گرفته شد.
وزیر کشور تصریح کرد: بر همین اساسی ضمن تاکید بر بی طرفی کامل توسط مجریان به منظور حفظ هرگونه شائبه جانبداری جناحی و حزبی در جریان برگزاری انتخابات، نظام های نظارتی و کنترلی موثری برای اطمینان از حفظ بی طرفی مجریان تدارک دیده شد.
رحمانی فضلی افزود: ملت فهیم و هوشیار ایران با اطمینان کامل به این روند مشارکت مثال زدنی را در تعیین سرنوشت خود رقم زدند. بی شک برگزاری انتخابات در تراز شاخص های نظام جمهوری اسلامی ایران جز با همکاری صمیمانه دستگاه ها و نهادهای مسوول امکان پذیر نبود.
وی به اقدامات، برنامه ریزی ها و عملکرد وزارت کشور و دیگر سازمان های مسوول در برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: ستاد انتخابات کشور به ریاست معاون سیاسی و کمیته شش گانه آن با مسوولیت معاونین وزارت کشور در دوم اردیبهشت 1394 به فاصله 10 ماه از برگزاری انتخابات تشکیل شد.
رحمانی فضلی اضافه کرد: همچنین ستادهای متناظر در استان ها تشکیل شد و با بهره گیری از اختیارات قانونی، ابلاغ مصوبات راهبردی و پیگیری مستمر اجرای آن زمینه برگزاری انتخابات باشکوه را فراهم کرد.
وزیر کشور به برگزاری 40 جلسه ستاد مرکزی و بیش از دو هزار جلسه ستادهای متناظر در استان ها اشاره کرد و افزود: به منظور ارتقای دانش و مهارتهای انتخاباتی مجریان و دست اندرکاران برگزاری انتخابات در سراسر کشور طرح جامع آموزش مجریان انتخابات شامل محورهای متعددی مانند تهیه و تدوین متون متعدد آموزشی و برگزاری 27 همایش توجیهی در سراسر کشور آن هم در سطوح مختلف مدیریتی و کارشناسی با حضور رئیس و اعضای ستاد انتخابات کشور و بیش از 960هزار دست اندرکار برگزاری انتخابات طراحی و اجرا شد.
وزیر کشور گفت: در همین راستا برای نخستین بار به منظور حصول اطمینان از اشراف و تسلط مجریان بر قوانین و مقررات، آزمون جامعی از تمام فرمانداران و بخشداران سراسر کشور به عمل آمد.
رحمانی فضلی اضافه کرد: در این دوره از انتخابات به دلیل همزمانی برگزاری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری و وجود شرایط ویژه رقابتی میان جریان های سیاسی و هواداران آنها از حساسیت بالایی برخوردار بود و گروهک های معاند تروریستی و سرویس های بیگانه نیز به همین طریق در صدد انجام اقدامات خرابکارانه و ایجاد ناامنی در کشور بودند.
وزیر کشور گفت: از حدود شش ماه قبل برگزاری انتخابات «اطلس امنیت انتخابات» تهیه شد و حوزه های انتخابیه ای که بر اساس برآوردهای جامعه اطلاعاتی و امنیتی و شورای تامین استان ها و شهرستان احتمال درگیری و بروز تنش در آنها وجود داشت مشخص و تمهیدات لازم برای پیشگیری از شکل گیری و تشدید تنش و ناامنی اتخاذ و توسط دستگاه های عضو شورای امنیت کشور بویژه وزارت اطلاعات ، نیروی انتظامی، استانداران و فرمانداران به مورد اجرا درآمد.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: ستاد راهبردی امنیت انتخابات کشور برای اولین بار با حضور اعضای اصلی شورای امنیت کشور و با مسئولیت معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور تشکیل و با برگزاری جلسات منظم نسبت به رصد مسایل امنیتی اقدام کرد.
وی افزود: تعداد 250هزار نفر از نیروهای نظامی، امنیتی و انتظامی برای تامین انتخابات به کارگیری شد، همچنین تعداد40فروند بالگرد ، چهار هواپیما و چهار فروند شناور نیز برای تسهیل در حابجایی صندوق ها اقدامات لازم را انجام دادند.
وزیر کشور گفت: نتیجه آن اقدامات حاصل این بود که همراه با نشاط انتخاباتی و پیشگیری کامل از بروز وقایع امنیتی منجر به تلفات و آسیب های جانی بود که در تمام دوره ها انتخابات بی نظیر بود.
رحمانی فضلی گفت:‌ از آنجایی که که وزارت کشور بنا به تبصره ماده 25 قانون انتخابات علاوه بر مسئولیت اجرای قانون، مسئول اجرای حسن انتخابات است با رویکرد پیشگیری از بروز تخلفات و هر گونه سوء جریان، شبکه هوشمند، فراگیر و منسجم بازرسی انتخابات را راه اندازی کرد.
وی گفت: بر همین اساس برای نخستین بار بکارگیری 60هزار نیروی متعهد و آگاه از اقشار مختلف مردم در سطوح بازرسی، سربازرس ، هیات های بازرسی شهرستان و استان، بازرس ویژه و هیات مرکزی بازرسی انتخابات در تمام شعب اخذ رای مستقر و تعیین شدند.
وزیر کشور افزود: در این دوره با استفاده از فناوری های نوین در امر بازرسی با نگاه بهره گیری از ظرفیت مردمی در برگزاری قانون انتخابات در قالب سامانه هوشمند بازرسی انتخابات محقق شد.
رحمانی فضلی افزود: هماهنگی با شورای نگهبان در خصوص تعیین روز هفت اسفند 94 برای برگزاری همزمان دو انتخابات و نیز در تاریخ دهم اردیبهشت 95 برای برگزاری مرحله دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از هماهنگی های بین بخشی محسوب می شود.
وی ادامه داد: از مجموع 25 فرایند اجرایی انتخابات، 23 فرایند از جمله ثبت نام رای دهندگان، احراز هویت، ارسال فرم ها و رسیدگی به شکایات در سراسر کشور به صورت رایانه ای صورت گفت.
وزیر کشور گفت: اقدامات و پیش بینی های لازم برای برگزاری انتخابات تمام رایانه ای و کاملا مکانیزه برای اخذ و شمارش آراء در 30 درصد شعبه ها صورت گرفته بود که البته به دلیل عدم موافقت شورای نگهبان به نتیجه نرسید.
رحمانی فضلی افزود: هماهنگی و تعاملی حداکثری و مطلوب با اصحاب رسانه به خصوص رسانه ملی به منظور انعکاس اخبار انتخاباتی در ردیف اقدامات مهم وزارت کشور در این زمینه بوده است.
وی ادامه داد: تهیه به موقع تعرفه های اخذ آرا با لحاظ 14 شاخص حفاظتی و امنیتی ، اختصاص کد ویژه برای هریک از استانها و همچنین تامین و توزیع کلیه اقلام و ملزومات انتخابات در سطح استان ها و شهرستان ها با لحاظ ویژگی های امنیتی مورد انتظار در جریان طراحی و چاپ از زمره مهمترین اقدامات ستاد انتخابات کشور بوده است.
وزیر کشور یادآور شد: حسب تاکید رییس جمهوری با برنامه ریزی لازم، ستاد انتخابات کشور و پس از تایید شورای نگهبان صندوق های اخذ آرا به صورت شفاف تولید و در انتخابات مورد استفاده قرار گرفت.
رحمانی فضلی برگزاری دو همایش سراسری برای استانداران، معاونان سیاسی امنیتی و مدیران کل سیاسی و انتخابات و فرمانداران کشور با حضور رییس جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رییس جمهوری، دبیر شورای نگهبان و دیگر مسئولان طراز اول کشور و در راس همه، دیدار مجریان و ناظرین انتخابات با رهبر معظم انقلاب و بهره گیری از منویات و توصیه های ایشان را دیگر برنامه های مهم وزارت کشور برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات عنوان کرد.

**افزایش 110 درصدی ثبت نام کنندگان
وی در ادامه به روند برگزاری انتخابات اشاره کرد و گفت: مطابق برنامه زمان بندی از تاریخ 28 آذر 94 عملیات ثبت نام از داوطلبان شروع شد و در 207 حوزه انتخابیه اصلی، ستاد وزارت کشور و نمایندگان سیاسی خارج از کشور به مدت یک هفته انجام شد که 12 هزار و 72 نفر که شامل 10 هزار و 637 نفر مرد و یکهزار و 435 نفر زن ثبت نام کردند که نسبت به دوره های گذشته 110 درصد افزایش داشت.
وی ادامه داد: همزمان با آن، هیات های اجرایی در حوزه های انتخابیه، با حضور 15 هزار و 546 نفر از اقشار مختلف مردم تشکیل و در این بین، با دریافت 33 هزار و 926 پاسخ استعلام از مراجع چهارگانه، از مجموع 12 هزار و72 نفر داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی، تعداد10 هزار و 967 نفر تایید و پس از بررسی هیات های نظارت و شورای نگهبان، نهایتا 5 هزار و 944 نفرتائید صلاحیت شده ومردم آگاه و فهیم ایران نیز، در روز 7/12/94 ، با حضور با شکوه خویش در پای صندوق های رای درسراسرکشور،حماسه ای به یادماندنی را رقم زدند.
رحمانی فضلی گفت: البته آنچه که در این بخش قابل ذکر و یادآوری است، تشریک مساعی شورای نگهبان در مسیر تجدید نظر و تعیین صلاحیت حدود1600 نفر دیگر از داوطلبان در مراحل بعدی و در نتیجه بازگشت آنان به گردونه رقابت های انتخاباتی بود که پس از ارائه نظرات مشورتی وتحلیلی و اسناد مثبته مرتبط از سوی وزارت کشور و همکاری صمیمانه آن شورای محترم صورت گرفت، که در همین جا لازم می دانم از اعضای شورای نگهبان تقدیر و تشکر کنم.
وی در ادامه به آمارهای مرحله اول و دوم انتخابات اشاره کرد و گفت: در مرحله اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تعداد 33 میلیون و956 هزار و651 نفر از واجدین شرایط که معادل 62 درصد کل می باشد، در انتخابات شرکت کردند.
وزیر کشور یادآور شد: آنچه که در این دوره از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی قابل ذکراست، سرعت عواملِ دست اندرکار، در شمارش آراء و اعلام نتیجه نهائی بود.
رحمانی فضلی اضافه کرد: علیرغم آنکه برای نخستین بار درتاریخ جمهوری اسلامی ایران، دو انتخابات بزرگ، بطور همزمان اجرا شدند و در جریان آن مجموعا بیش از 67 میلیون رای ماخوذه مورد شمارش قرارگرفت، اما با برنامه ریزی دقیق و تلاش قابل تقدیر مسئولان وعوامل ذیربط، نتایج نهائی انتخابات در بسیاری از حوزه های انتخابیه بویژه درشهرتهران تا 30 ساعت قبل ازمدت مشابه انتخابات گذشته اعلام و منتشر شد.
وی گفت: باتوجه به بهره گیری از ابزارهای نوین فناوری اطلاعات در این دوره، امکان تحلیل ویژگی های آماری رأی دهندگان فراهم شده است که براساس اطلاعات موجود از میان کلیه رأی دهندگان؛ 45 درصد در فاصله سنی بین 18 تا 35 سال، 37 درصد در فاصله سنی بین 36 تا 55 سال و 18 درصد نیز در بازه سنی 55 سال به بالا بوده اند.
وزیر کشور افزود: از نظر ترکیب جنسیتی رأی دهندگان نیز، 48 درصد زن و52 درصد مرد بوده اند و از کل آراء مأخوذه، تعداد رأی دهندگان در روستاها 31٪ و در نقاط شهری 69٪ می باشد.
رحمانی فضلی ادامه داد: بیشترین نرخ مراجعه مردم به شعب اخذ رأی، مربوط به بازه زمانی ساعات 17 تا 19 بعد از ظهر روز اخذ رای بوده است.
وی یادآور شد: درمرحله اول انتخابات،152 حوزه انتخابیه تعیین تکلیف و221 نفر از نامزدها به مجلس راه یافتند و انتخاب 68 نفر از 55 حوزه انتخابیه نیز، به مرحله دوم موکول شد.
وزیر کشور اضافه کرد: با هماهنگی شورای نگهبان، مرحله دوم انتخابات درتاریخ 10/2/95، در سطح 21 استان و 55 حوزه انتخابیه و 15 هزار و 158 شعبه اخذ رای ، برای انتخاب 68 نفر از میان 136 نامزد راه یافته به مرحله دوم برگزار شد.
وی گفت: در مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تعداد 5 میلیون و901 هزار و 297 نفر از واجدین شرایط، در انتخابات شرکت و آراء خود را به داخل صندوق های رای انداختند که سبب ثبت مشارکت 48/33 درصدی در انتخابات شد.

**منتظر حل و فصل قانونی منتخب سوم اصفهان هستیم
رحمانی فضلی با بیان این که از مجموع 288 نفرمنتخب دهمین دوره مجلس شورای اسلامی،271 نفر مرد و17 نفر نیز زن می باشند افزود: درخصوص منتخبِ سوم مردم اصفهان نیز، مطابق آنچه که شورای نگهبان اعلام کرده است، ابطال انتخابات نسبت به یک فرد اعمال شده و با توجه به تفاوتِ برداشتِ وزارت کشور از قانون، در این خصوص اقدامات قانونی لازم، از جمله ارجاع موضوع به مراجع ذیصلاح و مجلس شورای اسلامی جهت ارائه استفساریه دنبال شده است که کماکان منتظر حل و فصل قانونی موضوع هستیم.

**افزایش سن مجلس دهم به 50 سال
وزیر کشور گفت: در بین منتخبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی،73 نفر در ترکیب سنی 30 تا 45 سال ، 187 نفر در ترکیب سنی 45 تا 60 سال و 28 نفر در ترکیب سنی 65 سال به بالا می باشند. متوسط سن منتخبین مجلس نهم 48 سال بوده و در مجلس دهم این عدد به 50 سال افزایش یافته است.
وی ادامه داد: تعداد 111 نفر از منتخبان دارای مدرک تحصیلی دکتری،145 نفردارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس و32 نفر نیز دارای مدارک معادل کارشناسی ارشد و تحصیلات حوزوی می باشند.
رحمانی فضلی یادآور شد: تعداد 111 نفر از منتخبان این دوره از نمایندگان ادوار گذشته و 177 نفر نیز برای اولین بار به افتخار خدمتگزاری در مجلس شورای اسلامی نائل آمده اند.
وزیر کشور اضافه کرد: لازم به ذکر است که در این انتخابات، فقط یک حوزه انتخابیه - بندر لنگه، بستک و پارسیان- باطل شده است. این درحالی است که در 9 دوره گذشته و در هر دوره، به طور میانگین، انتخابات در 12 حوزه انتخابیه ابطال شده است.
وی یادآور شد: ضمنا منتخب حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر،جناب حسین زاده نیز درجریان سانحه رانندگی جان به جان آفرین تسلیم نمودند که علّو درجات ایشان را ، از درگاه خداوند مسئلت داریم.

**قانون انتخابات نیازمند اصلاح و بازنگری
رحمانی فضلی اضافه کرد: البته ذکر این نکته ضروری و انکار ناپذیر است که؛ مجموعه قوانین و مقررات فعلیِ برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، پاسخگوی نیازهای مجریان، ناظران ومردم شریف ایران نبوده و نیازمند اصلاح و بازنگری است.
وزیر کشور گفت: برهمین اساس؛ وزارت کشور درجریان روند برگزاری انتخابات اخیر، نسبت به احصاء و تعیین مجموعه اشکالات، نواقص،ابهامات وخلاء های موجود در فرآیند تدارک و تمهید برگزاری انتخابات ازجمله:' ثبت نام ازداوطلبان'،' تعیین واحراز صلاحیت ها'، ' تشکیل وحدود وظایف و اختیارات هیات های اجرائی و نظارت و نحوه انجام تکالیف قانونی از سوی هیات های موصوف'،' شرایط تبلیغاتی وچگونگی تامین و هزینه کرد منابع تبلیغاتی و انتخاباتی'،' نحوه برگزاری انتخابات'،'روند اخذ رای'،' شماش آراء'،' اعلام نهائی نتایج'،'بررسی شکایات واعتراضات' و دیگر موارد، اقدام و امیدواریم که در تعاملی سازنده بین دولت یازدهم و مجلس دهم، پس از تصویب وابلاغ سیاست های کلی انتخابات، شاهد تدوین و تصویب قانون جدید انتخابات در مجلس دهم باشیم.
وی گفت: در پایان وظیفه خود می دانم؛ از شورای نگهبان، هیأت های نظارت، هیأت های اجرایی، ستادهای انتخابات استانداری ها وحوزه های انتخابیه سراسرکشور،کلیه عوامل و دست اندرکاران برگزاری انتخابات در سطح شعب اخذ رأی،اعضای ستاد انتخابات کشور، نیروهای انتظامی و نظامی، وزارت اطلاعات،وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، دادستانی کل کشور، سازمان ثبت احوال، استانداران، فرمانداران و بخشداران سراسرکشور، بازرسان وزارت کشور و نیز از اصحاب رسانه و خصوصاً رسانه ملی و بویژه ملت شهید پرور ایران اسلامی تقدیر وتشکر نمایم.
رحمانی فضلی افزود:امیدوارم که شما نمایندگانِ دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در پرتو لطف و عنایات اللهی، با همکاری وتعامل جدّی وسازنده با سایر قوا، در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و همچنین تحقق آرمان ها، مطالبات و خواست ملت عزیز ایران که صاحبان وحافظان اصلی انقلاب هستند، گام بردارید و پشتوانه ای محکم برای حفظ، صیانت و تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که میراث گرانبهایِ امامِ راحل و شهدای گرانقدر میهن عزیزمان محسوب می شود، باشید.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید