ورزش یک ضرورت شخصی و ملی است | اتاق خبر
کد خبر: 346616
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 10:52
سید حسن خمینی:
هرچقدر دولت ها در زمینه ورزش های قهرمانی و همگانی سرمایه گذاری کنند جامعه بانشاط و سالم خواهیم داشت.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم تجدید میثاق جامعه ورزش با آرمان های امام خمینی (ره) اظهار کرد: بسیار خوشحالم که امروز در خدمت ورزشکاران، روسای فدراسیون های ورزشی و به ویژه وزیر ورزش دکتر محمود گودرزی که از خوبان این عرصه بوده اند و هستند،‌ هستم. خوشحالم که ورزشکاران بزرگوار و قهرمان در حسینیه امام (ره) حضور دارند.

وی افزود: شاید یک روزگاری ورزش یک تفنن در جامعه به حساب می‌آمد. وقتی تاریخ را ورق بزنیم می‌بینیم تفننی که جایی از آن به عنوان بازی یاد می‌کردند. روزگاری ورزش کردن خیلی مزیت نبود و حتی برای گروهی و طبقات اجتماعی عیب محسوب می‌شد. اما امروز ورزش یک ضرورت شخصی و ملی است.

نوه امام اضافه کرد: امروز ما با افرادی مواجه هستیم که زمین‌گیر هستند و یا دچار اضافه وزن های زیادی هستند که این ناشی از کم‌تحرکی و زندگی ماشینی است. قبلاً افراد معمولاً برای رفتن به محیط کار خود مسیرهای زیادی را پیاده روی می‌کردند اما امروز بسیاری از این ها نیست. ورزش هم در بعد همگانی نیز یک ضرورت شخصی است و هرچه سن بالا می‌رود ضرورت آن بیشتر احساس می‌شود. شاید این ضرورت در خانم ها بیشتر از آقایان احساس شود.

حسن خمینی خاطرنشان کرد: ورزش شور و نشاط و یک عامل امیدبخش برای جامعه است و جوامع امروز از آن به عنوان افتخار یاد می‌کنند. شاید در روزگارهای گذشته افتخار ملتها به جنگهایشان و یا کشورگشایی بود و ملتی نسبت به ملت دیگر خود را بالاتر عنوان کند. امروز توانمندی جامعه ما به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن رفاه جامعه است. تا جامعه از آرامش برخوردار شود تا مردم احساس آرامش کنند و کمتر دچار ناهنجاری شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر در دنیا پیشرفت های زیادی در حوزه ورزش داشته‌اند این نشان می‌دهد که این پیشرفت ناشی از ورزش بوده است چرا که ورزش امروز به عنوان یک عامل نشاط آور در بعد ملی مطرح است. به طوری که در اکثر جوامع مختلف این قدر که مردم ورزشکاران را می‌شناسند سیاست مداران را نمی‌شناسد و یا حتی فوتبالیست های دنیا را می‌شناسند ناشی از رشد ورزش در جوامع مختلف است، زیرا دنیا را با ورزشکاران آنها می‌شناسند نه سیاستمدارانشان و همین افتخارات ورزشی سبب جذب گردشگر و جذب سرمایه و تولید کار می‌شود. بسیاری از کشورهایی که در حوزه ورزش پیشرفت کرده اند توانسته اند بازار کار برای خود ایجاد کنند. من به دکتر گودرزی نیز به خاطر موفقیتی که تیم ملی والیبال در بازی های گزینشی المپیک داشت تبریک می‌گویم.

وی خاطرنشان کرد: تصوری که در یک ورزش گروهی بتوانیم در جهان سر بلند کنیم و در بین تیم های بزرگ دنیا خود را مطرح کنیم برای ما مقدور نبود و این غیرقابل باور بود. باید از کسانی که پایه های این موفقیت را از 10، 12 سال گذشته فراهم کردند قدردانی کنیم. هرچه قدر دولت ها در زمینه ورزش های قهرمانی سرمایه گذاری کنند در حقیقت به نشاط اجتماعی کمک می‌کنند و همین مسئله باعث پیشرفت اقتصادی و فرهنگی در جامعه می‌شود. ما نباید فراموش کنیم که جامعه‌ی کوچکی نیستیم و ورزش قهرمانی از دل همین کمیت ها بیرون می‌آید. امروز جامعه ما که قریب به هشتاد میلیون نفر است می‌تواند در تمام ابعاد ورزشکار داشته باشد و از بین همین ها نخبه‌پروری کنیم. واقعا همت دوستان و توجه ویژه دولت را می‌طلبد که به این امر مهم توجه کنند. دکتر گودرزی خود خواستگاه تحصیلاتی مسئله را دارند و خیلی امیدبخش است که امروز ما توانسته ایم از ورزش همگانی به قهرمانی برسیم و از ورزش قهرمانی ورزش عمومی را در جامعه ایجاد کنیم. حتما این مهم می‌تواند به عنوان یک تأثیر و تأثر متقابل در جامعه ایجاد کند.

نوه امام گفت: امسال سال بزرگی برای وزش کشور است و من تصور می‌کنم حتی رقابت های المپیک و پارالمپیک از جام جهانی فوتبال نیز مهم تر است که در دنیا در حال اتفاق افتادن است. ما سهمیه های بسیار خوبی را هم در بخش خانم ها و هم در بخش آقایان کسب کردیم که امیدواریم در این دوره از رقابت ها که احتمال دارد مدال ها را میلیمتری از دست بدهیم بتوانیم با توانمندی خوبی حضور داشته باشیم تا بتوانیم در این عرصه سرافراز باشیم و کار بزرگی انجام دهیم.

حسن خمینی خاطرنشان کرد: از امروز باید برای المپیک چهار سال آینده برنامه‌ریزی کنیم تا بتوانیم شرایط خوبی را در ورزش ایجاد کنیم.

وی افزود: هیچ کسی تصور نمی‌کرد ما امروز در والیبال در سطح جهان جزو هشت تیم برتر جهان باشیم و شاید این یکی از آرزوهای ما بود اما امروز در مقیاس جهانی با کار خوبی که برخی از مدیران انجام دادند و سرمایه گذاری های خوبی که صورت گرفته امروز بستر خوبی در والیبال فراهم شده است. همچنین در وزنه برداری شاید آقای نصیری که از نسل های وزنه برداری گذشته بود و بعد از وی ما شاهد مدال آوری در وزنه برداری نبودیم امروز شاهد هستیم که در مقطع کنونی موفقیت های خوبی در وزنه برداری رخ داده است.

حسن خمینی همچنین با اشاره به موفقیت ورزشکاران پارالمپیک افزود: خسروی وفا دوره‌ی طولانی است که در مدیریت فدراسیون جانبازان و معلولین قرار دارد و افتخارات زیادی را در بین ورزشکاران جانباز و معلول داشتیم. به ویژه در والیبال نشسته که امروز در دنیا حرف اول را می‌زند. به هر شکل اگر ما بخواهیم نگاه به فردا داشته باشیم باید بتوانیم از جامعه‌ای با نشاط و سالم برخوردار باشیم تا بتوانیم جوانان خود را از گناه و اعتیاد و مسائلی که امکان دارد آن ها را در بر بگیرد دور نگه داریم و با این گونه مسائل مقابله کنیم. هیچ راهی وجود ندارد جز این که در ورزش سرمایه گذاری خوبی داشته باشیم. ابتدا در حوزه قهرمانی و سپس در حوزه ورزش همگانی و بالعکس.

وی در پایان خاطرنشان کرد: من دعا می‌کنم که خدا توان و قدرت لازم را به ورزشکاران المپیکی و پارالمپیک بدهد تا بتوانند منشأ خدمات و افتخارات بسیار بزرگ نیز در این دوره از بازی ها باشند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید