افزودنی‌های معطر به تنباکوی قلیان سرطان‌زاست | اتاق خبر
کد خبر: 346642
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 12:27
رئیس مرکز سلامت کار و محیط وزارت بهداشت، افزودنی‌های معطر به تنباکوی قلیان را صنعتی و سرطان‌زا دانست و گفت: یکی از مواد اضافه شده بنزن است که ظرف سه سال در جوانان ایجاد سرطان خون می‌کند.

به گزارش اتاق خبر، راهکارهای سازمان بهداشت جهانی به منظور کاهش دخانیات در کشورها را مثبت ارزیابی کرد و افزود: یکی از راهکارها افزایش مالیات به منظور کاهش مصرف است و دیگری ساماندهی عرضه است. جای تاسف است که یک جوان برای تهیه نان باید نیم ساعت وقت بگذارد، اما برای تهیه سیگار حداکثر سه دقیقه وقت می گذارد و ما با همکاری وزارت صنایع، ساماندهی این کار را دنبال می کنیم.

جای تاسف است که یک جوان برای تهیه نان باید نیم ساعت وقت بگذارد، اما برای تهیه سیگار حداکثر سه دقیقه وقت می گذارد و ما با همکاری وزارت صنایع، ساماندهی این کار را دنبال می کنیم.

صادق‌نیت با بیان اینکه بسته‌بندی دخانیات نیز نباید اغوا کننده باشد، گفت: یکی دیگر از کارهایمان ساده‌سازی پاکت‌های سیگار است تا برای جوانان جذاب نباشد. دیگر اقدام نیز ممنوعیت استفاده از مواد معطر است که هم اینک در قلیان استفاده می شود.

وی این افزودنی‌ها را صنعتی و سرطان‌زا دانست و گفت: یکی از مواد بنزین است که ظرف سه سال ایجاد سرطان خون می‌کند؛ تنباکوهای معطر نیز عموما کپک‌زده و خراب هستند که با مواد افزودنی آن را قابل استفاده می‌کنند.

صادق نیت با اشاره به عملکرد کلینیک‌های ترک سیگار گفت: این شبکه در شهرها در حال تکمیل است و در کنار آن، مراکز بهداشتی نیز به مراکز مشاوره ترک دخانیات مجهز می‌شوند و مردم می‌توانند این خدمات مشاوره را به صورت رایگان دریافت کنند.

همچنین دکتر عبدالرحمان رستیمان، نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز افزایش عوارض بر سیگار را یکی از راه‌های کاهش مصرف در میان جوانان دانست و افزود: نگاه دنیا نیز مبنی بر این است که کشورشان را به کشوری عاری از دخانیات تبدیل می‌کنند و ما نیز باید در کاهش تقاضا و عرضه به این سمت حرکت کنیم.

وی با انتقاد از ارزان شدن سیگار اظهار کرد: امروز در دانشگاه ها قلیان بالای 14 درصد مصرف می شود و برنامه خوبی که در رادیو گفت وگو اجرا می شود، باید کار همه سازمان ها باشد.

منبع: تیتر برتر

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید