چرا اعتصاب ها درفرانسه بالاگرفت؟ | اتاق خبر
کد خبر: 346718
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 16:48
روزنامه خراسان در شماره یکشنبه 9 خرداد در ستون تحلیل روز نوشت: فرانسه در آستانه یک بحران اجتماعی و اقتصادی بی سابقه است.

اتاق خبر - در این تحلیل که به قلم حامد رحیم پور انتشار یافته است، می خوانیم: اعتصاب های گسترده در مخالفت با لایحه اصلاح قانون کار که از سوی دولت در نظر گرفته شده قشر های متفاوت جامعه را در برگرفته است.

بحران از آن جا بیشتر می شود که فرانسه دو هفته دیگر شاهد مسابقات جام ملت های اروپا 2016و سال آینده شاهد انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی خواهد بود. اما علل تشدید این ناآرامی و اعتصاب ها چیست؟
اول این که کارگران فرانسوی را می توان پویاترین کارگران در اروپا و آمریکا دانست. آن ها از سال 1848 میلادی در حوزه تاسیس نهاد های کارگری فعال بودند و همواره توانسته اند اعتراضات خود را با صدایی رسا بیان کنند.
دوم این که دولت فعلی دولتی سوسیالیست محسوب می شود و چون اعتراضات کارگری هم خاستگاه چپ دارد، فرانسوا اولاند بر خلاف نیکولاسارکوزی نمی تواند با ابزار های خشن این اعتراضات را سرکوب کند. افزون بر این که طی سال های گذشته گرایش چپ درون اتحادیه های کارگری گسترش پیداکرده است به طوری که طبق برآورد ها حدود نیمی از اعضای این اتحادیه ها ازگرایش رادیکالی برخوردارند.
سوم این که دولت فرانسه اصلاح قانون کار را بدون اجازه پارلمان پیش برد به عبارتی اولاندپارلمان را دور زد، از این روکارگران فرانسوی علاوه بر این که اقدام دولت را خلاف دموکراسی می دانستند، به سازوکار های نهادینه شده قدرت برای دفاع از حقوقشان بی اعتماد شدند و به نوعی به اعتراضات خود مشروعیت بخشیدند و خلاصه آن که حال فرانسه این روز ها خوب نیست، تاجایی که «مانوئل والس» نخست وزیرفرانسه در واکنش به اعتصابات گسترده گفته است: «این کشور به واسطه ناتوانی در انجام اصلاحات، رو به مرگ است.»
*منبع:روزنامه خراسان، 9 خرداد 1395

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید