فايده شگفت انگيز زعفران براي پوست، مو و سلامتي | اتاق خبر
کد خبر: 347002
تاریخ انتشار: 10 خرداد 1395 - 10:58
آنچه به عنوان زعفران در بازار مي‌شناسيم در حقيقت بخش رشته مانند گل زعفران است که داراي فوايد درماني و سلامتي زيادي است.
به گزارش اتاق خبر،آنچه به عنوان زعفران در بازار مي‌شناسيم در حقيقت بخش رشته مانند گل زعفران است که داراي فوايد درماني و سلامتي زيادي است. زعفران يکي از گرانترين چاشني‌هاي دنيا است و تقريبا تمام فرايند توليد آن توسط دست انجام مي‌گيرد. از دلايل ارزش زعفران مي‌توان به طعم متمايز آن و خواص سلامت بخش اين چاشني اشاره کرد.
در بسياري از ذستورات غذايي محلي در فرهنگهاي گوناگون در سراسر جهن مي‌توان جاي ويژه ‌اي براي زعفران و عطر و طعم منحصر به فرد آن در نظر گرفت. اين طعم بيش از همه مديون حضور ترکيبات شيميايي چون پيکروکروسين و سافرانال درون اين گل کوچک است. از مهمترين فوايد اين گياه مي‌توان به استفاده از آن در درمان بيماري هايي چون آسم، سرفه و سرماخوردگي، ناراحتي‌هاي شکمي، بي‌خوابي، خونريزي رحمي، سرطان، آلزايمر، ناباروري، نفخ شکم ، کلسترول و... اشاره کرد. زعفران حاوي بيش از 150 ترکيب ارزشمند است که براي سلامت کلي بدن مفيد هستند. اين چاشني به شکل گسترده در ايران، ترکيه، يونان، فرانسه، ايتاليا، جامو و کشمير هند کشت مي‌شود. البته طبق آمار 90 درصد توليد زعفران دنيا متعلق به کشورمان ايران است. 
 
فوايد خارق‌العاده زعفراون
1- زعفران براي جلوگيري از ريزش مو: استفاده از زعفران روي پوست سر مي‌تواند درماني مناسب براي تاسي باشد. مخلوطي از زعفران، شير و شيرين بيان مي‌تواند ترکيب مناسبي براي جلوگيري از ريزش مو و همچنين رشد بهتر موها باشد. اين ترکيب همچنين محرک رشد مو است .
 
2- زعفران براي پوستي روشن: براي داشتن پوستي شفاف و روشن استفاده از زعفران فوايد بسيار زيادي خواهد داشت. پيشنهاد مي‌شود که براي داشتن پوستي بهتر، ترکيبي از چند رشته زعفران، 3 قاشق چايخوري شير و يک قاشق چايخوري پودر صندل را با هم مخلوط کرده و به صورت ماسک روي پوست صورت قرار دهيد. آنگاه اندکي پوست را با اين ماسک ماساژ داده و در انتها آن را براي 15 دقيقه روي پوست باقي بگذاريد. براي داشتن پوستي صاف و روشن بهتر است که هفته‌اي يک بار اين کار را تکرار کنيد.
 
3- زعفران براي پوستي درخشان: 4 تا 5 رشته زعفران را براي دو تا سه ساعت در اندکي آب بخيسانيد. پس از آن اين مايع را براي ماساژ آرام و نرم صورت به کار گيريد. پس از 5 دقيقه پوست تان را با آب سرد بشوييد. بهتر است اين فرآيند دو تا سه بار در هفته تکرار شود.
 
4- زعفران براي جوشها خوب است: خميري از زعفران (حدودا 10 رشته) و برگهاي ريحان (6 تا 7 برگ) تهيه کنيد. اين خمير را روي صورت قرار دهيد و پس از 10 دقيقه بشوييد. اين کار براي جلوگيري از آکنه، جوش، لکه و چين و چروک مفيد است و البته ديگر نقاط سياه روي صورت را هم درمان مي‌کند.
 
5- زعفران به عنوان آنتي اکسيدانت: زعفران آنتي  اکسيدانتهاي فراواني در خود دارد که رقيبي براي راديکالهاي آزاد است و به جلوگيري از بيماري‌ها و بهبود وضعيت سلامتي کمک شاياني مي کند.
 
6- زعفران ضربان قلب را کنترل مي‌کند: پتاسيم موجود در زعفران براي کنترل ضربان قلب بسيار مفيد است و با کاهش ضربان از قلب محافظت مي‌کند.
 
7- زعفران براي فشار خون: ادويه زعفران حاوي بسياري از مواد معدني مانند مس، پتاسيم، کلسيم، منگنز، آهن، منيزيوم، سلنيوم و روي است. برخي از اين عناصر براي کمترل فشار خون مفيد و کارآمد هستند و همچنين باعث شکل گيري هموگلوبين بيشتري مي‌شوند.
 
8- زعفران براي جلوگيري از سرطان: زعفران حاوي ترکيبات بيوشيميايي از قبيل ليکوپن، کاروتن آلفا و بتا و زيگزانتين است که همه اينها قادرتند نقش تعديل کننده‌هاي ايمني را به عهده گرفته و بدن انسان را در مقابل سرطان ايمن سازند. 
 
9- زعفران به عنوان کاهنده استرس: وجود کاروتنوئيدها باعث شده تا زعفران سطوح مصونيت بدن را تقويت کرده و فشارهاي ناشي از اکيدانت را به شدت کاهش دهد.
 
10- زعفران ضد افسردگي است: زعفران حاوي سافرانال و آلفا کروسين است که ترکيبات روغني بي ثباتي اند و در کنترل افسردگي‌ها بسيار موثر هستند و حتي به صورت يک ماده ضد تشنج هم عمل مي‌کنند. زعفران سرور و شادي و عقلانيت را به بدن هديه مي‌کند.
 
11- زعفران براي جلوگيري از بيماريها: زعفران حاوي بسياري از ترکيبات بيوشيميايي است که مي توانند به عنوان آنتي اکسيدانت عمل کرده و در رقابت با بسياري از عوامل بيماري‌زا، با کنترل راديکالهاي آزاد، باعث سلامت عمومي بهتر شخص شود.
 
12- زعفران براي سم زدايي: اين ماده کاربردهاي درماني بسيار زيادي داشته و به عنوان ماده سم زداي بدن هم عمل مي‌کند. زعفران همچنين اثرات شفابخشي فراواني در درمان بدن، دل‌پيچه‌ها، اسپاسمهاي عضلاني و مانند آن دارد.
 
13- زعفران براي گوارش مفيد است: وجود انواع ترکيبات دارويي و ضد تشنج در زعفران باعث مي‌شود که اين چاشني براي هضم غذا بسيار مفيد باشد. زعفران گوارش را تحريک مي‌کند. پيشنهاد شده که بهتر است ترکيبي از يک ليتر آب با يک گرم زعفران را مصرف کنيد تا عمکرد معده‌تان را تقويت کنيد. زعفران همچنين هنگام بزرگ شدن کبد و طهال هم مي‌تواند مفيد باشد.
 
14- زعفران براي عملکرد سلولي مفيد است: به لطف وجود ترکيبات تغذيه‌اي ماکرو و ميکرو فراوان، به ويژه پتاسيم و منيزيم، زعفران براي رشد سلولها و بافتهاي بدن سودمند است. اين چاشني همچنين در درمان و تعمير سلولهاي درون بدن هم مفيد است.
 
15- زعفران براي شکل گيري هموگلوبين: زعفران حاوي آهن است که براي هموگلوبينهاي خون کاملا مفيد است.
 
16- زعفران براي سلامت عمومي: وجود مواد معدني چون مس، پتاسيم، کلسيم، منگنز، آهن، منيزيوم و سلنيوم باعث بهبود سلامت عمومي بدن شما مي‌شود.
 
17- زعفران براي داشتن صورتي زيبا: حمام با رشته‌هاي زعفران (خيساندن 20 تا 30 دقيقه‌اي رشته‌هاي زعفران در آب) مي‌تواند رنگ چهره شما را بهبود بخشد.
 
18- زعفران براي مديريت درد: از زمان‌هاي قديم زعفران به عنوان يک مسکن درد مورد استفاده قرار مي‌گرفته. همچنين با اين چاشني به شکل چاي يا ترکيب با شير مي‌توان از دردهاي پريود ماهيانه کاست.
 
19- زعفران براي دندان درد: ماساژ دندان با زعفران و عسل مي تواند از دردهاي لثه بکاهد. همچنين براي آرامش بخش توليد صوت دهان مي توان آن را با عسل يا گليسرين مورد استفاده قرار داد.
 
20- زعفران براي داشتن لبهاي سالم: زعفران يکي از معدود محصولات گياهي است که مي‌توان آن را بزرگترين منبع ويتامين ب2 يا ريبوفلاوين دانست. استفاده مداوم از زعفران باعث جلوگيري از گلودرد، تورم زبان، ترک خوردگي لبها، سوزش و ترک پوست  شود.
 
21- زعفران به عنوان مسکن: زعفران حاوي ترکيب آرامبخشي به نام سافرانال است که تاثير بسيار زيادي روي سيستم عصبي دارد و مسکن بسيار قدرتمندي محسوب مي‌شود.
 
22- زعفران براي سرما خوردگي: هنگامي که زعفران (نيم تا يک گرم) با آب گرم (يک ليتر) مخلوط و نوشيده مي‌شود، مي تواند در درمان سرفه و سرماخوردگي مفيد باشد.
 
23- زعفران مصونيت بدن را افزايش مي‌دهد: زعفران حاوي مقدار مناسبي ويتامين سي است که به عنوان يک ابزار افزايش ايمني عمل کرده و بدن را در مقابل ويروسهاي بيماري زا حفظ مي‌کند.
 
24- رفع خستگي: به دليل مزه بي‌نظير زعفران، اين چاشني در بسياري از دستورهاي پخت غذا به چشم مي‌خورد و مي‌تواند در رفع خستگي هم مفيد باشد.
 
25- ارزش غذايي زعفران: 28 گرم زعفران حاوي اين ترکيبات غذايي است: 87 کالري، 18 گرم کربوهيدرات، 3 گرم پروتئين و يک گرم فيبر.
 
26- زعفران براي مشکلات عظلاني: زعفران براي درمان تحليل عظلاني مرتبط با پيري هم مفيد است. اين چاشني نه تنها فرآيند تحليل را کاهش مي‌دهد بلکه به درمان آسيبهاي سلولي هم کمک مي‌کند.
 
27- زعفران براي افزايش قدرت و باروري مردانه: اين چاشني براي افزايش قدرت مردانه هم مفيد است. حتي اين گياه جادويي قادر است نيرو و توان جنسي افراد پير را هم افزايش دهد. 
 
28- زعفران براي مشکلات عصبي: از زمانهاي قديم براي استفاده از فوايد عصبي شناختي زعفران آن را بر روي پيشاني مي گذاردند.
 
29- زعفران براي قاعدگي زنان: زعفران براي کنترل و کاهش خونريزي طي سيکل ماهيانه زنانه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
 
30- زعفران براي آرتروز: پزشکان آيورودا براي بيماران مبتلا به آرتروز زعفران تجويز مي‌کنند. اين چاشني همچنين براي کنترل آسم هم مفيد است و به تنفس بهتر کمک مي‌کند.
 
31- زعفران براي حاملگي: طي دوره حاملگي مصرف زعفران با شير نيز براي افزايش جريان خون لگني و کاهش دلپيچه بسيار خوب است. اين مشکلات طي حاملگي بسيار شايع هستند. نوشيدن شير و زعفران همچنين باعث تحريک توليد سرتونين در بدن مي‌شود که در کنترل نوسانات خلق و خو، تنش، استرس و افسردگي مادر طي ماه‌هاي حاملگي نقش به سزايي دارد.
نظرات
ADS
ADS
پربازدید