آوارگی بیش از 1میلیون افغان در طول سه سال | اتاق خبر
کد خبر: 347419
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 12:04
عفو بین الملل گزارش داد:
عفو بین‌الملل می‌گوید، بیش از 2 / 1 میلیون افغان در پی خشونت‌ها در کشورشان طی سه سال گذشته مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، عفو بین‌الملل می‌گوید، بیش از 2 / 1 میلیون افغان در پی خشونت‌ها در کشورشان طی سه سال گذشته مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

 آسوشیتدپرس گزارش داد، این سازمان از دولت کابل و مجامع بین‌المللی خواسته تا با رشد بحران پناهجویان در داخل افغانستان مقابله کنند.

در گزارشی که این سازمان حقوق بشری امروز (سه‌شنبه) در کابل منتشر کرد، آورده است، تعداد پناهجویان و آوارگان داخلی افغانستان با تداوم جنگ که اکنون 15 سال از آن می‌گذرد، رو به افزایش است. در این گزارش اشاره شده است، بسیاری از این افراد بی‌خانمان در شرایط وحشتناکی از حیات به سر می‌برند.

گروه طالبان از زمان سقوط رژیمش در سال 2001 تاکنون در جنگ با دولت کابل است. با خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور در سال 2014، این گروه مجددا فعالیت خود را افزایش داده است. براساس آمارهای سازمان ملل تنها طی سال 2015، 11 هزار و دو غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند.

به گفته عفو بین‌الملل، دولت افغانستان حتی در مناطقی که جامعه بین‌الملل حضور دارد نتوانسته بحران آوارگان را پاسخگو باشد.

اما حافظ احمد میخائیل، مشاور رسانه‌ای وزیر پناهجویان افغان آمارهای عفو بین‌الملل را زیر سوال برده و می‌گوید، مجموع کل آوارگان داخلی نزدیک به یک میلیون تن است در حالی که تعدادی از آنها نه تنها در پی جنگ بلکه به دلیل منابع طبیعی از جمله سیل و زلزله بی‌خانمان شده‌اند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید