Performancing Metrics

داغ قطار بر دل فولاد شهر | اتاق خبر
کد خبر: 347665
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 11:05
پیشرفت ۳ درصدی پروژه، یک دهه بعد از تصویب طرح
وقتی یک طرح حمل‌ونقلی ریلی با همه برتری‌هایی که نسبت به سایر شیوه‌های حمل‌ونقل دارد، بعد از گذشت یک دهه از تصویب، تنها ۳ درصد پیشرفت دارد به طور حتم مشکلی در کار است.

به گزارش اتاق خبر، مسئولان قطار برقی شهر جدید فولادشهر معتقدند تخصیص نیافتن بودجه مصوب، مشکل آزادسازی زمین و جانمایی نادرست مسیر، بخشی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که توسعه این پروژه را با مشکل مواجه کرده است.
مطالعات توجیه فنی و اقتصادی قطار برقی اصفهان ـ فولادشهر ـ زرین‌شهر بر مبنای کریدور کلی مسیر قطار شهری اصفهان و به عنوان بخش بیرونی مترو این شهر، اگرچه در پنجاه و نهمین مصوبه شورای هماهنگی ترافیک کشور در مرداد ۸۴ به تصویب رسید اما بعد از گذشت زمان طولانی، همچنان کار به کندی پیش می‌رود. مدیریت این پروژه به عهده شرکت عمران شهری گذاشته شده است و اعتبار آن باید از بودجه دولتی تامین شود در حالی که به گفته مسئولان، سهم ناچیزی به مترو فولادشهر اختصاص داده شده و همه این مبلغ نیز تخصیص نیافته است.
بررسی صمت در میان جدیدترین آمار منتشر شده از سوی شرکت عمران شهرهای جدید نشان می‌دهد قطار برقی فولادشهر به عنوان یکی از شهرهای جدید در جنوب غربی اصفهان، بعد از گذشت حدود یک دهه از تصویب و ۶ سال از کلنگ‌زنی، تنها ۳ درصد پیشرفت داشته‌است؛ البته آنطور که جدیدترین آمار منتشر شده از سوی شرکت عمران شهرهای جدید در روزهای اخیر نشان می‌دهد، این میزان پیشرفت تا قبل از سال ۹۴ بوده و در این سال این پروژه مسکوت مانده است. بر اساس این گزارش آماری، اعتبار پروژه قطار برقی فولادشهر در سال ۹۴ برابر با ۳۹ میلیارد ریال بوده که حتی یک ریال از این اعتبار در سال گذشته تخصیص نیافته است.


پیشرفت در پروژه
کلنگ قطار برقی فولادشهر به عنوان بخش بیرونی قطار شهری اصفهان، در سال ۸۹ به زمین خورد. مسیر قطار برقی اصفهان ـ فولادشهر ـ زرین‌شهر از جنوب غربی شهر اصفهان آغاز می‌شود و پس از عبور از شهرهای درچه، فلاورجان، ایمانشهر و فولادشهر تا ایستگاه زرین‌شهر ادامه می‌یابد.
در راستای راه‌اندازی قطار برقی اصفهان ـ فولادشهر ـ زرین‌شهر، همزمان با آزادسازی و تملک زمین‌های کل مسیر، قرارداد فاز نخست عملیات اجرایی قطار برقی در محدوده شهر جدید فولادشهر با طول ۷ کیلومتر از مرداد ۹۱ وارد فاز اجرایی شده و تا مرحله‌ای پیش رفته که به گفته مسئولان، می‌توان گفت آماده ریل‌گذاری است. ‌
 این قطعه ۷ کیلومتری قرار بود با بودجه بیش از ۲۲۰ میلیارد تومانی در مدت ۱۸ ماه به پایان برسد اما آنطور که مجید نامداری، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید فولادشهر می‌گوید، برخی موانع مانند کمبود منابع مالی برای آزادسازی زمین‌ها در شهرهای منتهی به فولادشهر و همکاری نکردن مالکان برای آزادسازی زمین‌ها ادامه کار را دشوار و کند کرده است.
از سوی دیگر به نظر می‌رسد مسئله جانمایی مسیر قطار برقی اصفهان ـ فولادشهر ـ زرین‌شهر، مشکل بزرگتر این پروژه است. نامداری در این زمینه می‌گوید: مکانیابی نادرست برای تدفین شهدای گمنام در مقابل پلیس راه فولادشهر اجرای پروژه را با برخی تغییرات مواجه کرده است. به گفته وی، در انتخاب محل خاکسپاری شهدا، باید مسائل زیادی در نظر گرفته شود از جمله اینکه استقلال مکان تحت تاثیر بناهای همجوار قرار نگیرد، زمین محل شبهه و منازعه نباشد، دسترسی به محل از نظر فاصله آسان بوده و قابلیت مانور برای ساخت‌وساز و توسعه داشته باشد. این در حالی است که شهدای گمنام، در مسیر قطار برقی به خاک سپرده شده‌اند و این مسئله، پروژه را با چالش مواجه کرده است.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید فولادشهر یادآوری می‌کند برای حل این چالش، یک راهکار این است که در مسیر قطار برقی فولادشهر در این بخش پلی احداث کرد؛ در حالی که به گفته او این کار چندان مطلوب مدیریت شهری نبوده و با توجه به اینکه احداث این پل، منزلت شهدای گمنام را تحت تاثیر قرار خواهد داد، حالا اجرای طرح‌های دیگر برای حل مشکل مسیر پروژه در این بخش در دست بررسی است.


ضرورت همکاری مترو اصفهان
بعد از بررسی‌های مدیریت شهری اصفهان قرار شده مسیر قطار برقی اصفهان ـ فولادشهر ـ زرین‌شهر از میدان آزادی آغاز شود و با عبور از شهرهای درچه، فلاورجان، ایمانشهر و فولادشهر تا ایستگاه زرین‌شهر امتداد یابد اما پروژه در این بخش نیز با مشکلاتی مواجه است.
به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید فولادشهر، تصویب نشدن طرح توسعه سازمان قطار شهری اصفهان و حومه از میدان آزادی (دروازه شیراز) تا ایستگاه اسلام‌آباد (درچه) مهم‌ترین مشکل پروژه در این قطعه است.
تصویب نشدن این طرح، تداوم عملیات آزادسازی و آغاز عملیات اجرایی از سمت فولادشهر را با مشکل مواجه کرده است زیرا به گفته نامداری، نقطه اتصال مسیر قطار از فولادشهر به اصفهان مشخص نیست و به همین خاطر در حال حاضر پروژه در مسیر میدان آزادی اصفهان تا درچه متوقف و معطل مانده است.
آنطور که مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید فولادشهر توضیح می‌دهد، اگر هرچه زودتر طرح اتصال قطار شهری اصفهان به حومه یعنی مسیر فولادشهر ـ زرین‌شهر تصویب شود، مشکل این بخش حل شده و کار سرعت خواهد گرفت.
مسئولان در سال ۹۵ برنامه‌های مهمی برای حل مشکل قطار برقی فولادشهر دارند که امیدوارند با همکاری مترو اصفهان و دولت در زمینه تخصیص بودجه به سرانجام برسد. به گفته نامداری، در سال جدید تفاهمنامه تخصیص ۵۰ میلیاد تومان برای ادامه عملیات پروژه قطار برقی فولادشهر بین شرکت عمران شهر جدید فولادشهر با سازمان برنامه و بودجه به امضا رسیده است و مسئولان شهر جدید فولادشهر امیدوارند با تخصیص این اعتبار، کار در سال جدید به طور جدی و با پیمانکار جدید دنبال شود.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید