لازمه اصلی تبدیل علم به ثروت، جلوگیری از مهاجرت نخبگان است | اتاق خبر
کد خبر: 347734
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 15:36
رئیس دانشگاه خوارزمی:
رئیس دانشگاه خوارزمی، لازمه اصلی تبدیل علم به ثروت در ایران را حفظ، حراست و بهره گیری از مغزها و جلوگیری از مهاجرت دانشمندان و متخصصان ارزشمند کشورعنوان کرد.

اتاق خبر - حسین سبحان اللهی با تاکید براینکه ما باید ضمن جلوگیری از فرار مغزها فضای مناسبی را برای حفظ و بهره گیری از دانشمندان، مبتکران و نوآوران کشور فراهم کنیم، گفت: استفاده از این سرمایه های بسیار ارزشمند به طور حتم بسیاری از معضلات و مشکلات فعلی کشور را مرتفع خواهد کرد، چراکه این دانشمندان علم را تبدیل به ثروت می کنند و اگر بتوانیم آنها را نگاه داریم مهمترین کار را انجام داده ایم.
وی پدیده فرار مغزها در کشورهای در حال توسعه را معضل اصلی این کشورها دانست و با بیان اینکه، این پدیده ضمن اینکه از منظر آسیب شناسان نوعی استثمار کشورهای جهان سوم و همچنین در حال توسعه محسوب می شود، مخرب ترین بحران اجتماعی اینگونه کشورها نیز به شمار می رود.
سبحان اللهی ضمن تاکید بر انجام فعالیت های فرهنگی در کنار آموزش های علمی به دانشجویان برتر کشورمان گفت: در صورتی که متخصصان و دانشمندان کشور بعنوان سرمایه های ارزشمند به صورت مناسب و مسئولیت پذیر تربیت شوند و از سویی بهای لازم به آنها داده شود این مهاجرت ها اتفاق نخواهد افتاد.
وی در ادامه با تاکید براینکه، علم به هیچ وجه مرز جغرافیایی نمی شناسد گفت: سیاست آموزش عالی در دولت یازدهم بر اساس چشم انداز 1404 توسعه تعاملات علمی و تقویت هرچه بیشتر ارتباطات بین المللی است به طوریکه در بیشتر بخشنامه های ابلاغی وزارت علوم نیز این موضوع در کنار اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه خوارزمی اضافه کرد: بر اساس قوانین بالادستی کشور سیاست فعلی در دانشگاه ها رشد، توسعه و تقویت کرسی های بین المللی، همایش های علمی و شرکت های دانش بنیان و همچنین افزایش سهم ایران از اعتبارات پژوهش های بین المللی و توسعه فعالیت های بین المللی از اولویت ها و از برنامه راهبردی دانشگاه است.
رئیس دانشگاه خوارزمی ادامه داد: بر اساس همین راهبرد ما نیز برای ارتقا فعالیت های بین المللی، شورایی تحت عنوان شورای بین المللی دانشگاه تشکیل داده ایم و برای هر معاونت آموزشی، پژوهشی و دانشجویی نیز نماینده ای برای ارتباطات بین المللی مشخص کرداه ایم.
سبحان اللهی ادامه داد: بر این اساس نقشه راه بین المللی شدن دانشگاه تدوین شده و تمام فعالیت های قابل انجام در این مسیر مشخص شده است.
وی با اشاره به رفت وآمدهای هیات های علمی و تحقیقاتی خارجی به دانشگاه های کشورمان بعنوان یکی از تاثیرات مهم اجرای برجام، بر بهره گیری هرچه بیشتر از این فرصت تاکید کرد.
رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: دانشگاهیان باید خود را آماده کنند خارج از فعالیت های علمی و پژوهشی برای جلوگیری از هرگونه انحراف فعالیت های صنعتی، پیوست های آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی را آماده و به حوزه های اجرایی کشور ارائه کنند.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید