Performancing Metrics

برای سرخ کردن غذا فقط از روغن مخصوص این کار استفاده شود | اتاق خبر
کد خبر: 347749
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 16:46
مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو از مردم خواست برای سرخ کردن غذا از روغن های مخصوص سرخ کردن استفاده کرده و همچنین مراقب باشند که هیچ گاه روغن سالم و مصرف نشده با روغن استفاده شده، مخلوط نشود.

اتاق خبر - از سازمان غذا و دارو، دکتر حسین رستگار افزود: در طی عمل سرخ کردن عمیق، روغن مصرفی بارها در معرض دمای بین 180 تا 190 درجه سانتیگراد و نیز در مجاورت رطوبت و هوا قرار می گیرد و تخریب روغن اتفاق می افتد و به سلامت بدن آسیب می رساند.

وی تاکید کرد: بنابراین دمای روغن در حین سرخ کردن نباید از 180درجه بیشتر شود.
وی خاطرنشان کرد: مصرف غذاهای سرخ شده پس از نگهداری در دمای پایین، موجب دریافت بالای چربی به دلیل جذب زیاد روغن توسط غذا در مدت طولانی می شود.
مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو یادآور شد: یکی از سریع ترین، قدیمی ترین و راحت ترین روش های پخت و پز ، روش سرخ کردن است چرا که با استفاده از حرارت دادن روغن ها و چربی های خوراکی به راحتی می توان پخت و پز غذاها به ویژه گوشت، ماهی و سبزی ها را انجام داد.
رستگار خاطرنشان کرد: روغن حرارت، عطر و طعم را در غذا می گستراند اما برای سرخ کردن باید حتما به استفاده از روغن مخصوص سرخ کردن توجه داشت؛ روغن های سرخ کردنی دارای پروانه ساخت و پروانه بهره برداری از سازمان غذا و دارو هستند و می توان بارها از آن استفاده کرد البته به شرطی که پس از استفاده از روغن، مواد غذایی را از آن خارج و روغن را از صافی ریز، تمیز و خشکی عبور داده شود و پس از سرد شدن آن را در جای خشک و تاریک و درون ظروف شیشه ای قرار داد به طوری که فضای خالی از آن باقی نماند.
وی اضافه کرد: استفاده از روغن سرخ کردنی ، شرایطی دارد که رعایت آنها تاثیر بسیار زیادی در کیفیت غذای مورد استفاده دارد. نخست باید آن را به آرامی و به دور از حرارت دادن زیاد گرم کرد و نسبت یک به 6 را که نسبت صحیحی از روغن و ماده غذایی است در آن مورد نظر قرار داد.
رستگار گفت: در پایان کار ، ظرف سرخ کن باید با شوینده های مناسب و محلول قلیایی شستشو شده و در نهایت با آب تمیز شست و خشک کرد.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید