Performancing Metrics

گسترش همکاریهای چین و کره شمالی در سایه تحریم‌های سازمان ملل | اتاق خبر
کد خبر: 347795
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 18:45
کره شمالی و چین موافقت کردند که به رغم تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه پیونگ یانگ پس از آزمایش چهارم هسته ای، همکاریهای خود در زمینه های مختلف را توسعه دهند.

اتاق خبر - چگونگی انجام همکاریهای دو کشور در جریان دیدار روز چهارشنبه «ری سو یونگ» معاون حزب حاکم کارگر کره شمالی با «سونگ تائو» رئیس اداره بین المللی کمیته مرکزی حزب حاکم چین مطرح شد که هم اکنون در چین بسر می برد.

مقام کره شمالی در این دیدار همچنین بر اجرای راهبرد دوگانه کشورش در حوزه هسته ای و اقتصادی اشاره و تاکید کرد که پیونگ یانگ به شدت درصدد پیشبرد این برنامه ها به صورت همزمان است.
وزیر خارجه سابقه کره شمالی اظهار داشت: ما هم برنامه هسته ای خود را توسعه می دهیم و هم به دنبال کسب پیشرفت های اقتصادی هستیم.
این دقیقا همان موضعی است که پیش از این «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی اعلام کرده و گفت که در کنار توسعه برنامه هسته ای، کشورش راهبرد توسعه اقتصادی را نیز دنبال خواهد کرد.
سفر این مقام کره شمالی به چین در حالی صورت می گیرد که این کشور روز گذشته در پرتاب موشک میان برد بالستیک «موسودان» ناموفق بوده است. این چندمین پرتاب ناموفق پیونگ یانگ در ارتباط با این نوع موشک ها محسوب می شود.
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی نیز گزارش کرده که وزیر خارجه سابق کره شمالی با هدف بهبود و اصلاح روابط با چین به این کشور سفر کرده و با مقامات چینی در خصوص خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره به گفت وگو پرداخته است.
گزارش همچنین می افزاید که کره شمالی پس از انجام چهارمین آزمایش هسته ای در ماه ژانویه امسال و تحریم های سخت شورای امنیت و همراهی چین با این تحریم ها، شاهد پسرفت هایی در روابط با دوست دیرینه خود بوده است اما رهبران این کشور تلاش دارند با اعزام این هیات به پکن، روابط دوستانه قدیمی خود با چین به عنوان یک متحد را بار دیگر احیا کنند.
خبرگزاری کره شمالی نیز در گزارشی از دیدار مقام عالی کره شمالی در چین می نویسد که معاون حزب کارگر، بر راهبرد حفظ صلح در منطقه و پیشرفت اقتصادی در کنار پایبندی به توسعه هسته ای تاکید کرده است.
هیچ رسانه ای در چین و دو کره در باره پاسخ مقام چینی به اظهارات طرف کره شمالی در باره توسعه برنامه هسته ای مطلبی منتشر نکرده و دقیقا مشخص نشده که پاسخ مقام چینی به اظهارات «ری سو یونگ» چه بوده است اما شین هوا، خبرگزاری رسمی چین با انتشار گزارشی نوشته است که هر دو کشور در خصوص اینکه همکاری هایشان را گسترش دهند به توافق رسیده اند.
وزارت وحدت کره جنوبی هم در بیانیه ای ابراز امیدواری کرده است که کره شمالی در جریان سفر این هیات به چین به این نتیجه برسد که باید برنامه هسته ای تسلیحاتی خود را رها کند.
از سوی دیگر این سفر در حالی انجام می شود که گفته می شود کره شمالی در حال آماده شدن برای انجام پنجمین آزمایش هسته ای پس از ناکامی در شلیک موشک میان برد بالستیک روز گذشته است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید