Performancing Metrics

دوره تعطیل شده در وزارت بهداشت احیا شد | اتاق خبر
کد خبر: 348064
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 12:34
یک مسؤل وزارت بهداشت گفت: افتخارمان در آموزش عالی این است که سهم زیادی را بانوان محقق کشور دارند، به همین جهت باید یارانه بپردازیم و بانوان محجبه علمی مان را به مجامع بین المللی بفرستیم. همچنین دوره‌ کوتاه مدت بین‌المللی برای دانشجویان PHD احیا شد.

به گزارش اتاق خبر، شاهین آخوندزاده - قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان این نکته که در حال حاضر نیز قدرت برتر علمی منطقه هستیم، گفت: البته این با هدف مان در زمینه دیپلماسی علمی متفاوت است. در حال حاضر به توانایی‌های علمی رسیدیم که باعث شده است تعداد زیادی محقق برجسته از ایران به سراسر دنیا بفرستیم.

آخوندزاده با اشاره به توافق هسته ای گفت: اگر در برجام توانستیم قدرت‌های مستکبر جهانی را در میز مذاکره وادار کنیم که حرف‌هایی را بپذیرند، علاوه بر درایت‌های مسئولین و رهبری و البته قدرت نظامی، شک نکنید توانایی‌های علمی ما نیز تاثیر داشته است. یعنی اگر در دنیا یک قدرت علمی نبودیم، حرف ما را به راحتی قبول نمی‌کردند.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه باید در دنیا خودمان را معرفی کنیم، بیان داشت: به دلیل اینکه ماهیت انقلاب اسلامی، مردمی و ضد استکبار است به اندازه کافی در دنیا دشمن داریم. در واقع دنیا می‌خواهد ما را به عناوین مختلف از جمله علمی، تحریم کند. در طول 6 سال گذشته که تحریم‌ها تشدید شده است، به دلایل مختلف حضور علمی محققین ما در دنیا کاهش پیدا کرده، در حالیکه توانایی علمی‌مان کاهش پیدا نکرده است.

وی در خصوص علت کاهش حضور بین المللی دانشمندان مان اظهار داشت: یکی از علت‌ها تحریم‌های ناجوانمردانه علمی است و دوم اسیر خود تحریمی نیز هستیم. افتخارمان در آموزش عالی این است که سهم زیادی را بانوان محقق کشور دارند، به همین جهت باید یارانه بپردازیم و بانوان محجبه علمی مان را به مجامع بین المللی بفرستیم تا از دیپلماسی علمی مان استفاده کنیم.

آخوندزاده در ادامه با اشاره به حضور تعداد زیاد دانشجویان PHD در ایران افزود: در همه جای دنیا این دانشجویان در تحصیلات تکمیلی می‌توانند از دوره‌های کوتاه مدت برای دانشگاه‌های بین المللی دیگر استفاده کنند. این مسئله حدود سه سال در وزارت بهداشت تعطیل شده بود که علت اصلی آن مشکلات مالی بود ولی هم اینک این دوره‌ها مجدداً در وزارت بهداشت احیا شده است.

در این رابطه سید مهدی سیدی - رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو گروه پژوهش فرهنگستان علوم پزشکی نیز در این برنامه رادیویی به سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه علم و فناوری که سال 1393 ابلاغ شد، اشاره کرد و گفت: بخشی از این سند به موضوع ارتباط بین المللی مربوط می‌شود. این ارتباط بین المللی بر جهان اسلام و بعد کشورهای منطقه و بعد از آن در سایر کشورها تمرکز دارد.

سیدی با بیان اینکه در دیپلماسی دو هدف کلی را دنبال می‌کنیم، اظهار داشت: یک هدف تحبیب قلوب است که با دوستان مان در منطقه و کشورهای مسلمان داریم. در این بخش تلاش می‌کنیم نیازهای آنها را برآورده کنیم زیرا در بسیاری از زمینه‌ها از آنها جلوتریم و کمک می‌کنیم در جهان اسلام تقویت شود.

رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد هدف دوم، بیان داشت: بخش دوم کشورهایی هستند که نیاز علمی یا تکنولوژیک به آنها داریم و هدف از ارتباط، رفع نیازهای خودمان است. بنابراین باید این دو بخش را به صورت مجزا از هم بررسی کنیم، هر چند که اهداف این دو در کلان یکسان است، ولی در جزو با یکدیگر متفاوت است.

سیدی تصریح کرد: هدف اصلی این است که هم سود بگیریم و هم سود برسانیم. برای هر کدام از بخش های سیاستی باید راهبرد بنویسیم که حتی ممکن است راهبردهای کلان باشد که تبدیل به خرد شود. سپس باید برای هر کدام از اینها راهکار بنویسیم که مثلاً راهبردمان برای نزدیکی به کشورهای اسلامی چیست.

وی با بیان اینکه باید کشورهای هدف مان را مشخص کنیم، عنوان کرد: باید این کشورها را کاملا تحلیل کنیم تا ببینیم در کدام زمینه‌ها می‌توانیم به یکدیگر کمک دهیم، زیرا مطمئناً این کشورها در برخی زمینه‌ها و  زیرساخت‌ها شرایط مناسبی را دارند که ما نیز می‌توانیم از آنها بهره‌گیری کنیم.

عضو گروه پژوهش فرهنگستان علوم پزشکی با تاکید بر دوری از کلی گویی خاطرنشان کرد: باید در این حوزه عملکردها را بر اساس آمار بیان کنیم و در این زمینه وزارت بهداشت نیز باید ورود کند.

منبع: تسنیم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید