بده بستان پرهزینه فرودگاه‌های پایتخت | اتاق خبر
کد خبر: 348524
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1395 - 09:45
آیا فرودگاه امام خمینی(ره) ظرفیت پذیرش بخشی از ترافیک مهرآباد را دارد؟
اگر شما هم یکی از مشتری‌های دائمی پروازهای فرودگاه مهرآباد هستید، خبر بد برای شما این است که ممکن است در آینده‌ای نامعلوم، ناچار شوید برای پرواز داخلی یک ساعته، هزینه‌های مالی و زمانی عبور از ترافیک، رد کردن عوارضی تهران ـ قم و رسیدن به فرودگاه امام خمین

به گزارش اتاق خبر، البته خبر خوب این گزارش برای شما این است که این مسئله، در حال حاضر تنها به عنوان یک طرح از سوی مسئولان مطرح شده و هنوز عملیاتی نشده است.
در حال حاضر به گفته مسئولان، روزانه بیش از ۳۷۰ نشست و برخاست در فرودگاه مهرآباد انجام می‌شود و بر اساس آمار رسمی، این فرودگاه با مساحت پایانه‌ای حدود ۶۵ هزار مترمربع، سالانه ظرفیت پذیرش و اعزام ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر را دارد. از سوی دیگر مسئولان افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی برای پروازهای این فرودگاه در سال ۹۵ پیش‌بینی می‌کنند و حالا به این فکر افتاده‌اند که در صورت لزوم، بخشی از بار ترافیکی مهرآباد را به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) انتقال دهند.
روی میز بودن طرح انتقال بخشی از مسافران فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) به عنوان راهکاری برای سبک‌سازی بار ترافیکی این فرودگاه در قلب پایتخت را علی رستمی، مدیرعامل این فرودگاه در روزهای اخیر اعلام کرد. به گفته وی، در صورت نهایی شدن این طرح، بار ترافیکی حدود ۳ میلیون نفری از مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) منتقل خواهد شد. به نظر می‌رسد این تصمیم با توجه به ممنوعیت پروازهای نیمه‌شب و بامدادی در مهرآباد گرفته شده است. شهروندان تهرانی ساکن در حوالی شرق و غرب این فرودگاه درباره آزارهای صوتی پروازهای شبانه همواره گلایه‌هایی داشتند تا اینکه درنهایت با دستور وزیر راه و شهرسازی، از پاییز ۹۳ مقرر شد هیچ پرواز برنامه‌ای از نخستین دقیقه بامداد تا ساعت ۵ صبح در مهرآباد انجام نشود. این در حالی است که بیشترین حجم پروازهای روزانه فرودگاه امام در نیمه‌شب و بامداد انجام می‌شود. یکی از کارشناسان صنعت هوانوردی نظری بر خلاف این دارد و معتقد است شاید یکی از دلایلی که مسئولان را به فکر انتقال بخشی از پروازهای مهرآباد به فرودگاه امام انداخته است، بار ترافیکی بسیار پایین این فرودگاه در ساعت‌های میانی روز یعنی بین ۱۱ صبح تا ۸ شب باشد. امیرحسین سینی‌چی در پاسخ به صمت یادآوری می‌کند نباید از گرفتاری‌ها و هزینه‌هایی مانند هزینه‌های مالی و زمانی که این انتقال بر مسافران، به‌ویژه در مسیرهای کوتاه تحمیل خواهد کرد، غافل شد. از سوی دیگر این انتقال برای شرکت‌های هواپیمایی نیز کم‌هزینه نخواهد بود.
نظر این کارشناس این است که فرودگاه امام خمینی(ره) برای پروازهای داخلی به هیچ عنوان آمادگی ندارد و آماده کردن آن برای این انتقال نیز هزینه‌هایی برای بخش‌های دیگر ایجاد خواهد کرد. به گفته او، در اجرای این طرح جابه‌جا کردن هواپیماها از مهرآباد به فرودگاه امام و برعکس، جابه‌جا کردن نیروی انسانی و جابه‌جایی ساختارهای تاسیساتی مربوط به هندلینگ فرودگاهی، هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی را دوچندان خواهد کرد. این کار همچنین هزینه‌هایی برای شرکت فرودگاه‌های کشور به عنوان بهره‌بردار اصلی فروگاه مهرآباد در پی خواهد داشت. سینی‌چی معتقد است همین حالا فرودگاه امام خمینی(ره) با مشکلاتی همچون کمبود پارکینگ خودرو مواجه است و مشکلات دیگری نیز دارد که برطرف کردن آنها هزینه‌بر است و اگرچه ممکن است انتقال بخشی از پروازهای مهرآباد، درآمدهای اندکی برای آن ایجاد کند، اما در مجموع نتیجه این انتقال به صرفه به نظر نمی‌رسد و برای حل مشکلات مهرآباد باید فکر اساسی‌تری کرد.
به باور این کارشناس، برای انتقال پروازهای داخلی به فرودگاه امام، باید پایانه داخلی در این فرودگاه ساخته شود زیرا در حال حاضر پایانه بین‌المللی این فرودگاه مشکلات متعددی دارد که نیازمند اصلاح و بهبود ساختار است.


مشکلات یک انتقال اجتناب‌ناپذیر
اگرچه سینی‌چی انتقال بخشی از بار ترافیکی مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) را امکانپذیر نمی‌داند اما برخی کارشناسان معتقدند با توجه به مشکلات ترافیکی و زیست‌محیطی که فرودگاه مهرآباد در تهران ایجاد کرده و با در نظر گرفتن اینکه ظرفیت استفاده از آن حدود ۸ میلیون مسافر در سال است، انتقال بخشی از پروازهای داخلی به فرودگاه امام اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد البته باید برای رعایت آسایش مسافران و وجود صرفه اقتصادی برای شرکت‌ها، این موضوع بر اساس یک مطالعه دقیق و علمی انجام شود.
علیرضا منظری، کارشناس صنعت هوانوردی و معاون پیشین امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به صمت با یادآوری اینکه این طرح، قطعی نیست توضیح می‌دهد که در حال حاضر امکانات فرودگاه مهرآباد نمی‌تواند پاسخگوی افزایش مسافر باشد. آنطور که منظری توضیح می‌دهد، در ابتدای برنامه‌ریزی برای ساخت فرودگاه امام خمینی(ره) قرار بود با تکمیل آن پروژه تمامی پروازهای مهرآباد به فرودگا امام انتقال یابند اما چون در میانه راه، به دلیل کمبود اعتبارات دولتی و استفاده نکردن از سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی، احداث تسهیلات این فرودگاه به طور کامل انجام نشد، راهبرد دیگری در دستور کار قرار گرفت یعنی اینکه تمامی پروازهای بین‌المللی و بخشی از پروازهای داخلی را انتقال دهند. به گفته منظری، با توجه به اینکه در زمان راه‌اندازی، امکانات فرودگاه امام تنها گنجایش پذیرش پروازهای بین‌المللی را داشت، به همین دلیل تنها این پروازها انتقال یافتند و در حال حاضر در همین بخش هم مشکلاتی در این فرودگاه وجود دارد. در فرودگاه امام باید هرچه زودتر پایانه جدید و سایر تسهیلات لازم آماده و راه‌اندازی شود. منظری معتقد است در این صورت و اگر پایانه با زیربنای حدود ۳۵۰ هزار مترمربع آماده شود و پروازهای بین‌المللی به آن انتقال داده شود، می‌توان بخش زیادی از پروازهای داخلی را به پایانه فعلی فرودگاه امام انتقال داد.
منظری همچون سینی‌چی معتقد است در حال حاضر، با توجه به کمبود ناوگان هوایی به‌ویژه برای شرکت‌های بزرگ، انجام پرواز در دو فرودگاه صرفه اقتصادی ندارد و اگر قرار باشد بخشی از پروازهای داخلی به فرودگاه امام منتقل شود، این کار باید بامطالعه باشد؛ در غیراین صورت هم برای شرکت هواپیمایی و هم برای مسافران مشکلاتی در پی خواهد داشت. به عنوان نمونه یکی از پیشنهادهای منظری برای این انتقال، انتقال پرواز مسیرهای بلندتر مانند تهران ـ چابهار با در نظر گرفتن همه لوازم این کار است تا مسافران دچار سردرگمی میان دو فرودگاه نشوند.


ظرفیت فعلی پاسخگو نیست
قابل تامل بودن طرح انتقال بخشی از بار ترافیکی مهرآباد به فرودگاه امام از این جهت است که ظرفیت فعلی فرودگاه امام خمینی(ره) حدود ۶ میلیون مسافر در سال و بیش از ظرفیت فیزیکی پایانه موجود است. این سخن را هم مسئولان فرودگاه امام و هم وزیر راه و شهرسازی پیش از این یادآوری کرده‌اند و به همین دلیل نیز ساخت پایانه‌های «سلام» و «ایران‌شهر» در این فرودگاه در دستور کار است که به گفته مسئولان، افزایش ظرفیت ۶ برابری برای این فرودگاه به دنبال خواهد داشت. البته باید یادآوری کرد مدیرکل فرودگاه مهرآباد اعلام کرده است که انتقال بخشی از پروازهای داخلی مهرآباد به فرودگاه امام خمینی، بعد از ایجاد ظرفیت این پروازها در فرودگاه امام انجام خواهد شد. حال باید منتظر ماند و دید این ظرفیت چه موقع در فرودگاه امام اتفاق می‌افتد. مدیرکل فرودگاه مهرآباد می‌گوید تا زمان ایجاد این ظرفیت و زیرساخت‌های آن، مهرآباد ناگزیر به افزایش ظرفیت است و به همین دلیل این فرودگاه نیازمند برنامه‌ریزی برای توسعه پایانه‌ها و سایر بخش‌هاست.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید