مسیر قزوین،رحیم آباد به کلاچای با هشت میلیارد تومان بهسازی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 348798
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1395 - 10:22
معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی گفت: با اختصاص ۸ میلیارد تومان بهسازی پروژه قزوین، رحیم آباد به کلاچای در اولویت قرار می گیرد.

اتاق خبر: امیر امینی عصر یکشنبه پس از بازدید از پروژه ساخت جاده قزوین، الموت، رحیم آباد به کلاچای در جلسه ای در بخشداری رازمیان گفت: این مسیر هم مرز با استانهای قزوین، گیلان و مازندران است و می تواند برای هر سه استان مهم باشد اما تخصیص نیافتن اعتبار از محل فروش سهام نیروگاه سلطانیه پروژه را دچار رکود کرده است.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات این پروژه مسائل زیست محیطی است که در قسمتهای از مسیر از رودخانه و نیز محل عبور وحوش منطقه گذر کرده که برای محیط زیست مهم است تا مشکلات ناشی از  تخریب منطقه برطرف شود.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی یادآورشد: حدود ۶ کیلومتر مسیر از ویار به سپارده باید بازنگری شود که در بخشهایی با شیب بیش از ۲۲ درصد روبرو هستیم که اگر این مسیر آسفالت شود در زمستان با مشکلات لغزندگی جاده و خطرات ناشی از آن مواجه خواهیم شد که پیشنهاد می شود مجری طرح ضمن مطالعه مجدد در صورت امکان مسیر دیگری در این بخش با شیب کمتر انتخاب کند تا این دغدغه برطرف شود.

امینی گفت: در شرایط کنونی برای جلوگیری از توقف پروژه بهترین روش این است که با تامین بخشی از اعتبارات نسبت به بهسازی مسیر و بازگشایی آن اقدام کنیم تا به عنوان راه روستایی مشخصات لازم را داشته باشد و تردد در آن ممکن شود.

وی بیان کرد: برای ۲۶ کیلومتر ادامه مسیر هم لازم است مطالعه زیست محیطی کامل استانهای گیلان و قزوین تهیه شود و پس از تصویب مرکز و رفع نواقص زیست محیطی تداوم کار ممکن شود.

امینی اظهارداشت: مسیر شش کیلومتری ویار به سپادره حدود ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در گام اول موافقیم ۵ میلیارد تومان آن را تامین کرده و ۳ میلیارد تومان توسط استانهای ذینفع تامین شود تا کار از رکود خارج شود.

وی افزود: در صورت تامین اعتبار اولیه می توانیم با بهسازی مسیر تا ۱.۵ سال اینده مسیر را بازگشایی کرده و تردد در آن را آغاز کنیم و سپس برای تکمیل ادامه طرح وارد فازهای بعدی شویم.

مانی فر: بهسازی مسیر بهترین روش برای خروج از توقف پروژه است

حامد مانی فر مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین هم گفت: با وجود سختی های اجرای پروژه و کوهستانی بودن مسیر و تامین نشدن اعتبارات از نگاه ما با اختصاص ۵۰ میلیارد تومان می توانیم ضمن بهسازی کامل مسیر با ایجاد مشخصات راه مناسب روستایی امکان تردد در این جاده را فراهم کنیم که این کار بتدریج می تواند با تزریق اعتبار تکمیل شود.

وی اضافه کرد: این پروژه پیوست زیست محیطی دارد اما مشاور برای تایید نهایی خواستار مطالعات محیط زیستی کامل استانهای قزوین و گیلان است تا با رفع نواقص آن پیش بینی لازم برا اجرای بدون اشکال پروژه صورت گیرد.

سیاوش شمسی پور مدیرکل محیط زیست استان قزوین هم گفت: نظر ما در استفاده و بهسازی راه موجود است زیرا در فاز دوم طرح مشکل داریم و در مسیر ویار تا سپارده مواردی از نادیده گرفته شدن مسائل زیست محیطی داریم که عبور از رودخانه نینه رود و مناطق آبی و محل عبور وحوش از دیگر دغدغه های محیط زیست است.

وی بیان کرد: مطالعات زیست محیطی از صفر تا ۱۰۰ پروژه باید تهیه شود و قبل از آغاز عملیات اجرایی موانع و مشکلات برطرف شود.

این پروژه که برای اتصال استانهای قزوین به گیلان و در محدوده ای به استان مازندران از سال ۹۱ آغاز شده به دلیل تامین نشدن اعتبارات پیش بینی شده با ۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال رکود و توقف است و می توان گفت در صورت تزریق نشدن اعتبار به طور کلی از مسیر اجرا خواهد شد.

مسیر قزوین، رحیم آباد به کلاچای به طول ۱۵۰ کیلومتر با هدف اتصال استانهای قزوین به گیلان ساخته می شودکه از این مسافت حدود ۷۰ کیلومتر آن در استان قزوین قرار دارد که برای ساخت ۲۶ کیلومتر آن ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد که نیمی از آن قرار بود از محل فروش سهام نیروگاه سلطانیه تامین شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید