نقش نظام بانکی در گشایش روابط اقتصادی با کشورها | اتاق خبر
کد خبر: 349523
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1395 - 15:04
در گفت و گوی اتاق خبر با عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تشریح شد
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت:در رابطه با موانع قراردادهای تجاری با کشورهای خارجی دو عامل درونی و بیرونی وجود دارد، رفع عوامل بیرونی از اراده ما خارج است ولی در رفع موانع داخلی در حال تلاش و مذاکره هستیم.

به گزارش اتاق خبر، گروه اقتصادی- امیر عابدی در رابطه با مشکلات در قراردادهای تجاری با کشورهای خارجی بیان کرد: در حال حاضر در حوزه روابط بانکی در یک شرایط نابرابر قرار گرفته ایم، بسیاری از بانک های بزرگ و بین المللی که در زمان قبل تحریم به دلیل معامله با ایران جریمه شده اند، اکنون  نیز به دلیل ترس از جریمه دوباره و ریسک بالا، قراردادها را نزد خود نگه داشته اند و از انتقال منابع مالی خودداری می کنند.

وی افزود:در حوزه قراردادهای تجاری بانک های بزرگ دست نگه داشته اند و بانک های کوچک وارد عمل شده اند، بخش خصوصی در حال حاضر تمام سعی خود را برای جذب سرمایه گذاران خارجی و عملی کردن قراردادها انجام می دهد.

عابدی در خصوص وضعیت فعلی بانک ها و روابط اقتصادی با برخی کشور ها بیان کرد: در حال حاضر روابط بسیار خوبی را با بانک های کشورهایی مانند ترکیه و بخشی از روسیه داریم و ارتباط با برخی از بانک های چین و هند نیز کلید خورده است و ما انتظار داریم که این نوع ارتباطات به طور فراگیر انجام گیرد، برای عملی شدن فراگیری ارتباطات شرایطی وجود دارد اعم از تغییر نگرش سیاست های یک جانبه بانک های برخی از کشورها که باعث موانع در بخش قراردادهای تجاری شده است.

وی تصریح کرد: به دلیل همزمانی دوره ی پساتحریم و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ناپایداری های سیاسی در این کشور، بسیاری از بانک ها به دلیل ترس از جریمه های سنگین در ارتباط با ایران محتاطانه عمل می کنند.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران در تشریح راهکارهای برطرف کردن مشکلات تاکید کرد: در حوزه نظام بانک داری داخلی نیز باید تغییراتی شامل تعریف سیاست های روشن، به روزرسانی نظام بانکی، کارآمد شدن این حوزه انجام گیرد، بخش خصوصی تمام تلاش خود را در زمینه ارتباط بانک ها برای پیشرفت اقتصاد و سرمایه گذاری ها انجام می دهد.

وی ادامه داد: با توجه تحریم اقتصادی و مسدود شدن نظام بانکی ایران در بسیاری از کشورها نباید انتظار راه اندازی بسیار سریع بانک ها در کشورهای اروپایی را داشته باشیم چراکه یک فضای بی اعتمادی در دوطرف وجود دارد و این بی اعتمادی باید با مذاکرات و کارشناسی صحیح برطرف شود.

نائب رییس اتاق بازرگانی گرگان در خصوص موانع اصلی در قراردهای تجاری خارجی گفت: مانع اصلی در قراردادهای تجاری حساسیت های بانک های خارجی نسبت به ایران است که ریشه در جرایم سنگینی که به دلیل معامله با ایران داشته اند ایجاد شده است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید