تکرار انفعال عربستان در پی نگاه سیاسی به حج ایرانیان | اتاق خبر
کد خبر: 349615
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1395 - 04:57
حج زائران ایرانی درسال جاری درحالی باموضع گیری های سیاسی عربستان و هوشمندی هیات مذاکره کننده حج و زیارت ایران به بن بست رسید که انفعال عربستان بار دیگر در عرصه بین المللی تکرار شد.

اتاق خبر - انفعالی که طی یک سال اخیر به اوضاع نابسامان اقتصادی، ناکامی در یمن، ضعف در میزبانی حج پارسال و آشکار شدن روابط سعودی ها با گروه های تروریستی گره خورد و در برخی از برهه ها نارضایتی اربابان غربی سعودی ها را در پی داشته است.

ترس عربستان از تبعات موضع گیری های کشورهای اسلامی به خاطر شهادت حدود هفت هزار زائر خانه خدا در مناسک حج پارسال و کارشکنی در پذیرش زائران ایرانی در سال جاری، هیاهوی سعودی ها را در عرصه های بین المللی دامن زد.
این هیاهوی رسانه ای برای فرار از انفعال سعودی ها نیز نتیجه ای به بار نیاورد و بسیاری از رسانه های کشورهای اسلامی علیه کارشکنی ها و رویکردهای سیاسی سعودی ها موضع گیری کردند.
رسانه های عربی در پی برخوردهای سیاسی عربستان با حج با اشاره به چالش ها و ناکامی های عربستان سعودی در عرصه های گوناگون داخلی و خارجی، دورنمای نامطلوبی را پیش روی این کشور ترسیم کردند.
خبرگزاری 'وطن' فلسطین، شکست سعودی ها در مدیریت مراسم حج را کانون توجه قرار داد و آن را ناشی از دیگر شکست های ریاض دانست.
این خبرگزاری نوشت: حاکمان عربستان به جای خالی کردن جام خشم خود علیه مردم فقیر یمن، حمایت از تروریست ها در سوریه، تبدیل لیبی به میدان جنگ شبه نظامیان و دیگر مصیب آفرینی ها، ابزارهای راحتی حاجیان را فراهم کنند.
در پی شکست هیاهوی رسانه ای ریاض، سعودی ها مجبور شدند تا از طریق سفیران عربستان در کشورهای مختلف دنیا ضمن فرافکنی و توجیه کارشکنی های خود، طرف ایرانی را در اعزام نشدن زائران این کشور به مراسم حج مقصر جلوه دهند.
به این ترتیب میزبانی که طبق آموزه های دین مبین اسلام باید زمینه های لازم برای حج مسلمانان جهان را فراهم می کرد، این بار تلاشی نافرجام آغاز کرد تا کوتاهی و بد اخلاقی خود را با فریب افکار عمومی در سطح جهان پوشش دهد.
'معن الجربا' فعال سیاسی عربستان و رئیس اتحادیه قبائل حامی محور مقاومت در کشورهای عربی نسبت به پیامدهای رفتار خصمانه آل سعود هشدار داد و تاکید کرد که مانع تراشی های حکام سعودی برای حجاج ایرانی به نفع آنها نیست.
'طاهر حسین مشهدی' یک نماینده ارشد مجلس سنای پاکستان نیز ادعاهای عربستان در خصوص دلایل منتفی شدن عزیمت ایرانیان به حج در سال جاری را بی اساس و نادرست دانست و رویکردهای غیرسازنده عربستان را عامل محرومیت ایرانیان از رفتن به سفر حج در سال جاری دانست.
' راجا ناصر عباس جعفری ' رهبر حزب سیاسی - مذهبی مجلس وحدت مسلمین وابسته به شیعیان پاکستان نیز رویکرد سیاسی عربستان در قبال موضوع حج را به شدت مورد انتقاد قرار داد.
عباس جعفری با اشاره به نتایج مذاکرات اخیر میان مسئولان ایران و عربستان درباره مراسم حج امسال گفت: حکام سعودی باید در محضر خداوند و همچنین در برابر جهان اسلام، نسبت به کشتار هزاران نفر از حاجیان طی حج سال گذشته در سرزمین وحی جوابگو باشند.
حسین موسویان، دیپلمات و مذاکره کننده هسته ای سابق ایران نیز در مقاله ای تاکید کرد: جنگ سنی و شیعه نه به نفع اسلام است و نه به نفع قدرت های جهانی است و صهیونیسم تنها برنده آن خواهد بود.
رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان نیز در سفری که برای شرکت در نشست دفاتر حج و زیارت استان ها و مدیران کل ستادی این سازمان به تبریز گفت: کارشکنی های آشکار عربستان در پذیرش حجاج ایرانی و صدور بیانیه ای از سوی وزارت حج و عمره سعودی مبنی بر خودداری مسئولان ایرانی از امضای سند تواقفنامه حج امسال، بار دیگر ماهیت جاه طلبانه خاندان آل سعود را افشا کرد و محصور بودن کعبه در دست سعودی ها را به اثبات رساند.
سعید اوحدی افزود: مواضع عزتمندانه ایران، انفعال عربستان را در پی داشت و کار به جایی کشید که برای مدتی وزیر امور خارجه عربستان در نقش سخنگوی حج این کشور ایفای نقش کرد.
وی به ترویج شیعه هراسی و ایران ستیزی در عربستان اشاره کرد و افزود: هیاهوی وزیر امور خارجه عربستان را باید تصفیه حساب سیاسی نامید.
وی گفت: برنامه 'همسایه' سه ساعت در روز از شبکه های تلویزیونی عربستان پخش می شود که بمباران تبلیغاتی علیه جمهوری ایران است.
وی به سخنان موهن امام جماعت مسجد الحرام مبنی بر حلال بودن خون شیعه اشاره کرد و افزود: فضای جنگ روانی علیه ایران در عربستان به راه افتاده است.
وی گفت: تبلیغات در عربستان علیه ایران شدید است و زمینه ای برای حفظ حرمت ایرانیان در مراسم حج وجود نداشت.
می توان گفت در شرایطی که جهان اسلام بیشتر از هر زمان دیگر به وحدت و یکپارچگی نیاز دارد و لازمه پیشرفت امت اسلامی دوری از تفرقه است، دولت آل سعود با دسیسه های صهیونیستی در پی ایجاد تفرقه بین مذاهب اسلامی است.
البته این نخستین بار نیست که درهای عربستان به روی حاجیان ایرانی بسته می شود و در سال 1366 میلادی و پس از به شهادت رساندن حجاج ایرانی در مکه توسط عوامل سعودی نیز روابط ایران و عربستان به مدت سه سال قطع شد.
عربستان آن زمان نیز به بهانه های واهی و شرط و شروطی که برای حجاج ایرانی گذاشته بود اجازه ورود ایرانی ها را به خاک خود نداد، در حالی که رسانه های متکی به پول نفت اش از این سیاست ها حمایت کورکورانه می کردند.
عربستان از یکسو با ساخت و ساز در محیط مقدس کعبه، جغرافیای مکانی این منطقه مقدس را مورد تهدید قرار می دهد و از سوی دیگر مسلمانانی را که با سیاست هایش مخالف باشند، از ادای مناسک حج محروم می کند.
عربستان سعودی بیش از 27 میلیون نفر جمعیت دارد که فقط 16 میلیون آن‌ها شهروند این کشور و بقیه از اتباع خارجی هستند.
گزارش از: علیرضا فولادی

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید