تنگناهای رقابت دانش‌بنیان‌ها با محصولات خارجی | اتاق خبر
کد خبر: 349624
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1395 - 05:34
با توجه به اقدامات خوبی که شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف به ثمر رسانده‌اند اما هنوز گلایه‌ها از اعتماد نداشتن به محصولات دانش‌بنیان داخلی وجود دارد. به نظر می‌رسد نبود قوانین جامع و نوسانات بازار تولید و نبود استانداردسازی دلیل این عامل است و شرکت

به گزارش اتاق خبر، با توجه به اینکه امروزه صنایع در حال بروز کردن تجهیزات مورد نیاز هستند از این رو نیاز است نمونه‌ای از این تجهیزات برای آموزش به مهندسان ساخته شود، چراکه استفاده از فناوری‌های پیشرفته در صنایع به صورت واقعی ریسک بالایی دارد. بنابراین نیاز است این فناوری در مقیاس کوچک ساخته شود و بعد از آموزش‌های لازم به مهندسان وارد صنایع شود. زهره شکرانه مدیر تولید یکی دیگر از شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۶میلادی که در حوزه‌های روباتیک، اتوماسیون صنعتی، ابزار دقیق، سولار و مهندسی مکانیک، الکترونیک، رایانه و سیستم‌های کنترل یا مکاترونیک فعالیت می‌کنند آشنایی با صنایع روز را یکی از ضرورت‌های فعالیت مهندسان در صنایع دانست و گفت: یکی از فعالیت‌های این شرکت ساخت نمونه‌ای از تجهیزات و آموزش به مهندسان قبل از ورود به صنایع است. شکرانه با اشاره به اینکه تجهیزات این شرکت دانش‌بنیان در صنایع مختلف قابل استفاده است، افزود: خوشبختانه موفق به ساخت روبات‌های صنعتی شده‌ایم که به دلیل «های تک» بودن پروانه از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ کرده‌ایم. از این رو روی «های تک» بودن محصولات برای صادرات تاکید ویژه‌ای داریم؛ درحال‌حاضر محصولات این شرکت به کشورهایی مانند عراق، افغانستان و چین صادر شده است و نمونه‌هایی از این محصولات که در نمایشگاه اینوتکس وجود دارد به چین صادر خواهد شد که یکی از عوامل موفقیت این شرکت برای پیاده‌سازی فناوری در محصولات استفاده از اطلاعات دانشگاه‌ها و صنایع بود. به گفته او محصولات این شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه‌های بزرگ کشور مانند امیر کبیر، علم و صنعت و شریف موجود هستند و بسیاری از صنایع مانند خودروسازی و پتروشیمی برای آموزش به مهندسان از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند. قیمت تمام‌شده این محصولات یک‌سوم قیمت تمام‌شده خارجی آن است؛ به ویژه در حوزه‌هایی مانند روبات، مکاترونیک و ابزار دقیق سعی بر این داشته‌ایم که قیمت را خیلی بیشتر از نمونه خارجی پایین آوریم و از سویی خدمات پس از فروشی این شرکت ارائه می‌دهد که هیچ کدام از نمونه‌های خارجی ندارند. مدیر تولید این شرکت دانش‌بنیان مهم‌ترین رقبای خود برای استفاده از فناوری در حوزه‌های روبات و مکاترونیک را شرکت آلمانی فستو دانست و گفت: این در حالی است که در ایران برای حوزه‌های مکاترونیک و ابزار دقیق رقیبی نداریم با توجه به اینکه خارجی‌ها نیز از بازار ایران سهم دارند و بسیاری از دانشگاه‌ها توانایی خرید برخی از محصولات خارجی را نداشته‌اند. بنابراین تمامی طراحی این محصولات از پایه را به نتیجه رساندیم که یکی از عوامل این موفقیت استفاده از گزارش‌ها و مطالعات دانشگاهی و علاوه بر آن رصد فناوری‌های روز دنیا بوده است. اما با تمام این تفاسیر هنوز به شرکت‌های دانش‌بنیان آنگونه که باید اعتماد نمی‌شود و درحال‌حاضر نیز با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو هستیم.

صادرات به لبنان و سوریه
با بررسی‌هایی که در واحدهای تحقیق و توسعه برای رسیدن به فناوری می‌شود، این فناوری‌ها در اختیار سرمایه‌گذار یا تولیدکننده نهایی قرار خواهد گرفت. مهرناز فتاح مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در این نمایشگاه که ابتدا کار خود را با استفاده از نانو فناوری در صنعت آب و ساختمان شروع کرده‌اند و به مرور موفق به توسعه محصولات «های تک» شده‌اند ضمن اینکه مهم‌ترین عامل موفقیت این شرکت دانش‌بنیان را تمرکز بر واحدهای تحقیق و توسعه دانست به صمت گفت: درحال‌حاضر با توسعه فناوری موفق به صادرات و انتقال فناوری محصولات حوزه صنعت ساختمان به کشورهایی مانند سوریه و لبنان شده‌ایم وتوانستیم برخی محصولات را در داخل کشور به فروش برسانیم. او یکی از فعالیت‌های پژوهشی این شرکت را تدوین نقشه راه برای وزارت نیرو در سال‌های ۹۱ برشمرد و اظهار کرد: از دیگر فعالیت‌های پژوهشی امکان‌سنجی استفاده از فناوری نانو برای بهبود کیفیت آب و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب بوده است که با استفاده از این پژوهش‌ها موفق به ساخت دستگاهی با فناوری بالا شده‌ایم که قادر به بهبود کیفیت آب از طریق آب‌شیرین‌کن و جلوگیری از تبخیر آب همچنین تولید برق از انرژی خورشیدی به صورت همزمان خواهد بود. در حال حاضر دانش ساخت این سازه موجود است گرچه محاسبات آن مدت زیادی به طول انجامیده با این حال می‌توان آن را بومی‌سازی کرد. فتاح به برنامه‌های لازم برای رقابت‌پذیرکردن محصولات دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: در حوزه نانو شرایط ایران را عقب تر از دنیا نمی‌دانیم؛ مقالات بسیاری در تمامی حوزه‌های صنعت به‌ویژه صنعت آب و ساختمان وجود دارد و برای تجاری‌سازی تحقیقات در درجه نخست باید نیازسنجی بازار داخل و خارج را مد نظر قرار داد و نباید به خاطر محدودیتی که بازارهای داخلی یا خارجی دارند خود را محدود به آن بازار کنیم، از این رو باید محصول تولیدی در سطحی قرار گیرد که نیاز بازار را در سطح بین‌الملل تامین کند. در این صورت است که می‌توان علاوه بر صادرکردن خدمات فنی، انتقال فناوری نیز داشت. مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان حوزه صنعت آب و ساختمان بازار هدف بعدی این شرکت را کشورهای اروپایی دانست و گفت: با کشورهایی مانند هلند، ایتالیا و اتریش ارتباطات خوبی داریم و در این کشورها نمایندگی از شرکت حضور دارند تا بتوانیم همکاری مشترکی در حوزه صادرات داشته باشیم. پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی اینوتکس ۲۰۱۶میلادی از ۲ تا ۵ خرداد با حضور ۱۷۴ شرکت داخلی و خارجی در حوزه‌های آی‌تی، نانو، خودروی الکتریکی و... در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد که به جز ۹۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانی، خارجی‌ها نیز با ۸۳ شرکت از ۱۴ کشور در این دوره از نمایشگاه حضور پررنگی داشتند؛ این نمایشگاه در حالی با حضور پررنگ شرکت‌های خارجی به کار خود پایان داد که به دلیل تأثیرات برجام، ۱۰۰ مذاکره رودررو برای امضای قرارداد و تفاهمنامه اولیه انجام شد که فقط ۳۰ درصد قراردادها مربوط به حوزه آی‌تی بود.

منبع: صمت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید