نشست کشورهای حاشیه دریای خزر در مسکو آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 349689
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1395 - 19:53
با حضور معاون ظریف:
نشست سه روزه معاونان وزارت خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر امروز (چهارشنبه) برای بررسی موضوع های در دستور کار مذاکرات مربوط به این دریا در وزارت خارجه روسیه در مسکو آغاز شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، نشست سه روزه معاونان وزارت خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر امروز (چهارشنبه) برای بررسی موضوع های در دستور کار مذاکرات مربوط به این دریا در وزارت خارجه روسیه در مسکو آغاز شد.
در این نشست که هیات ایرانی به سرپرستی ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه حضور دارد، نتایج مذاکرات برگزار شده قبلی بررسی و در باره آنها رایزنی خواهد شد.
همچنین معاونان وزارت خارجه ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان در این مذاکرات متن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را بررسی می کنند.
براساس برنامه تنظیم شده، روز جمعه نیز قرار است اعلامیه چهل و پنجمین جلسه کار گروه ویژه تدوین کنوانسیون تصویب شود.
بر پایه پژوهش های انجام شده، دریای خزر افزون بر موقعیت حساس راهبردی و ارتباطی بین کشورهای ساحلی و همچنین زیست محیطی به عنوان بزرگترین دریاچه کره زمین که بیش از 1200 کیلومتر طول و 320 کیلومتر پهنه میانگین دارد، از ۵۰‌ میلیارد بشکه نفت و ۲۵۷تریلیون فوت‌مکعب گاز طبیعی برخوردار است.
روسای جمهوری پنج کشور حاشیه خزر در نخستین نشست سران کشورهای ساحلی که اردیبهشت ماه 1381 در عشق آباد ترکمنستان برگزار شد، درباره مبارزه با آلودگی محیط زیست و نیز راه های حفاظت از بزرگترین دریاچه جهان به تفاهم کلی رسیدند و زمینه امضای کنوانسیون محیط زیست خزر موسوم به «سند تهران» فراهم شد که 14 آبان 1382 در ایران به امضای بلندپایه ترین مقام های محیط زیست پنج کشور خزر رسید.
این سند بعدها به عنوان اولین سند حقوقی مرتبط با دریای خزر به تصویب نهایی مجالس مقننه کشور های ساحلی رسید و اجرایی شد.
دومین نشست سران کشورهای ساحلی خزر مهرماه 1386 در تهران برگزار شد که در آن همکاری های امنیتی و نظامی با هدف مبارزه علیه افراط گرایی و تروریسم مورد تاکید قرار گرفت.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید