علت موافقت روس ها برای پرداخت وام به ایران | اتاق خبر
کد خبر: 349854
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1395 - 12:06
اتاق خبر بررسی می کند:
اختصاص این مبلغ به ایران، از نظر سیاسی برای مسکو حائز اهمیت تر است تا از جنبه اقتصادی آن. با توجه به وضعیت روسیه در جامعه جهانی که پس از بحران اوکراین برای این کشور چالش هایی را ایجاد نموده است، روس ها به دنبال مستحکم کردن جای پای خود در شرق هستند.

اتاق خبر- یک روزنامه روسی در گزارشی نوشت، این کشور در حالی قرار است، 2.5 میلیارد دلار وام، برای توسعه زیر ساخت های ریلی به ایران پرداخت کند که این مبلغ نیمی از هزینه های کاهش حقوق بازنشستگان روسی در سال 2016 را تشکیل می دهد. این روزنامه اشاره می کند، از مدت ها قبل رایزنی ها در خصوص همکاری های مشترک میان ایران و روسیه صورت گرفته و دو کشور یادداشت تفاهمی نیز در این راستا به امضاء رسانده اند.

پیش از تفاهم احداث نیروگاه حرارتی در بندرعباس و برقی کردن راه آهن گرمسار- اینچه برون، که ارزش آن در حدود 1.2 میلیارد دلار برآورد شده بود، روسای جمهوری دو کشور در دیدارهای خود، گفت و گو هایی در جهت اختصاص 5 میلیارد دلار تسهیلات به ایران را مورد بررسی قرار داده بودند، اما با گذشت زمان، اختلاف نظرهایی در اینباره بوجود آمد و ایران خواستار بازنگری در نرخ اجرای پروژه های مذکور شد. محمود واعظی وزیر ارتباطات در این خصوص اعلام کرد که نرخ پیشنهادی از نظر ایران تا قبل از تحریم ها قابل قبول بوده و در شرایط جدید باید در این مورد بازنگری هایی صورت بگیرد. این در حالی است که تغییر در شرایط ممکن است، به توقف این پروژه ها منجر شود.

به زعم کارشناسان، در شرایط فعلی روسیه برای پرداخت این وام دچار محدودیت های مالی بوده و برای پرداخت آن بودجه لازم را ندارد. از سوی دیگر برخی دیگر معتقدند که با پرداخت این وام شرکت های روسی می توانند با فعال شدن در بازار ایران که پس از تحریم ها در حال شکوفا شدن است، رشد قابل قبولی را تجربه کنند.

از سوی دیگر به نظر می رسد که اختصاص این مبلغ به ایران، از نظر سیاسی برای مسکو حائز اهمیت تر است تا از جنبه اقتصادی آن.  با توجه به وضعیت روسیه در جامعه جهانی که پس از بحران اوکراین برای این کشور چالش هایی را ایجاد نموده است، روس ها به دنبال مستحکم کردن جای پای خود در شرق هستند و ایران می تواند در راستای این سیاست خارجی، نقشی غیر قابل انکار داشته باشد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید