آويزان شدن بورس به طناب نرخ سود | اتاق خبر
کد خبر: 350162
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1395 - 13:00
هفته گذشته بازار سرمايه به روند نزولي خود ادامه داده و در شاخص‌هاي اصلي بازار همچون حجم، ارزش و تعداد معاملات نسبت به هفته قبل كاهش را تجربه كرد.

اتاق خبر: هفته گذشته بازار سرمايه به روند نزولي خود ادامه داده و در شاخص‌هاي اصلي بازار همچون حجم، ارزش و تعداد معاملات نسبت به هفته قبل كاهش را تجربه كرد.

فصل مجامع در ساليان گذشته همواره با هيجانات زيادي همراه بوده و سرمايه‌گذاران به دليل بهره بردن از سود تقسيمي، افزايش سرمايه و هرگونه تغييرات به جمع‌آوري سهام اقدام مي‌كردند و اين عاملي براي رشد قيمت سهام و شاخص مي‌شد، اما در سال 94 و 95 به دليل ركود اقتصادي، مجامع شركت‌ها با رخوت سرمايه‌گذاران روبه‌رو شده و عاملي براي كاهش قيمت سهام شده است؛ زيرا انتظارات سرمايه‌گذاران برآورده نشده و از بازار روي‌گردان شده‌اند.

از طرف ديگر حجم بالاي ريسك سيستماتيك عاملي شده است تا بازارهاي موازي نيز با رخوت مواجه شده و نقدينگي از بانك‌ها خارج نشود؛ لذا سرمايه‌گذاران بورسي در حال حاضر متقاعد هستند كه كاهش نرخ سود بانكي مي‌تواند بازار سرمايه را از رخوت و ركود خارج كند.

حجم معاملات در هفته گذشته نسبت به هفته قبل از آن 22درصد كاهش را تجربه كرده و از رقم 4ميليارد و 541ميليون سهم به رقم 3ميليارد و 554ميليون سهم رسيد. ارزش معاملات نيز در هفته گذشته با كاهش 20درصدي مواجه شده و به رقم 7هزار و 701ميليارد ريال رسيد؛ اين در حالي است كه ارزش معاملات در هفته قبل از آن رقم 9هزار و 478ميليارد ريال بود.

از طرف ديگر تعداد معاملات نيز در بورس تهران 24درصد كاهش داشته و از رقم 334هزار و 984 مورد معامله به رقم 259هزار مرتبه رسيد. شاخص كل در ابتداي هفته در كانال 76هزار بوده و طي افت 285واحدي به كانال 75هزار واحدي عقب‌نشيني كرد و طي 4روز معاملاتي از رقم 76.161واحدي به 75.876واحدي رسيد.

هفته گذشته معاملات بورس اوراق بهادار تهران در حالي به پايان رسيد كه از مجموع چهار روز كاري تنها يك روز شاخص كل با رشد مواجه شد. بيشترين مقدار شاخص كل در اين هفته مربوط به يك‌شنبه (۱۶خرداد) در نخستين روز معاملات بود كه رقم آن به ۷۶هزار و ۱۶۰واحد رسيد. در مجموع هفته مذكور از معاملات تالار شيشه‌يي با ۲۰۸واحد كاهش مواجه شد كه اين آمار در هفته منتهي به ۱۲خرداد، ۷۶۹واحد بود؛ اين موضوع نشان مي‌دهد روند نزولي هفته گذشته در مقايسه با هفته قبل‌تر با شيب كمتري مواجه بوده است.

شاخص آزاد شناور رقم ۸۴هزار و ۵۳۳واحد را تجربه كرد. شاخص بازار اول و بازار دوم نيز به ترتيب به ۵۲هزار و ۹۱۱واحد و ۱۶۷هزار و ۳واحد رسيد. بورس اوراق بهادار تهران همچنان انتظار مي‌كشد و هرچه اين انتظار بيشتر ادامه‌دار مي‌شود تعداد بيشتري از بازيگران اين بازار نااميد مي‌شوند و سرمايه خود را از آن بيرون مي‌كشند كه اين موضوع خود مي‌تواند دليلي بر افت بازار اوراق بهادار تهران باشد.

صنايع تاثيرگذار بورسي اعم از محصولات شيميايي 0.05درصد، سيمان 0.97درصد، فلزات اساسي 0.75درصد، بانكي 1.56درصد و بيمه 0.88درصد افت را در 4 روز كاري تجربه كردند و تاثير زيادي در كاهش شاخص داشتند. هفته‌ا‌ي ملايم در انتظار بازار

بازار سرمايه در هفته گذشته در حالي افت شاخص و قيمت را ثبت كرد كه پيش‌بيني مي‌شود در روزهاي آينده رشد آرامي را تجربه كند. حسام‌الدين جعفري كارشناس بازار سرمايه در اين رابطه معتقد است كه شاخص تا جايي كه پيش‌بيني شده بود، اصلاح شده است و كم كم بازار مي‌تواند آماده رشد آرامي باشد. اين در حالي است كه ديگر كارشناسان احتمال افت بيشتر را مي‌دهند. اين كارشناس اما مي‌گويد كه دلايل افت بازار، صنعت خودرويي بوده و اين گروه به عنوان ليدر بازار مدت‌هاست رفتارشان زيرنظر سرمايه‌گذاران است و افت و خيز آنها كل بازار را متاثر مي‌كند. وي به آزاد شدن حق تقدم شركت‌ها پس از افزايش سرمايه اشاره كرد و افزود: اين موضوع نيز باعث افزايش حجم عرضه و افت بازار شده است.

اين كارشناس بازار سرمايه مهم‌ترين دليل افت بازار را توقف افزايش سرمايه شركت‌ها از محل تجديد ارزيابي دارايي‌ها دانست و گفت: با توجه به تصميم سازمان امور مالياتي براي اخذ ماليات از اين روش افزايش سرمايه، بخش عمده‌يي از تامين مالي شركت‌ها از اين روش متوقف شده كه بازار نسبت به اين محدوديت واكنش منفي نشان داده است. جعفري با اشاره به تلاش‌هاي مسوولان سازمان بورس براي لغو اين قانون گفت: مسوولان سازمان بورس جهت حمايت از سهامداران و شركت‌هاي بازار سرمايه تلاش كردند و مكاتباتي با مسوولان سازمان امور مالياتي براي لغو اين مصوبه داشتند اما هنوز نتيجه‌يي اعلام نشده است.

اين كارشناس بازار سرمايه با تاكيد بر اينكه بسياري از شركت‌ها قصد داشتند با افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي دارايي‌ها ساختار مالي شركت را اصلاح كنند، افزود: با منتفي شدن اين موضوع اين شركت‌ها نيز با محدوديت‌هايي مواجه مي‌شوند و براي اخذ تسهيلات از بانك‌ها نيز دچار مشكل خواهند شد و اين موضوع باعث افت قيمت سهام اين شركت‌ها در بازار سهام شد.

وي با تاكيد بر اينكه اين روزها همچنان خودرويي‌ها مركز توجه سهامداران هستند و روند معاملاتشان پيگيري مي‌شود، افزود: نمادهاي معدني و پالايشي با توجه به پتانسيل رشد قيمت‌هاي جهاني مي‌توانند مورد توجه سهامداران قرار بگيرند كه در صورتي كه اين گروه‌ها بتوانند ليدري بازار را از آن خود كنند، چشم‌انداز معاملات در بازار سرمايه بهبود خواهد يافت. استقبال چشمگير از چهارمين عرضه اوليه فرابورس

بازار اول فرابورس هفته گذشته روند روبه رشدي را در معاملات تجربه كرد؛ به‌طوري‌كه 371ميليون سهم به ارزش 776ميليارد ريال در اين بازار مورد مبادله قرار گرفت كه نسبت به هفته ماقبل رشد 92 و 77درصدي حجم و ارزش مبادلات را نشان مي‌دهد. فرابورس ايران معاملات خود در سومين هفته از خردادماه را با دادوستد 2هزار و 197ميليون ورقه بهادار به ارزش 7هزار و 814ميليارد ريال به پايان رساند كه اين ارقام نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد 42 و 21درصدي حجم و ارزش مبادلات حكايت مي‌كند.

هفته گذشته همراه با دادوستد انواع اوراق بهادار در بازارهاي فرابورس، سهامداران روز چهارشنبه شاهد عرضه اوليه 230ميليون سهم معادل 10درصد از سهام هلدينگ نيروگاهي تابان هور در بازار اول نيز بودند كه اين عرضه با استقبال چشمگير معامله‌گران آنلاين و در واقع ركوردشكني مشاركت آنها در عرضه‌هاي اوليه همراه بود. اين نماد تازه وارد كه از اين پس در نماد «وهور» شاهد معاملات آن در بازار اول خواهيم بود در جريان عرضه اوليه 1780 ريال كشف قيمت شد.

در همين حال بازار اول فرابورس هفته گذشته روند رو به رشدي را در معاملات تجربه كرد؛ به‌طوري‌كه 371ميليون سهم به ارزش 776ميليارد ريال در اين بازار مورد مبادله قرار گرفت كه نسبت به هفته ماقبل رشد 92 و 77درصدي حجم و ارزش مبادلات را نشان مي‌دهد. هفته گذشته بازار دوم نيز همسو با روند رو به رشد بازار اول، با افزايش ارزش معاملات روبه‌رو شد؛ به‌طوري‌كه با معامله 359ميليون سهم به ارزش 2هزار و 703ميليارد ريال، رشد 115درصدي ارزش معاملات را در مقياس هفتگي تجربه كرد.

در بازار ابزارهاي نوين مالي نيز صكوك، صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله و اوراق گواهي تسهيلات مسكن اگرچه با كاهش حجم و ارزش معاملات در مقايسه با هفته ماقبل روبه‌رو شدند، اما به ترتيب رشد 32، 1347 و 7درصدي حجم معاملات را نسبت به مدت مشابه سال قبل در كارنامه عملكردي خود به ثبت رساندند. ضمن اينكه ارزش معاملات اين ابزارهاي مالي نيز با روند رو به رشدي در اين بازه زماني (نسبت به مدت مشابه سال 94) همراه شد.

صكوك به عنوان يك اوراق بهادار اسلامي در حالي در سبد انتخاب سهامداران قرار گرفته كه بررسي روند معاملات آن در بازار ابزارهاي نوين مالي حكايت از استقبال بيش از پيش معامله‌گران از اين ابزار تامين مالي نسبت به گذشته در فرابورس دارد. فلزات اساسي، صدرنشين صنايع فرابورسي

بررسي معاملات صنايع فرابورسي در هفته قبل حكايت از پيشي گرفتن ارزش معاملات صنعت «فلزات اساسي» نسبت به ساير صنايع دارد؛ به‌طوري‌كه اين گروه با ارزش معاملاتي بالغ بر 507ميليارد ريال توانست سهم 24درصدي از ارزش كل معاملات خرد بازار سهام (اول، دوم و پايه) را به تفكيك گروه‌هاي صنعت به خود اختصاص دهد. در اين ميان گروه «بانك‌ها و موسسات اعتباري» و نيز «پالايشي‌ها» به ترتيب با سهم 23 و 16درصدي در جايگاه دوم و سوم ايستادند. از طرفي بيشترين ارزش كل بازار به تفكيك صنايع در آخرين روز معاملاتي هفته قبل نيز در اختيار گروه محصولات شيميايي و سپس فلزات اساسي قرار گرفت و اين دو گروه به ترتيب با ارزش بازاري بالغ بر 223هزار و 627ميليارد ريال و 126هزار و 199ميليارد ريال، سهم 23 و 13.2درصدي از ارزش كل بازار را در اختيار گرفتند.

به هر ترتيب در آخرين روز كاري هفته گذشته، شاخص كل فرابورس روي عدد 808واحد ايستاد كه نسبت به روز انتهايي هفته ماقبل افت 0.8درصدي را نشان مي‌دهد. ارزش بازار نيز در روز چهارشنبه به رقم 952هزار و 682ميليارد ريال رسيد كه نسبت به روز مشابه در هفته ماقبل با كاهشي كمتر از 0.5درصد روبه‌رو شد.

منبع: تعادل

نظرات
ADS
ADS
پربازدید