امنیت و ثبات ایران ریشه در تمدن کهن آن دارد | اتاق خبر
کد خبر: 350252
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1395 - 10:21
وزیر کشور پاکستان مطرح کرد:
'اطمینان داریم هیچ مشکلی از ناحیه ایران یا خاک این کشور همسایه و دوست، پاکستان را تهدید نمی کند و از این بابت خیالی آسوده داریم. ایران همسایه ای امن و مطمئن برای پاکستان است.' این بخشی از اظهارات یک عضو ارشد حزب مردم پاکستان است.

اتاق خبر- 'قمر زمان کایرا' که در دوره حکومت حزب مردم در دولت قبلی، تصدی وزارت کشور پاکستان به عنوان یکی از کلیدی ترین وزارتخانه های این کشور را برعهده داشت و هم اکنون هم از مهم ترین اعضای این حزب محسوب می شود، درباره موافقنامه اخیر میان ایران، هند و افغانستان معروف به 'موافقنامه چابهار' گفت که ایران، افغانستان و هند در طول تاریخ روابطی دوستانه و مستحکم داشته اند و امضای توافقنامه های تجاری میان این سه کشور، موضوع عجیب یا نگران کننده ای نیست.
وی گفت: توسعه بنادر چابهار ایران و گوادر پاکستان می تواند در کنار هم، یک قطب بزرگ اقتصادی و تجاری در منطقه ایجاد کند. این دو بندر می توانند خواهرخوانده، مکمل و پشتیبان یکدیگر باشند.
این سیاستمدار صاحب نام پاکستان اظهار داشت: توسعه بندر چابهار حق ایران است و طبیعی است که این کشور بخواهد از طریق توسعه بنادر خود بطور مستقل یا با همکاری و سرمایه گذاری کشورهای دیگر، به فکر تامین منافع خود باشد.
وزیر کشور سابق پاکستان گفت: نگرانی پاکستان مربوط به حضور گسترده هند در افغانستان به ویژه در نزدیک مرزهای پاکستان است با این وجود پاکستان هرگز نگران همکاری های اقتصادی و تجاری هند با افغانستان یا ایران نیست.
وی تاکید کرد: اطمینان داریم که هیچ مشکل یا خطری از ناحیه ایران یا خاک این کشور به عنوان کشور همسایه و دوست پاکستان، ما را تهدید نمی کند و پاکستان از این بابت خیالی آسوده دارد. ایران همسایه ای امن و مطمئن برای پاکستان است.
قمر زمان کایرا با اشاره به لغو تحریم های بین المللی علیه ایران نیز گفت: اکنون که تحریم ها لغو شده است، پاکستان باید بیش از پیش به فکر تامین منافع خود از طریق گسترش روابط با ایران به ویژه اجرا و تکمیل خط لوله گاز باشد و از تلاش برای اجرا و تکمیل این طرح بزرگ و حیاتی غافل نشود.
عضو ارشد حزب مردم پاکستان ضمن آرزوی توسعه روزافزون برای ایران در شرایط جدید پس از برجام، گفت: ایران توسعه یافته و پیشرفته از هر نظر به نفع پاکستان است.

** امنیت و ثبات ایران ریشه در تمدن کهن آن دارد
وزیر کشور سابق پاکستان در پاسخ به این سوال که دلیل امنیت و ثبات ایران را در منطقه ای که مملوء از ناامنی است، چه می دانید، امنیت و ثبات ایران را مورد ستایش قرار داد و در توضیح دلیل آن گفت: آنچه باعث شده ایران با وجود چند سال جنگ و سال ها تحریم اقتصادی، همچنان استوار و باثبات باشد، برخورداری این کشور و ملت آن از یک تمدن کهن، ریشه دار و اصیل است.
وی همچنین روحیه وحدت، انسجام و یکصدایی میان ملت ایران و پیروی از یک رهبری واحد را از دیگر دلایل مهم تبدیل شدن ایران به کانون ثبات و امنیت منطقه دانست.'ایران با وجود شرایط سخت و مشکلاتی که با آن مواجه بود، هیچ گاه دچار چند دستگی نشده و مردم این کشور همواره با حضور در صحنه های مختلف، پشتیبان دولت، نظام و آرمان های این کشور بوده اند.

** زمان رسانه ای شدن خبر دستگیری جاسوس هندی اشتباه بود
وزیر کشور سابق پاکستان در ادامه این گفت و گو با اشاره به سفر موفقیت آمیز اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به اسلام آباد در فروردین ماه سال جاری، این سفر را فرصتی طلایی برای احیای مناسبات تجاری و اقتصادی و تقویت بیش از پیش روابط سیاسی میان دو همسایه دانست و گفت: همزمان با سفر روحانی به اسلام آباد، شاهد انتشار برخی اخبار در رسانه های پاکستان بودیم که به اعتقاد من اشتباه محض بود.
وی گفت: ماجرای دستگیری شخص متهم به جاسوسی برای هند در ایالت بلوچستان پاکستان و گره زدن این موضوع به ایران، نباید همزمان با سفر روحانی به اسلام آباد در رسانه های پاکستان درز می کرد و این اشبتاهی بود که از طرف پاکستانی در جریان این سفر مهم سر زد هرچند نمی تواند تاثیری بر اصل و محتوای سفر داشته باشد.
قمر زمان کایرا با اشاره به بخش هایی از سخنان روحانی در اسلام آباد که مبنی بر اینکه 'ایران امنیت پاکستان را امنیت خود می داند'، گفت: با توجه به اتخاذ چنین مواضع اصولی از سوی ایران، دیگر هیچ جای نگرانی برای پاکستان از سوی این کشور همسایه باقی نمی ماند.

** راه ندادن مسلمانان به فریضه حج تحت هیچ شرایطی پذیرفته نیست
این سیاستمدار پاکستانی درخصوص تنش های عربستان با ایران و محروم شدن مردم ایران از حج در سال جاری با وجود دو دور مذاکراه هیات ایرانی در ریاض با مقامات عربستان، گفت: مسلمانان فارغ از هرگونه مذهب و گروه و رنگ و نژاد، باید اجازه داشته باشند تا در مراسم حج به عنوان باشکوه ترین آیین اسلامی شرکت کنند و مانع تراشی در مسیر انجام این فریضه الهی و دینی، به هیچ وجه پذیرفته نیست.
وی در ادامه از دولت پاکستان خواست تا به تلاش های خود برای حل تنش میان ایران و عربستان ادامه دهد و از ظرفیت های خود به عنوان کشوری که هم با ایران و هم با عربستان روابط نزدیک دارد، برای حل مسائل میان کشورهای مهم جهان اسلام استفاده کند.

** تنش در روابط آمریکا و پاکستان
وزیر کشور سابق پاکستان درباره تنش های اخیر در روابط اسلام آباد و واشنگتن گفت: فراز و فرودها همیشه در مناسبات پاکستان و آمریکا وجود داشته و چیز تازه ای نیست. 'اما طی سه سال اخیر، روابط اسلام آباد و واشنگتن به شدت تحت الشعاع مسائل افغانستان قرار گرفته است'.
وی با اشاره به حمله اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان در سالهای گذشته گفت: این حمله باعث ایجاد یک ماشین جنگی در افغانستان برپایه افراط گری های مذهبی شد. این ماشین جنگی با حمایت های آمریکا برای بیرون راندن نیروهای شوروی از افغانستان ایجاد شد اما بعد از آنکه شوروی سابق از افغانستان عقب کشید، این ماشین جنگی متوقف نشد و امروز حتی بعد از گذشت سال ها، افراط گرایی های ناشی از آن سال ها و تبعات حاصل از آن از جمله تروریسم همچنان بلای جان پاکستان است.
قمر زمان کایرا با اشاره به اینکه فشارهای آمریکا بر پاکستان تحت عناوین مختلف از جمله تحت فشار قرار دادن این کشور برای مبارزه با گروه های مورد نظر آمریکا همچنان ادامه دارد، گفت: اما پاکستان یک کشور مستقل است و خودش باید درباره سیاست ها و راهبردهایش تصمیم بگیرد. پاکستان باید سیاست خارجی مستقل و بدون وابستگی به هرگونه کشوری داشته باشد.

** مرگ ملا اختر منصور، ضربه مهلک بر پیکر نیمه جان روند صلح افغانستان
وزیر کشور سابق پاکستان 'اقدام یکجانبه' آمریکا در حمله به خاک پاکستان و کشتن ملا اختر منصور سرکرده طالبان افغانستان را ضربه ای مهلک به پیکر نیمه جان روند صلح افغانستان توصیف کرد و گفت چنین اقداماتی به نفع هیچ منطقه یا هیچ کشور دیگری نیست.
وی درعین حال گفت که معتقد است پس از مدتی رهبر جدید طالبان افغانستان مجبور به حضور در پای میز مذاکرات صلح با دولت این کشور خواهد شد اما نباید فراموش کرد که کشته شدن اختر منصور توسط آمریکا، روند صلح را چندین پله به عقب بازگرداند و کار را به مراتب دشوارتر کرد.

** ضرورت حل صلح آمیز مسائل میان پاکستان و هند
عضو ارشد حزب مردم پاکستان با بیان اینکه پاکستان باید مسائل خود با هند را از طریق صلح آمیز حل کند، به روابط نزدیک میان هند و آمریکا و روابط خوب میان هند با سایر همسایگاه پاکستان از جمله ایران اشاره کرد و گفت: هند حق دارد به عنوان یک کشور مستقل روابط خود را با هر کشوری از جمله آمریکا، ایران یا افغانستان توسعه دهد و به فکر منافع خود باشد.
وی افزود: نزدیک شدن روابط هند با آمریکا یا ایران یا هر کشور دیگر، لزوما به معنای دور شدن این کشورها از پاکستان نیست و اینجاست که سیاست خارجی و دیپلماسی اسلام آباد باید فعال ظاهر شود و بتواند منافع خود را از طریق برقراری روابط خوب و نزدیک با کشورهایی که می توانند منافعی برای پاکستان داشته باشند، تامین کند بدون اینکه نگران نزدیک شدن روابط کشورهای دیگر باشد.

** مخالف تکرار حکومت نظامی هستیم
قمر زمان کایرا در ادامه این گفت و گو درباره تحولات داخلی پاکستان، در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است بحران حاصل از رسوایی های اسناد پاناما در پاکستان، بار دیگر به تکرار حکومت نظامی و مداخله ارتش برای بدست گرفتن قدرت در این کشور منجر شود، چنین احتمالی را رد کرد و گفت: اگرچه چنین رویدادهایی در تاریخ پاکستان چند بار اتفاق افتاده است اما با گذشت دوره های مختلف و بیشتر شدن تجربه ها، هم سیستم دولتی و هم ارتش پاکستان درسال های گذشته بخوبی آموخته اند که برای حل بحران های سیاسی در کشور باید دست به چه اقداماتی بزنند و از چه اقداماتی بپرهزند.
وی با تاکید بر اینکه ارتش پاکستان قصد ندارد صرفا به دلیل بحران ایجاد شده در کشور توسط افشاگری های موسسه پاناما، مداخله کند و با حکومت نظامی قدرت را بدست بگیرد، گفت: حتی درصورتی که ارتش چنین تصمیمی داشته باشد، حزب مردم و بسیاری دیگر از احزاب سیاسی پاکستان به شدت با آن مخالفت خواهند کرد.
وزیر کشور سابق پاکستان گفت که حزب مردم و دیگر احزاب پاکستان که به بلوغ سیاسی رسیده اند، طرف دار مردم سالاری هستند و هرگز شیوه های غیرمردم سالار و غیرقانونی از جمله حکومت نظامی را برنمی تابند.
عضو ارشد حزب مردم پاکستان با بیان اینکه 'تمام احزاب مخالف' دولت درخصوص موضوع 'اسناد پاناما' علیه حزب حاکم با هم اتفاق نظر دارند، گفت: اگر دولت بخواهد زیر بار تحقیقات روشن و شفاف نرود و به عناوین مختلف از این مطالبه مردم پاکستان شانه خالی کند، آن وقت احتمال اینکه تهدیدها برای انجام تظاهرات های اعتراضی گسترده در خیابان ها علیه دولت عملی شود، زیاد خواهد بود.
وی حتی اشاره کرد که اگر دولت بخواهد مانع انجام تحقیقات واقعی درباره اسناد پاناما شود، ممکن است طرفداران حزب مردم هم همراه با طرفداران حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان و دیگر احزاب مخالف، علیه حزب حاکم به خیابان ها بریزند.

** ماجرای حمایت و ستایش هیلاری کلینتون از رهبر جوان حزب مردم
در ادامه این گفت و گو، از چهره شناخته شده حزب مردم پاکستان درباره پیام های اخیر خانم هیلاری کلینتون در حمایت از رهبر جوان این حزب بزرگ پاکستان سوال شد و اینکه انگیزه این نامزده پیشتاز دمکرات ها در رقابت های ریاست جمهوری آمریکا از ارسال پیام های مشوقانه به آقای 'بلاول بوتو زرداری' رهبر 26 ساله حزب مردم چه بوده است؟
خانم کلینتون هفته گذشته و برای دومین بار در حدود دو ماه اخیر، در پیام هایی خطاب به بلاول بوتو زرداری، گفته که 'برای این سیاستمدار جوان و فعال بهترین آرزوها را دارم و امیدوارم به همان دستاوردهایی که مادرش بی نظیر سعی داشت دست یابد، برسد.'
قمر زمان کایرا درباره این پیام های هیلاری کلینتون که شانس نسبتا خوبی هم برای پیروزی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دارد، گفت: قصد خانم کلینتون فقط مورد ستایش قراردادن بلاول بوده است. زمانی که بیل کلینتون همسر هیلاری رئیس جمهوری وقت آمریکا بود، بی نظیر بود در در پاکستان در راس قدرت بود و ارتباط خوبی میان بی نظیر و هیلاری وجود داشت به همین دلیل هیلاری کلینتون با توجه به شناختی که از توانمندی های فرزند بی نظیر بوتو دارد، معتقد است بلاول بوتو زرداری می تواند راه مادرش را ادامه دهد.

** فرزند 'بی نظیر بوتو' را تا رسیدن به عالی ترین کرسی قدرت در پاکستان حمایت می کنیم
چهره شناخته شده حزب مردم پاکستان که پیش از حزب حاکم کنونی، قدرت را در این کشور در دست داشت، تاکید کرد: بلاول بوتو زرداری به دنبال آن است تا پاکستان را در مسیر نظام مردم سالار هدایت کند و او اگرچه سیاستمداری جوان است، اما دانش، تجربه و بلوغ سیاسی لازم و کافی را برای بدست گرفتن سکان هدایت کشور و قدم گذاشتن جای پای مادرش دارد.
وی تاکید کرد: بلاول بوتو زرداری اکنون رهبر حزب مردم است و اعضای این حزب از هیچ تلاشی قانونی برای نشاندن وی بر عالی ترین کرسی قدرت در پاکستان دریغ نخواهد کرد.
او گفت: با نگاهی به حزب مردم و سیاستمداران صاحب نام این حزب از جمله خانم بی نظیر بوتو، کاملا مشهود است که صاحب نام ترین چهره های این حزب در همان سنین جوانی وارد عرصه سیاست شدند و شخص بی نظیر بوتو هم در سن 26 سالگی قدم به عرصه سیاست گذاشت و طولی نکشید که نخست وزیر پاکستان شد.
بی نظیر بوتو وقتی تنها 35 سال سن داشت، به نخست وزیر پاکستان رسید. وی طی دو دوره، از سال‌های 1988 تا 1990 و 1993 تا 1996 نخست وزیر پاکستان از حزب مردم بود.
قمر زمان کایرا همچنین با اشاره به بلند پروازی های مریم نواز شریف دختر محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان و شنیده شدن زمزمه هایی درباره شرکت او در انتخابات سال 2018 پاکستان، گفت: مریم نواز شریف هم اگرچه یک چهره جوان است ولی به دلیل اینکه در خانواده سیاستمداران رشد کرده و همواره در محیط و فضای سیاست بوده است، با الفبای سیاست آشنا شده و اگر برخی اخبار و گزارش ها حاکی از این است که پدرش درحال تعلیم دادن او به عنوان نخست وزیر آینده کشور است، این اخبار نمی تواند چندان هم بی ربط باشد.

** همه باید پاسخگو باشند
این عضو ارشد حزب مردم پاکستان به عنوان حزب مخالف دولت کنونی این کشور درباره موضوع افشاگری های اسناد پاناما که نام تعداد زیادی از شخصیت های پاکستانی از جمله سه نفر از فرزندان محمد نواز شریف نخست وزیر این کشور در فهرست افشا شده از سوی این موسسه وجود دارد، گفت: صرف نظر از اینکه این افراد چه مقام و سمتی دارند، همه باید پاسخگو باشند و احساس مسئولیت کنند.
وی حزب حاکم پاکستان را به دلیل قرار داشتن نام تعدادی از اعضای خانواده نخست وزیر در فهرست های افشا شده از سوی موسسه پاناما به عنوان افراد که به نوعی مرتک فسادهای مالی شده اند، متهم به فرار از انجام تحقیقات واقعی و دقیق درباره این اسناد افشا شده کرد و گفت: برای اینکه مجرم بودن یا نبودن اعضای خانواده نخست وزیر یا دیگر شخصیت ها درخصوص ادعاهای مطرح شده در اسناد پاناما روشن شود، دولت نباید مانع انجام تحقیقات روشن و شفاف در این زمینه شود.

** تکذیب اخبار مربوط به ملاقات زرداری و نواز شریف در لندن بر سر اسناد پاناما
قمر زمان کایرا در پاسخ به این سوال که علت ملاقات های مخفیانه میان آصف علی زرداری رهبر حزب مردم و محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان در لندن که رسانه های پاکستان از آن خبر داده بودند، چه بوده است، انجام هرگونه ملاقات میان این دو شخصیت را درخصوص اسناد پاناما رد کرد.
برخی رسانه های پاکستان ماه گذشته در جریان سفر یک ماه پیش نواز شریف به لندن خبر داده بودند که نخست وزیر این کشور در لندن ملاقات های مخفیانه با زرداری انجام داده و از او برای رهایی از مخمصه اسناد پاناما طلب کمک کرده است.
وزیر کشور سابق پاکستان افزود: به فرض اینکه نواز شریف و زرداری در لندن ملاقات کرده باشند، این اصلا موضوع عجیبی نیست و سران و رهبران احزاب بزرگ کشور اصولا باید برای همفکری و استفاده از تجارب یکدیگر، باهم در تماس باشند.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید