تبدیل ایران به جزیره امن در منطقه، حاصل تدابیر خردمندانه دستگاه دیپلماسی است | اتاق خبر
کد خبر: 350715
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 04:25
نماینده مردم تهران:
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد فضای مناسب بعد از برجام، امنیت سرمایه گذاری در ایران، ثبات و تبدیل کشور به جزیره امن، حاصل تدابیر خردمندانه وزارت امور خارجه و تلاش شبانه روزی دستگاه امنیتی است.

اتاق خبر - پروانه مافی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز - یکشنبه- مجلس شورای اسلامی افزود: باید با وحدت کلمه و عدم دعواهای سیاسی فضای آرام و اطمینان بخش در کشور فراهم کنیم.
وی به شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و یادآور شد: بیش از 4 سال اقتصاد کشور در شرایط رکود، تنزل و اختلال قرار گرفته که در انتظار خروج از این وضعیت هستیم.
نماینده مردم تهران در مجلس دهم گفت: اصلی ترین تبعات شرایط رکودی را در بازار کار مشاهده می کنیم، افزایش بیکاری و نبود فرصت شغلی برای خیل عظیم متقاضیان کار در کشور دغدغه اصلی دوران رکودی است.
مافی تصریح کرد: با توجه به معضل اساسی کشور و همچنین شعارهای مطروحه در جریان رقابت های انتخاباتی مجلس دهم و با عنایت به رهنمودهای رهبری در دیدار اخیر با نمایندگان، باید بدنبال کسب درآمدهای غیر نفتی باشیم.
وی با بیان این که در بروز مشکل بیکاری دو خطای عمده وجود دارد، گفت: جایگزینی نگاه مقطعی به جای نگاه بلند مدت و نبود نگاه سیستماتیک و حل معضل بیکاری و داشتن نگاه تک عامل اساس روند فعلی برنامه ریزی کشور شده است.
نماینده مردم تهران در مجلس دهم تأکید کرد: این شرایط باعث می شود که رفع بحران بیکاری غیرممکن باشد و نیاز به تغییر روند برنامه ریزی و تغییر فرآیند تخصیص بودجه است و برای این کار باید به اسناد بالادستی همچون سند چشم انداز و سیاست های اقتصاد مقاومتی به خصوص بندهای 17، 18، 19 و اصل 44 توجه ویژه داشته باشیم.
مافی به قانون بودجه سال 95 درمورد درآمدهای مالیاتی اشاره کرد و گفت: سهم درآمدی مالیات ها از کل منابع عمومی بودجه 31.15 درصد بود که این سهم به تنهایی بیش از سهم درآمدی از طریق نفت بود که این اتفاق بسیار مبارک است؛ باید ساختار بودجه به سمت و سوی مالیاتی تغییر کند.
وی ادامه داد: براساس گزارش های رسمی، 65 درصد تولید ناخالص کشور به طرق مختلف از پرداخت مالیات سرباز می زنند. برآورد فرار مالیاتی مبلغی بالغ بر 13 هزار تا 30 هزار میلیارد تومان است که این مبلغ در شرایط حداقلی بیش از 12 درصد و در شرایط حداکثری بیش از 28 درصد درآمد مالیاتی فعلی کشور را شامل می شود.
وی تصریح کرد: چنین رقمی می تواند با هدف گذاری و تخصیص مناسب به حوزه اشتغال وارد و بخشی از مشکلات کشور را حل کند.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که نیاز است عزم جدی دولت و مجلس در اصلاح نظام مالیاتی و ایجاد نظام مالیاتی عادلانه جزم شود، افزود: برای مبارزه با پدیده شوم قاچاق که به تعبیر رهبری همچون خنجری برای نظام است به موتور محرکی برای حرکت به سمت اقتصاد درون زا تبدیل شود.
مافی ادامه داد: دولت می تواند از سرمایه گذاری های خارجی برای تأمین کسری منابع مالی کشور و واگذاری پروژه های بدهکار کلان بانکی استفاده کند، با این کار دولت به جای استمهال 20 هزار میلیارد تومانی بدهی با واگذاری به سرمایه گذار خارجی هم نقدینگی خود را جبران کند و هم چرخه صنعت را به حرکت درآورد.
وی همچنین گفت: یکی از راهکارهای دیگری که دولت می تواند با اتکا به آن کسب درآمد کند، رفع بروکراسی اداری در جهت کسب مجوزکارآفرینان به واسطه دولت الکترونیکی است؛ همچنین توصیه می شود دولت شرکت های وابسته به خود را به بخش خصوصی واگذار کند تا از این راه درآمد قابل توجهی کسب کند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید