معمایی به نام کمیته داوران فدراسیون فوتبال | اتاق خبر
کد خبر: 350772
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 08:46
اصفهانیان غیرقانونی ریاست نکرده است
در دوران جدید فدراسیون فوتبال، تکلیف کمیته حساس و مهم داوران چه خواهد شد؟

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در چهار سال گذشته، فریدون اصفهانیان سکان هدایت یکی از مهم‌ترین کمیته‌های فدراسیون فوتبال را در اختیار داشت؛ کمیته‌ای که حساسیت زیادی دارد و در روزهای حساس لیگ برتر و جام حذفی و حتی لیگ‌های پایین‌تر، نقش پررنگش کاملا هویداست.

اصفهانیان ریاست کمیته‌ای را در اختیار گرفت که پیش‌تر، مهدی تاج رییس فعلی فدراسیون فوتبال رییسش بود. او در ابتدای کارش در کمیته داوران با حسین  عسگری، رییس دپارتمان داوری همکار شد؛ اصفهانیان و عسگری ابتدا در یک سنگر بودند اما رفته رفته مشکلات آغاز شدند و اختلاف‌ها سر باز کردند. در نهایت هم حسین عسگری جایش را به مسعود عنایت داد تا شاید از حجم انتقادها کاسته شود.

در دوران مدیریت اصفهانیان، نقدهای فراوانی به عملکرد این مدیر زنجانی وارد بود؛ برخی از اهالی فوتبال معتقد بودند که اصفهانیان بیش از حد به داوران زنجانی بها می‌دهد و در عوض آن طور که شایسته است به داوران شایسته شهرهای دیگر توجه نمی‌کند.

همچنین درباره نحوه استفاده از داورها، حمایت از داوران پراشتباه، نپرداختن به موضوع‌های حساس مثل ماجرای محسن قهرمانی یا دیدار نهایی لیگ چهاردهم در تبریز و جنجالی که شکل گرفت، از جمله نقدهای اساسی به کار اصفهانیان بود. در ماجرای دیدار تراکتورسازی و نفت که همه تقصیرها بر گردن علیرضا فغانی افتاد، انتظار جامعه داوری از اصفهانیان، حمایت از بهترین داور ایران بود که به طور کامل و شایسته شکل نگرفت.

شرکت کردن اصفهانیان در دوره‌های آموزشی بین‌المللی در حالی که افراد شایسته‌تر از او در ایران بودند هم انتقاد پردامنه و شدید بسیاری از داوران فعال و بازنشسته را در بر داشت.

در کنار همه این انتقادها، نکته مهمی وجود دارد که به حضور شخص اصفهانیان در راس کمیته داوران برمی‌گردد. برخی معتقدند که او به دلیل ریاستش بر هیات فوتبال استان زنجان، طبق قانون نمی‌تواسته رییس کمیته داوران باشد.

مسئله این است که قانون و اساسنامه هیچ منعی برای اصفهانیان قائل نبوده و رییس هیات فوتبال زنجان طبق قانون مشکلی برای ریاست کمیته داوران نداشته است. هرچند طبق عرق شاید بهتر بود این همزمانی شغلی وجود نداشت.

رییس کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا در فدراسیون فوتبال چین دارای پست و سمت است و همین نکته نمونه‌ای برای آنکه نشان دهد حضور همزمان رییس کمیته داوران در این کمیته و راس هیات فوتبال یک استان منع قانونی ندارد.

در همین زمینه هوشنگ نصیرزاده رییس سابق کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال به ایسنا می‌گوید که هیات رییسه فدراسیون فوتبال در نهایت باید درباره رییس کمیته داوران تصمیم بگیرد. او به ایسنا می‌گوید: اعضای هیات رییسه فدراسیون باید با بررسی مقررات و سنجیدن همه جوانب رییس کمیته داوران را انتخاب کنند.

اکنون دو تن از اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال، سابقه داوری دارند و می‌توانند گزینه‌های اصلی برای ریاست کمیته داوران باشند. فریدون اصفهانیان و هدایت‌الله ممبینی قبلا داور بوده‌اند ولی الزاما رییس کمیته داوران نباید سابقه داوری داشته باشد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید