فرار مردم از موصل عراق شدت گرفت | اتاق خبر
کد خبر: 350805
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 11:14
همزمان با تشدید فشارها علیه گروه تروریستی و تکفیری داعش در استان های الانبار و نینوا، اهالی موصل در تلاش برای یافتن راهی برای خروج از این شهر هستند که دو سال از حاکمیت تکفیری های داعشی را پشت سر گذاشته است.

اتاق خبر - اگر چه هنوز آمار رسمی درباره تعداد مردمی که از شهر خارج شده اند، وجود ندارد، اما برخی آمارهای غیررسمی حکایت از این دارد که تنها از محور مخمور در جنوب موصل در یکسال گذشته 12 هزار و 634 نفر از موصل خارج شده و به اقلیم کردستان عراق رفته اند.
براساس این گزارش ها، شهروندان موصلی برای فرار از دست داعش به هر دری می زنند و با پرداختن پول به قاچاقچی ها می کوشند از شهر خارج شوند و در آخرین مورد، جمعه گذشته 180 تن دیگر توانستند موصل را ترک کنند.
این افراد بعد از اینکه مورد بازجویی قرار می گیرند تا مباد از سوی داعش فرستاده شده باشند، روانه شهرهای اقلیم کردستان عراق و یا اردوگاه هایی می شوند که به این منظور ساخته شده است.
غیاث سورچی یکی از مقامات کرد در موصل در این خصوص به خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: قاچاقچیان برای فراری دادن هر نفر 500 تا 1000 دلار و گاهی 1500 دلار می گیرند که بخشی از این پول به جیب داعشی ها می رود و این هم یکی از منابع درآمد برای داعش در موصل شده است.
اقلیم کردستان عراق پذیرای بیش از یک و نیم میلیون آواره عراقی است که از استان های مختلف عراق از ترس جان خود روانه این منطقه شده اند.
گروه تروریستی داعش دو سال پیش در تاریخ 10 ژوئن 2014 به طرز مشکوکی توانست استان نینوا و دستکم 5 استان شمالی و غربی عراق را به اشغال خود در آورد و طی این مدت هزاران شهروند عراقی قربانی وحشی گری ها و خشونت های این گروه تروریستی شدند.
بیش از 3 میلیون نفر در این مدت آواره شدند و هزاران زن جوان ربوده شده و در بازارهای برده فروشی فروخته شده اند.
همچنین کلیه اماکن مقدس از مساجد و معابد تا مقابر پیامبران الهی در استان نینوا طی این مدت تخریب و منهدم شد و آثار تاریخی و فرهنگی شمال عراق به طور کامل ویران شد.

ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید