فضای تحریم ها یک شبه از بین نمی رود | اتاق خبر
کد خبر: 351646
تاریخ انتشار: 26 خرداد 1395 - 12:54
سفیر سابق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل مطرح کرد:
سفر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو تاکید کرد: فضایی که به دلیل تحریم‌ها بر کشور سایه انداخته همانطور که یک شبه ایجاد نشده، یک شبه هم از بین‌ نمی‌رود مگرنه آنکه دو طرف با همکاری یکدیگر تلاش کنند این سایه بجای چند سال در چند ماه رفع شود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایلنا، سیدعلی خرم سفیر سابق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل در گفت‌وگویی، با اشاره به دیدار امروز وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در اسلو گفت: آقای ظریف چندی پیش درباره این دیدار گفتند که در خصوص تعهدهای آمریکا براساس برجام با همتای  آمریکایی خود گفت‌وگو خواهند کرد.

او ادامه داد: بر این اساس‏، در دیدار وزیر امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه آمریکا، آقای ظریف نارضایتی ایران از اجرای تعهدها توسط آمریکا که این روزها از سوی مقام‌های عالی‌رتبه نظام بیان می‌شود را انتقال خواهد داد و تلاش می‌کند طرف مقابل را به تلاش حداکثری برای اجرای تعهدهایش ملزم کند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه ایران به تعهدهایش بر اساس توافق هسته‌ای عمل کرده است، اظهار داشت: ایران معتقد است که طرف مقابل در رابطه با مسائلی چون روابط کارگزاری بانک‌ها، سرمایه‌گذاری و... کم‌کاری‌هایی داشته است و اینک از آنها می خواهد در این رابطه اقدام کنند.

خرم با بیان اینکه اجرای تعهدهای آمریکا در برجام از دو زاویه حقوقی و نتایج عملی قابل بررسی است، تصریح کرد: از نظر حقوقی، آمریکا و طرف مقابل ایران، مشکلی در کار نیست. تحریم‌ها لغو شده و طرف مقابل دستورالعمل‌های لازم را برای لغو آن صادر و ابلاغ کرده است.

او با اشاره به نتایج عملی برجام خاطرنشان کرد: آنچنان که ایران در رابطه با نتایج عملی برجام انتظار داشت، گشایش ایجاد نشده است. هنوز روابط کارگزاری ایران با بانک‌های بزرگ اروپایی برقرار نشده و شرکت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در ایران هراس دارند که همین موجب شده ایران از طرف مقابل انتقاد کند.

سفر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو افزود: نقشی که محمدجواد ظریف در این میان می‌تواند داشته باشد، این است که نتایج عملی را با بخش حقوقی نزدیک کند. یعنی همانطور که تحریم‌ها برداشته است ایران بتواند به راحتی صادرات داشته باشد و روابط مالی‌اش را برقرار کند.

خرم در پاسخ به این سوال که آمریکا در این راستا چه اقداماتی می‌تواند بکند؟ ابراز داشت: همانطور که گفته شد، تحریم‌ها از نظر حقوقی و تئوری برداشته است و کارشکنی‌ مشاهده نمی‌شود. با این حال‏، فضایی که به دلیل تحریم‌ها بر کشور سایه انداخته همانطور که یک‌شبه ایجاد نشده، یک‌شبه هم از بین‌ نمی‌رود؛ مگرنه آنکه دو طرف با همکاری یکدیگر تلاش کنند این سایه بجای چندسال در چند ماه رفع شود.

او اضافه کرد: طرف مقابل می‌تواند اقداماتی حمایتی انجام دهد؛ به‌طور مثال آنها می‌توانند شرکت‌های نزدیک به دولت را برای همکاری با ایران هل دهند تا آن مقدمه‌ای برای همکاری با ایران شود.

مدیرکل اسبق وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که ایران برای رفع فضای موجود چه باید بکند؟ یادآور شد: ایران نباید سیگنالی را بدهد که می‌خواهد توافق هسته‌ای را برهم بزند. متاسفانه برخی آگاهانه یا ناآگاهانه سخنانی را می‌دهند که ایران به دنبال تداوم بخشیدن به اجرای برجام نیست و همین مسئله موجب می‌شود در رابطه با همکاری با ایران تردیدهایی برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد شود. سرمایه‌گذار خارجی برای حضور و سرمایه‌گذاری نیازمند محیط امن و مطمئن است، لذا لازم است برای حضور سرمایه‌گذاران، قانون شفاف شده و شرایط روان شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید