آژیر خطر بورس به صدا درآمد | اتاق خبر
کد خبر: 352267
تاریخ انتشار: 29 خرداد 1395 - 13:34
: هفته گذشته تالار حافظ با اخبار و شایعات بسیاری همراه بود، به طوری که فضای این تالار تحت شعاع این شایعات هیجانی قرار گرفت و بازار با افت ۲۰۰۰ واحدی شاخص کل روبه‌رو شد و از کانال ۷۶ هزار واحدی به کانال ۷۳ هزار واحدی سقوط کرد.

به گزارش اتاق خبر، همین شرایط کافی بود تا سهامدارانی که به امید کسب سودهای بسیار و همچنین به حرکت درآوردن چرخه تولید و صنعت در کشور، نقدینگی‌های خود را به این بازار وارد کرده بودند، با کاهش شدید دارایی‌هایشان روبه‌رو شوند و ضرر کنند. در این بین کارشناسان، دلایل بسیاری را در به صدا درآمدن آژیر خطر و سقوط ۲۰۰۰ واحدی شاخص کل دخیل می‌دانند که از آن جمله می‌توان به هیجانی‌شدن بازار، نزدیکی به زمان تشکیل مجامع شرکت‌ها، ناامیدی سهامداران کوتاه‌مدت و کاهش قیمت نفت اشاره کرد.
این میزان کاهش موجب شده تا هیجان فروش در بازار شکل بگیرد و برخی سهامداران تمایل خود برای فروش سهام و خروج موقت از بازار را نشان دهند. در چنین شرایطی کارشناسان توصیه می‌کنند سهامداران از رفتار هیجانی پرهیز کنند و سهامداران به جای سود کوتاه‌مدت، به سودهای میان‌مدت و بلندمدت بیندیشند. اما در این میان برخی از آگاهان بازار، افت شاخص را طبیعی و جزئی از فرآیند اصلاح بازار سرمایه می‌دانند که در آینده نزدیک در مسیر رشد و صعود قرار خواهد گرفت.
 بنابراین به سهامداران توصیه می‌کنند از رفتارهای هیجانی و حرکت‌های جمعی در بازار سرمایه پرهیز کنند. از سوی دیگر برخی فعالان بازار سرمایه، آغاز روند کاهش سود بانکی و همچنین اعطای مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی برای شماری از شرکت‌ها را به سود بازار سرمایه دانسته و اعلام کرده‌اند بازار سرمایه به‌زودی به ثبات و تعادل خواهد رسید.


روزهای خوب در راه است
معاون سازمان بورس با اعلام دلایل ریزش شاخص کل بورس، روزهای خوبی را برای بازار سرمایه در آینده پیش‌بینی کرد.
به گزارش مهر، روح‌الله حسینی‌مقدم درباره علل اصلی افت شاخص بورس در روزهای اخیر گفت: برخی عوامل محیطی بیرونی که خارج از کنترل بازار سرمایه است، در بازار اثرگذار بوده و برخی عوامل مانند برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی، فنی و مربوط به بازار سرمایه است. وی با اشاره به اینکه شرایط بورسامسال با سال گذشته متفاوت است، اضافه کرد: آثار سال گذشته در صورت‌های مالی شرکت‌ها هنوز وجود دارد اما باتوجه به متغیرهای اثرگذار مثبت در بازار سرمایه، این بازار خوب و رو به رشد خواهد بود. بازار سرمایه امسال در مقایسه با سال گذشته بهتر است اما انتظارهای ما را برآورده نکرده است.
وی با اشاره به اینکه تا پایان سال ۹۴ این امکان برای شرکت‌ها وجود داشت که از معافیت مالیاتی که برای تجدید ارزیابی دارایی‌ها وجود دارد استفاده کنند، بیان کرد: برخی شرکت‌ها فرآیند تشریفات اجرایی آن را آغاز کرده بودند اما با توجه به طولانی‌بودن این تشریفات نتوانستند فرآیند ثبت افزایش سرمایه را به سرانجام برسانند.
وی افزود: سازمان بورس برای همه شرکت‌هایی که این شرایط را داشتند رایزنی کرد و مقام مالیاتی هم این معافیت مالی را پذیرفت. حسینی‌مقدم با اشاره به اینکه ارائه اطلاعات مربوط به سهامداران، جفا به بازار سرمایه است زیرا این بازار، شفاف است و از همه سهامداران مالیات اخذ می‌شود، بیان کرد: اینکه فهرست این سهامداران را در اختیار داشته باشیم با این نیت که یارانه آنها را حذف کنیم خوب نیست.
معاون بورس اوراق بهادار تهران گفت: بسیاری از ۸ میلیون سهامدار بورس، کارکنان شرکت‌هایی هستند که درآمد چندانی ندارند اما انتشار این خبر نشان می‌دهد نسبت به جایگاه بازار بورسی و منافع آن اشراف نداریم.
حسینی‌مقدم با تاکید بر اینکه این نوع تصمیم‌گیری‌ها نسبت به بازار سرمایه جفا است، افزود: سازمان بورس اعلام کرد این کار انجام نخواهد شد و بسیاری از سهامداران بورس مشمول حذف یارانه نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در حال فرهنگ‌سازی هستیم، گفت: بیش از ۱۵۰۰ ایستگاه معاملاتی بازار سرمایه در سراسر کشور وجود دارد و شرکت‌های کارگزاری و نهادهای مالی بورس فعال هستند و سرمایه‌گذاران می‌توانند از مشاوره آنها استفاده کنند. معاون سازمان بورس افزود: تنوع ابزارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه ما هم معقول است و باید این تنوع به سرمایه‌گذاران معرفی شود.
اطلاعات نادرست، دغدغه اصلی مسئولان بورسی
یکی دیگر از معاونان بورس تهران نیز معتقد است، با توجه به شرایط پسابرجام و فراهم شدن زمینه ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور، نباید فضا را مشوش کرد تا تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار بورس و سرمایه افزایش یابد. علی صحرایی به روند کاهش بازار سرمایه در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: نزدیک شدن به فصل مجامع شرکت‌های بزرگ و ارائه عملکرد سال ۹۴ و ترجیح سهامداران برای دریافت سود سالانه را می‌توان از جمله دلایل این کاهش اعلام کرد.
معاون بورس تهران با اشاره به اینکه سهامداران حقوقی همچون سهامداران خرد، می‌توانند وارد معاملات عادی یا بلوکی شوند و منعی در این باره وجود ندارد، بیان کرد: بازار بلوکی در بورس که از سال ۹۲ و به صورت ترجیحی بوده، جزئی از بازار است و نمی‌تواند خارج از آن دیده شود. وی با اشاره به اینکه بحث نقدشوندگی و شفافیت در بازار بورس هر دو مهم است و باید بین آنها موازنه باشد، افزود: نقدشوندگی یکی از وظایف بازار بورس است و با شرایط کنونی بورس، این وضعیت بهبود یافته است.
صحرایی ارائه اطلاعات نادرست در فضای مجازی را یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان بورس دانست و گفت: دستگاه‌های مسئول باید به این مسئله ورود کنند و منتشرکنندگان این‌گونه اطلاعات نادرست را مورد پیگیری قرار دهند. اگر ارائه اطلاعاتی باعث شود تصمیم‌گیری سهامداران بازار بورس دچار خلل شود، سامانه بورس به صورت خودکار نمادها را متوقف می‌کند.
وی بیان کرد: کاهش سود بانکی نیز می‌تواند به بهبود بازار سرمایه کمک بسیاری کند.


کمبود نقدینگی
در این باره مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری تدبیرگران فردا نیز معتقد است درحال‌حاضر بازار سرمایه از کمبود نقدینگی رنج می‌برد و منتظر ورود پول‌های جدید به این بازار است.
علیرضا مستقل ورود سرمایه‌گذاران خارجی را یکی از راه‌های رشد بازار سرمایه خواند و بیان کرد: در صورتی که سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران وارد شوند، به طور قطع روی میزان نقدینگی این بازار تاثیرگذار خواهد بود و بازار سرمایه با روند صعودی همراه خواهد بود.
وی به ورود هیات‌های اقتصادی و بازدید از بورس تهران اشاره کرد و گفت: پس از توافقنامه برجام و همچنین چشم‌انداز و رشد اقتصادی مثبتی که برای کشور وجود دارد، سرمایه‌گذاران خارجی انگیزه زیادی برای ورود به بازار سرمایه دارند و به همین دلیل برخی از سرمایه‌گذاران در حال بررسی بازار سرمایه ایران هستند تا به این بازار ورود پیدا کنند. مستقل در ادامه اظهار کرد: با وجود آنکه بسیاری از گروه‌ها علاقه‌مند هستند که به بازار سرمایه کشور وارد شوند اما نمی‌توان زمان دقیقی برای ورود این افراد به کشور تعیین کرد.
وی پیش‌بینی کرد در آینده نزدیک، به دلیل ورود آرام‌آرام سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد کشور و بازار سرمایه، افزایش قیمت نفت و جبران کسری بودجه و همچنین همکاری بیشتر مجلس دهم با دولت، بازار سرمایه در سال ۹۵ بهبود پیدا خواهد کرد. مستقل با اشاره به اینکه افت‌های پرشتاب بازار سرمایه ادامه‌دار نخواهد بود، اظهار کرد: در بلندمدت بازار سرمایه در مسیر صعودی با شیب ملایم قرار می‌گیرد اما نمی‌توان در انتظار رشدهای بسیار پرشتاب بود. وی با اشاره به اینکه در ماه‌های نخست سال ۹۵ بازار در فضای هیجانی قرار گرفت، بیان کرد: با اعلام خبر اجرایی‌شدن برجام، بازار سرمایه در مسیر صعودی پرشتابی قرار گرفت اما پس از فروکش کردن هیجان‌ها، بورس تهران در مسیر اصلاح قیمتی قرار گرفت. این کارشناس بازار سرمایه کاهش نرخ سود بانکی را نیز یکی از راه‌های بهبود بازار سرمایه دانست و اظهار کرد: درحال‌حاضر به دلیل سودهای زیادی که بانک‌ها به سرمایه‌گذاران می‌پردازند، افراد بسیاری نقدینگی‌های خود را در این بازار نگهداری می‌کنند اما با کاهش میزان سود بانکی، سپرده‌گذاران نقدینگی‌های خود را از این بازار خارج کرده و به سوی بازار سرمایه روانه می‌کنند.
مستقل با اشاره به اینکه قیمت سهام در بازار سرمایه بسیار ارزشمند است، اظهار کرد: با توجه به آنکه بازارهای رقیب بازار سرمایه در ثبات نسبی قرار دارند. برای نمونه بازار مسکن و ارز و طلا نوسان چندانی ندارد. بنابراین بازار سهام نسبت به دیگر بازارها می‌تواند بازدهی بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران کند.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید