اتاق بازرگانی چهار راه اروپا- خاورمیانه | اتاق خبر
کد خبر: 3523
تاریخ انتشار: 2 شهریور 1390 - 13:13

اتاق نیوز ـ آرزو کدخداپور*

اتاق بازرگانی و صنایع جمهوری ارمنستان در آوریل سال 2002 تاسیس شد. تاسیس این اتاق تماما" بر اساس قانون اساسی جمهوری ارمنستان می باشد که توسط این قانون برای نخستین بار در ارمنستان سازمانی به صورت قانونی به نام اتاق بازرگانی و صنایع تاسیس شد.

اتاق نیوزـ سیستم و قوانین اتاق های بازرگانی و صنایع شامل اتاق بازرگانی و صنایع جمهوری ارمنستان، ایروان و اتاق های سایر مناطق و همچنین طیف گسترده ای از سازمانهایی که توسط جمهوری ارمنستان تاسیس شدند میشود.

در حقیقت، وظیفه هماهنگ کردن فعالیت های اتاق های سایر مناطق و نحوه فعالیت اتاق های داخل و خارج از کشور به عهده این اتاق می باشد. اتاق بازرگانی و صنایع ارمنستان به عنوان سازمان غیر تجاری در برگیرنده تمامی زمینه های بازرگانی شامل صنعت، تجارت داخلی و خارجی، کشاورزی، سیستم مالی و... می باشد.

بعد از تاسیس اتاق، فعالیت های مختلفی که مستقیما" به ارتقاء و توسعه اقتصادی جمهوری ارمنستان و تسهیل پیوستن آن به سیستم اقتصاد جهانی و ایجاد شرایط مسـاعد برای توسعه تشکیلات اقتصادی و کمک به سازمان های تجاری برای ایجاد روابط دوجانبه سودمند مرتبط میشد وارد حوزه فعالیت های اتاق گردید.

اتاق به طور فعالانه در بسیاری از کمیسیون های اقتصادی با کشور های خارجی  ( از جمله اتریش، آلمان، روسیه، اکراین، بلاروس، بلغارستان, سوریه، چین، ایران، لبنان و...) شرکت می کند و از توسعه اقتصادی ارمنستان و پیشرفت صادرات این کشور حمایت میکند.

نخستین و مهمترین کار اتاق بازرگانی در ارمنستان؛ بهبود شرایط تجاری، افزایش سرمایه گذاری و صادرات، حمایت از کارخانجات کوچک و کمک به رشد اقتصادی می باشد.

بر اساس قانون کشور ارمنستان درباره اتاق های بازرگانی و صنایع، تمامی موسسات قانونی و اشخاص حقوقی می توانند عضو اتاق ایروان و همچنین اتاق های منطقه شوند.

از آن‌جایی که ارمنستان در چهار راه اروپا-‌ خاورمیانه واقع شده و امکان استفاده از موقعیت جغرافیایی و روابط حسنه خود با اروپا، خاورمیانه و کشورهای تازه استقال یافته را در جهت افزایش حجم تجارت بین کشورها دارد می‌تواند مرکزی مناسب برای آغاز همکاری‌های بین‌المللی باشد.

همانند بقیه کشور‌هایی که اخیراً به اتحادیه اروپا پیوسته‌اند و از این طریق موفق به جذب سرمایه‌گذاری‌های موفق و چشمگیر شده‌اند، ارمنستان نیز در نظر دارد از این پتانسیل عظیم در جهت همکاری‌ها و کسب شرکای جدید استفاده کند. با برخورداری از نیروی انسانی ماهر و ورزیده و منابع فرهنگی قوی خود، این کشور آماده انجام پروژه‌های عظیم و حرکت به سوی توسعه روزافزون است.

 

 

 

علاوه بر موارد فوق، کشور ارمنستان با برخورداری از روابط فرهنگی و زبانی خود، نظام‌های متعدد و متنوع تجاری مناسبی ارائه می‌دهد که این کشور را در واقع به محلی مناسب برای تولید و دستیابی به دیگر بازارها تبدیل می‌کند. این نظام‌ها عبارتند از:

•  «مناسب ترین کشور»  برای کشورهای عضو تجارت جهانی:

اکثر شرکای تجاری ارمنستان، کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی هستند و روابط تجاری با اکثر این کشورها مبتنی بر وضعیتMFN (مناسب‌ترین کشور) است که برای کشورهای عضو، تعرفه‌هایی پایین‌تر قائل است.

بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی، تجار بومی و خارجی در برابر قانون یکسان بوده و همگی از مزایای یکسان برخوردارند و کشور ارمنستان در تجارت با ایالات متحده امریکا، کانادا، اتحادیه اروپا و ژاپن، از مزیت سیستم معافیت از حقوق گمرکی (GSP) برخوردار است که بر اساس آن محموله‌های صادراتی از کشور ارمنستان به این ممالک مشمول تعرفه‌های پایین‌تر هستند.

• سیستم معافیت از حقوق گمرکی GSP:

از 1 ژانویه 2004، ارمنستان یکی از چهار کشور عضو کشورهای مستقل مشترک المنافع و یکی از شانزده کشور دنیا است که از نظام سیستم معافیت از حقوق گمرکی اتحادیه اروپا برخوردار است. برخورداری از این مزیت، به ارمنستان توان صدور 7000 محصول به بازار آزاد گمرکی اتحادیه اروپا را می‌دهد. سه کشور دیگر عضو جمهوری شوروی سابق که از این مزیت برخوردارند عبارتند از مولداوی، گرجستان و آذربایجان.

ارمنستان زمینه خوب و اساسی برای توسعه دانش اقتصادی دارد. مشاغل آی‌تی و نرم‌افزار بهترین و بالاترین استعداد‌ها را در این  کشور به خود جذب کرده است.

پس از استقلال ارمنستان  در سال 1991 اصلاحات سیاسی و اقتصادی همراه با سیاست تجارت آزاد مبتنی بر اقتصاد بازار، تأثیر مثبت فراوان بر رشد اقتصادی این کشور داشته است و در رابطه با تورم در پنج سال اخیر، نرخ تورم در حد پایین ثابت نگاه داشته شده و این باعث رشد اقتصادی شده است و بنا بر گفته بانک مرکزی ارمنستان، نرخ تورم در پنج سال اخیر تنها 4% بوده است.

در این راستا، دولت بارها تصمیم خود مبنی بر جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را اعلام داشته است و در این مورد با هدف رشد اقتصادی و تضمین فقرزدایی کاملاً مصمم است. در این راستا تأکید دولت بر جذب سرمایه‌های خارجی به عنوان ابزار تولید فعالیت‌های صنعتی و همچنین مدرنیزه کردن فعالیت‌های موجود است. اولویت دیگر رشد اقتصادی دولت عبارت است از ایجاد تنوع صنعتی. از این رو ایجاد موقعیت‌های مناسب جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، جذب افراد چند ملیتی، بهبود فضای کار و سرمایه‌گذاری و تشکیل زیر بنای اطلاعات اقتصادی برای رشد اقتصادی این کشور اهمیت خاص دارد.

بنا بر آن‌چه گفته شد می‌توان ادعا کرد کشور ارمنستان امروزه یک کشور مستحکم مبتنی بر بازار آزاد است که در میان کشورهای تازه استقلال یافته، لیبرال‌ترین سیستم قانون‌گذاری تجاری را دارد.

سرمایه گذاری در ارمنستان:

در سال 2003 ارمنستان به عضویت کامل سازمان تجارت جهانی درآمد و امروزه تمامی قوانین تجاری این کشور منطبق بر شرایط و قوانین این سازمان است و همین امر، رشد و شکوفایی بیش‌تر در آینده را برای این کشور نوید می‌دهد.

تکنولوژی اطلاعات در کشور ارمنستان در دهه اخیر رشدی چشمگیر داشته و این صنعت یکی از پویاترین و فعال‌ترین بخش‌های اقتصادی ارمنستان به شمار می‌آید. این صنعت جایگاهی خاص در کشور به خود اختصاص داده که از نیروی انسانی ماهر، پشتیبانی کامل دولت و سابقه خوب کشور در امر تحقیق و توسعه برخوردار است.

بخش فعال بعدی در ارمنستان، بیوتکنولوژی و علوم وابسته به آن است، با توجه به این که اکثر شرکت‌ها امروزه به دنبال بخش تحقیق و پژوهش باصرفه و محل تولیدی مناسب  هستند بر اساس پیش‌بینی‌ها و ارزیابی‌های انجام شده در زمینه رشد مازاد کشورهای تازه استقلال یافته، صنعت بیوتکنولوژی برای پیشرفت در این کشور پتانسیلی بالاتر دارد.

همچنین صنایع الکترونیک و کنتر ل دقیق، پتانسیل رشد بالایی در ارمنستان دارند. این بخش از قوی‌ترین بخش‌های اقتصادی در زمان اتحاد جماهیر شوروی در کشور ارمنستان به شمار می‌رفت که بیش از 20% از تولید ناخالص و 30-25% تجهیزات کامپیوتری صنایع فضا و دفاع شوروی را تأمین می‌کرد. امروزه مهندسین مجرب و ماهر ارمنستان مهم‌ترین عامل سرمایه‌گذاری در این بخش به شمار می‌آیند.

بخش انرژی نیز از توسعه‌یافته‌ترین بخش‌های اقتصادی ارمنستان است که در سال‌های اخیر یکی از مراکز مهم انرژی در منطقه در زمینه انرژی اتمی، ترمال و غیره تبدیل شده است.

نیروگاه اتمی ارمنستان در حال حاضر جوابگوی40% نیازهای روزافزون برخی کشورهاست. اما از آن‌جایی که تجهیزات این نیروگاه که در زمان اتحاد جماهیر شوروی راه‌اندازی شده به پایان عمر خود می‌رسد، از این رو دولت ارمنستان در نظر دارد به موازات راه اندازی و توسعه نیروگاه گازی، آبی و برقی خود اقدام به ساخت نیروگاه اتمی جدید نماید تا نه تنها نیازهای پروژه‌های مختلف کشور را تحت پوشش خود در آورد، بلکه به تولید برق اضافی برای کشور بپردازد. دولت ارمنستان در این زمینه پذیرای سرمایه‌گذاری خارجی است.

دولت این کشور آماده همکاری در زمینه تکنولوژی، آموزش، علوم توریسم و بخش انرژی است.

این کشور مزایای قابل رقابت بسیاری برای سرمایه‌گذاری خارجی دارد؛ از جمله شاخصه‌های کلیدی آن نیروی کار ماهر و مقرون به صرفه و همچنین دسترسی آسان به بازار است. به علاوه باید یاد‌آوری کرد که در کشور ارمنستان هیچ گونه ممنوعیتی در مورد تبدیل سرمایه و درآمد وجود ندارد. و هیچ نوع ممنوعیتی در میزان مبادلات ارزی و مالکیت شرکت‌های خارجی وجود ندارد و بنا بر نظرسنجی‌های موسسه بین‌المللی آمار، تجارت در ارمنستان آسان‌تر از تجارت در سایر کشورهای تازه استقلال یافته جمهوری شوروی سابق است و این امر مدیون اصلاحات دولتی از قبیل آسان‌سازی سیستم مالیات، گمرک و اخذ مجوز و غیره است.

جواهرات به طور کلی و الماس به طور خاص، زمینه‌ای مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ارمنستان به شمار می‌رود که اهمیت این موضوع به دلیل وجود الماس‌کاران بسیار ماهر، قیمت‌های قابل رقابت، تجهیزات مدرن و مزایای معافیت مالیاتی برای تولید الماس در ارمنستان است.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید