چرخش از رقابت به سمت خواهرخواندگی | اتاق خبر
کد خبر: 352722
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 18:55
استفاده از ظرفیت‌های سواحل دریای عمان از جمله توسعه قابل تامل خطوط ترانزیتی و ترانشیپی منطقه به عنوان یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی مطرح شده که چه از سوی ایران و چه از سوی پاکستان با قدرت دنبال می‌شود، موضوعی که رقابتی سنگین را بین این دو کشور آغاز کرده اس

اتاق خبر: ایران در حالی کار خود برای افزایش توان زیرساختی بندر چابهار را آغاز کرده و با قدرت آن را پیگیری می‌کند که این بندر باید پیش از هر زمانی خود را برای رقابت با یک رقیب منطقه‌ای آماده کند. رقیبی که در فاصله چند کیلومتری با چابهار و در خاک پاکستان قرار دارد.

بندر گوادر که در طول سال‌های گذشته از سوی کشور چین مورد توجه واقع شده و با سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در آن صورت گرفته به عنوان یکی از گزینه‌های جدی تبدیل شدن به مناطق اقتصادی محوری مطرح است، در صورتی که بنابر رشد چابهار باشد قطعا به عنوان گزینه‌ای جدی برای رقابت مطرح خواهد بود.

در این بین قرار‌ دادن مشترک تجاری ایران با هند و افغانستان که به تاسیس دالان مشترک چابهار منجر خواهد شد نیز مزیت بر علت شده تا پاکستان بیش از پیش احساس خطر کند.

با وجود این موضوع و علی‌رغم تهدید تلویحی مقامات پاکستانی نسبت به رقابت سنگین با ایران در حوزه دریایی منطقه اما در روزهای گذشته خبرهایی منتشر شده که نشان از عقد تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دو کشور و قرار‌داد خواهرخواندگی میان چابهار و گوادر دارد. قرار‌دادی که در حوزه اجرا به عقد تفاهم‌نامه‌های مشترک اقتصادی و اتصال ریلی دو بندر نیز منجر شود.

در کنار آن مشاور رییس جمهور چین نیز در طول روزهای گذشته به بندر چابهار ایران سفر کرده و مشاور‌ه‌هایی در این زمینه به طرف‌های ایرانی ارائه کرده که بن‌مایه آن نه تنها افزایش رقابت با گوادر نیست که حتی بر اشتراکات دو طرف نیز تاکید دارد.

به اعتقاد این مقام چینی در صورتی که زیربناهای اقتصادی در منطقه چابهار ارتقاء پیدا نکند، نمی‌توان انتظار داشت که این بندر رشدی جدی را تجربه کند. همچنین رقابت صرف با گوادر نیز به نفع هیچ یک از دو طرف نخواهد بود.

با توجه به سخنانی که از طرف یک مقام رسمی کشور چین به عنوان سرمایه‌گذار اصلی بندر گوادر مطرح شده، به نظر می‌رسد صحبت از رقابتی که میان دو کشور ایران و پاکستان در گرفته بود می‌تواند در آینده نزدیک به همکاری و حتی پیشبرد اهداف مشترک ختم شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید