بررسی تاکتیک های ارتش سوریه برای تصرف پایتخت داعش | اتاق خبر
کد خبر: 353739
تاریخ انتشار: 2 تیر 1395 - 12:35
محورهای احتمالی عملیات ارتش سوریه:
ارتش سوریه اگر موفق به بازپس‌گیری گلوگاه الرصافه شود، می‌تواند در دو مسیر پیشروی کند؛ مسیر نخست پیشروی در جهت شرق و به سمت جاده ارتباطی الرقه-تدمر و مسیر دوم پیشروی به سوی فرودگاه الطبقه و شهر الطبقه.

به گزارش اتاق خبر به نقل از فارس، حمایت بی سابقه ائتلاف غربی از نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال این کشور باعث شد تا ارتش سوریه هم عملیات رقه را جلو بیندازد و تحرک در غرب این استان را آغاز کند.

ارتش سوریه طی دو سه هفته گذشته پیشروی خوبی تا 10 کیلومتری فرودگاه الطبقه در غرب استان رقه به دست آورد اما تحت فشار انتحاری‌ها و عملیات خیلی سنگین داعش مجبور شد به نقطه آغاز عملیات یعنی مرز حماة بازکردد و تقریبا از محدود استان رقه خارج شود.

اهمیت فرودگاه الطبقه

بازپس‌گیری فرودگاه الطبقه در اولویت نخست عملیات ارتش سوریه قرار دارد؛ این فرودگاه پس از سقوط پادگان 93، آخرین پایگاه قدرتمند دمشق در الرقه به شمار می‌آمد که در نهایت در شهریور ماه سال 93 سقوط کرد و نزدیک به 500 تن از سربازان توسط تروریست‌ها قتل عام شدند.

این فرودگاه دژ مستحکم ارتش سوریه در مناطق شرقی این کشور محسوب و سقوط آن باعث شد کنترل شهرک‌های راهبردی تدمر و سخنه از دست نیروهای سوری خارج شود.

به گزارش بین‌الملل فارس، سقوط این فرودگاه نتایج فاجعه‌بارتری هم داشت و در ادامه عناصر تروریستی داعش توانستند علاوه بر تهدید پایگاه هوایی «صیقل»، به روستاها و شهرک‌های شرق استان حماه، مناطق شمال شرق استان سویدا و مناطق صحرایی استان دمشق نفوذ کنند و در نهایت نیز ارتباط نیروهای سوری با استان دیرالزور قطع شد.

اما با وجود خسارت‌های وارد شده در آن مقطع زمانی، ارتش سوریه توانست با کمک رزمندگان مقاومت حزب الله کنترل برخی از مناطق سقوط کرده را مجددا در دست گیرد که آزادسازی شهر راهبردی تدمر بخشی از این موفقیت‌هاست.

 یکی از نتایج عملیات نیروهای سوری در غرب استان الرقه تامین امنیت مسیر راهبردی اثریا - خناصر محسوب می شود؛ مسیری که توسط داعش مورد حمله قرار می‌گیرد و امداد رسانی به نیروهای سوری را در استان حلب مختل می‌کند.

بنا بر این گزارش، ارتش سوریه همچنین اگر موفق به بازپس‌گیری گلوگاه راهبردی الرصافه شود، این امکان را به دست می‌آورد تا در دو مسیر بسیار مهم پیشروی کند؛ مسیر نخست پیشروی در جهت شرق و به سمت جاده ارتباطی الرقه - تدمر و مسیر دوم پیشروی به سوی فرودگاه الطبقه و شهر الطبقه است.

در خصوص عملیات نیروهای سوری در محور دوم نکات مهمی قابل توجه است که در ذیل مطرح می شود:

با پاکسازی فرودگاه الطبقه و مناطق حومه آن، بدون شک ارتباط تروریست‌ها در جاده راهبردی الرقه-مسکنه به طور کامل قطع می‌شود و آنان محبور هستند از راههای فرعی استفاده کنند.

قطع ارتباط تروریست‌ها در این مسیر مهم ارتباطی، تغییرات قابل توجهی را در جبهه شرق استان حلب به وجود می آورد و علاوه بر این که امداد رسانی به آنان را در این محور مختل می‌کند، حتی می تواند زمینه عقب‌نشینی گسترده تروریست‌ها از استان حلب باشد؛ زیرا تروریست‌ها از سمت دیگر توسط نیروهای دموکراتیک سوریه تحت فشار قرار دارند و آزادسازی احتمالی شهر منبج  وقوع این حادثه را نزدیک تر می‌کند.

اهمیت آزادسازی محور «الرقه - تدمر»

اما پیشروی‌ها در مسیر نخست (جاده ارتباطی الرقه - تدمر) هم می‌تواند نتایج مثبتی را برای نیروهای سوری پدید آورد که قطع ارتباط داعش با مناطق مرکزی شمال شرق سوریه فقط بخشی از آن است.

به گزارش بین‌الملل فارس، پیشروی‌ها در این محور همچنین به معنای مقدمه عملیات آزادسازی الرقه و شکست محاصره دیرالزور است.

با روند فعلی عملیات در غرب استان الرقه به نظر می‌رسد نبرد اصلی و سرنوشت‌ساز نیروهای سوری با تروریست‌ها در حومه این فرودگاه و شهر الطبقه است؛ نبردی که تروریست ها سعی می‌کنند با تشدید فشار به شهر محاصره شده دیرالزور از شکست احتمالی خود جلوگیری کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید