نبايد به دانشگاه و دانشجو با عينك امنيتي نگريست | اتاق خبر
کد خبر: 353928
تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 - 09:16
رييس‌جمهور در ضيافت افطار با استادان و پزشكان:
يكي از مهم‌ترين وعده‌هاي حسن روحاني در ايام انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم كه اتفاقا مورد توجه قرار گرفت، فاصله گرفتن دانشگاه‌ها از فضاي امنيتي است.

اتاق خبر: يكي از مهم‌ترين وعده‌هاي حسن روحاني در ايام انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم كه اتفاقا مورد توجه قرار گرفت، فاصله گرفتن دانشگاه‌ها از فضاي امنيتي، كاهش تمركز در اداره امور دانشگاه‌ها، گسترش نقش‌آفريني بخش خصوصي و توسعه زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري دانشگاه‌ها بود كه با استقبال جوانان، اساتيد و فعالان دانشگاهي مواجه شد. در مسير همين برنامه‌ريزي‌هاي كلان، سه‌شنبه شب در ضيافت افطار رييس‌جمهور با اساتيد و پزشكان نيز اعلام شد كه دولت يازدهم همه تلاش خود را براي ايجاد محيطي آزادتر و امن‌تر در دانشگاه‌ها به‌ كار گرفته و به اين سياست خود ادامه خواهد داد. روحاني در اين ديدار دوستانه با تاكيد بر اينكه«بايد به دانشگاه، اساتيد و دانشجويان اعتماد كنيم» گفت:«دولت يازدهم همه تلاش خود را براي ايجاد محيطي آزادتر و امن‌تر در دانشگاه‌ها به ‌كار گرفته و به اين سياست خود ادامه خواهد داد.» جدا از صحبت‌هاي رييس‌جمهور شماري از اعضاي هيات علمي و روساي دانشگاه‌هاي كشور در سخناني ديدگاه‌ها و نظرات خود را با رييس‌جمهوري در ميان گذاشتند. برخلاف ديدار رييس‌جمهور با ورزشكاران كه در آن نه خبري از گلايه بود و نه درخواست؛ ديدار روحاني با اساتيد و پزشكان به محلي براي پيگيري مطالبات اين طيف بدل شد و نمايندگان اساتيد و پزشكان ديدگاه‌هاي خود را درباره راه‌هاي توسعه فعاليت‌هاي علمي و آموزشي مطرح كردند. رييس‌جمهور در اين مراسم همچنين از بار سنگين دانشگاه‌ها در مسير توسعه پايدار اقتصادي سخن گفت. ا

از جيب مردم شعار ندهيم


به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، روحاني سه‌شنبه شب در ضيافت افطار با اساتيد و پزشكان اظهار كرد:«اساتيد دانشگاه ما براي پيروزي اين انقلاب زندان‌ها متحمل شدند و دانشگاهيان در متن انقلاب حضوري فعال داشتند و امروز نيز دانشگاه، اعضاي هيات علمي و دانشجويان در خط مقدم تعالي و خدمت به جامعه و كشور هستند و به هيچ‌وجه نبايد به دانشگاه و دانشجو با عينك امنيتي نگريست.»
رييس‌جمهوري اظهار كرد:«اگر مي‌خواهيم شعار بدهيم لطفا از جيب مردم شعار ندهيم و از جيب خودمان شعار دهيم. اساس قانون اساسي اين است كه اداره كشور با مردم و راي آنان است و همه مقام‌ها نيز با راي مستقيم و غيرمستقيم مردم انتخاب مي‌شود. اگر اينچنين است پس در اداره كشور بايد رأي، نظر و خواست مردم مورد توجه ما باشد. همه تلاش دولت يازدهم بر اين بوده كه محيط دانشگاه‌هاي ما محيط آزادتر و امن‌تر باشد.»

رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي با تاكيد بر اينكه «بايد به دانشگاه اعتماد كنيم» افزود:«دانشگاه امروز بار سنگيني در مسير توسعه كشور بر دوش دارد و دولتي مي‌تواند موفق باشد كه در تمام زمينه‌ها از دانشگاه استمداد طلبد و پيوند دانشگاه با دولت و دولت با دانشگاه بايد مستحكم‌تر شود.»


 نقش دانشگاه‌ها در حل مشكلات اقتصادي

روحاني با طرح اين پرسش كه«مگر امكان‌پذير است دولتي بخواهد مسائل اقتصادي را حل و فصل كند و در سياست موفق باشد اما از نظرات اساتيد دانشگاه استفاده نكند؟» گفت:«بدون بهره‌گيري از دانش و تخصص دانشگاهيان نمي‌توان مسائل اساسي كشور را حل و فصل كرد. 

رييس‌جمهوري به نقش برجام در تقويت ارتباط بهتر با مراكز علمي جهان اشاره كرد و با بيان اينكه پيشرفت علم بدون ارتباط با جهان كند خواهد بود، گفت: «مي‌گويند اگر اساتيد ما با اساتيد ديگر كشورها و اگر فناوري ما با فناوري خارج از كشور در ارتباط باشد، ممكن است خطراتي كشور را تهديد كند و بايد اين رابطه را قطع كرد و اين درحالي است كه نمي‌توان درهاي كشور را بست و انتظار پيشرفت علمي و اقتصادي داشت.»

روحاني افزود:«امروز فضايي ايجاد شده و ما بايد از اين فضا استفاده كنيم. چرا هر روز يك مشكلي را در فضاي رسانه‌ها براي دولت به وجود مي‌آورند. ممكن است برخي‌ها از شرايط و گشايشي كه براي كشور ايجاد شده خيلي عصباني باشند و البته ما پاسخ آنها را به موقع خواهيم داد و براي مردم حقايق را روشن خواهيم كرد.»


 گشايش‌هاي برجام در مسير منافع ملي

رييس‌جمهوري با اشاره به اينكه طي پنج ماه و پنج روزي كه از برجام مي‌گذرد، روزي نيست كه گشايشي در مسير منافع ملي و حركت به سمت اقتصاد مقاومتي و توسعه كشور حاصل نشده باشد، گفت:«دولت سال گذشته كه سال بسيار سختي بود، سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را در عمل پيش برد و پيشي گرفتن صادرات غيرنفتي بر واردات، جلوگيري از اثرگذاري كاهش شديد بهاي نفت در اقتصاد كشور و تك رقمي كردن تورم نشان‌دهنده موفقيت اجراي عملي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي بود.»

روحاني اظهار كرد:«دولت يازدهم مجري اقتصاد مقاومتي است و ما براي اينكه به 


نقطهمطلوب اهداف ملي برسيم بايد شجاعت 

امام حسن مجتبي(ع) را داشته باشيم و از حرف و ناسزاي برخي‌ها نهراسيم چراكه مردم پاي صندوق‌هاي راي نشان دادند كه اين تبليغات بر آنان اثرگذار نيست.»
رييس‌جمهوري تاكيد كرد:«خواست دولت يازدهم رابطه نزديك‌تر همه اساتيد و دانشگاه‌ها با دولت است و تلاش مي‌كند فضاي بازتري در دانشگاه‌ها ايجاد شود و اختيارات به دانشگاه‌ها و اساتيد بازگردد چراكه شكي نيست اساتيد انقلابي، متدين و دلسوز كشور ما بهتر مي‌توانند راجع به مصالح دانشجو، دانشگاه و آينده علم و فناوري نظر بدهند و سياست‌ها را اجرا كنند.»

روحاني افزود:«متاسفانه برخي‌ها كه هرگز ميدان انقلاب و جنگ را نديده‌اند به گونه‌يي از كشور و نظام حرف مي‌زنند كه انسان را دچار شگفتي مي‌كنند. امام حسن مجتبي(ع) به ما درس مصلحت جامعه و امت اسلامي و كشور دادند. شعار دادن، سخن گفتن و فرياد زدن كار مشكلي نيست و بسيار آسان نيز هست اما حل مساله مهم است و اينكه باري را از دوش مردم‌ برداريم.» 

منبع: تعادل

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید