دانش نرم‌افزارهاي اروپايي به ايران فروخته نمي‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 353976
تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 - 15:14
عصر IT پرشتاب است و به سرعت صورت مسائل، موضوعات و محصولات نظام بانكي در حال توسعه و تغيير است.

اتاق خبر: عصر IT پرشتاب است و به سرعت صورت مسائل، موضوعات و محصولات نظام بانكي در حال توسعه و تغيير است. به همين علت بايد راهكارهاي جديدي در حوزه IT با توجه به نيازهاي سيستم بانكي صورت بگيرد به نظر مي‌رسيد پس از رفع تحريم‌ها شركت‌هاي اروپايي و امريكايي دانش فني كربانكينگ را در اختيار ايراني‌ها قرار بدهند ولي تاكنون اين اتفاق نيفتاده است.  پرويز مقدسي مدير يك شركت دانش بنيان، معتقد است تنها چيني‌ها دانش فني كربانكينگ را در اختياريك شركت دانش بنيان‌اي تي قراردادند، اين درحالي است كه اروپاييها و امريكايي‌ها صرفا مي‌خواهند نرم افزار را بهايران بفروشند.

وي افزود: امروزه صنعت IT براي كسب‌وكارها يك ابزار نيست، بلكه يك راهبرد است. نمي‌توانيم با توجه به سرعتي كه بخش IT در دنيا دارد، متوقف شويم. در بانكداري كشور، به‌خصوص بانكداري خُرد كارهاي زيادي انجام شده و كسب‌وكار بانك‌ها با IT هماهنگ شده است.  وي با بيان اينكه در گذشته بيش از 70درصد وقت شعب صرف پرداخت قبوض خدمات عمومي مي‌شد، گفت: «امروزه حضور افراد براي پرداخت كم‌رنگ شده، نه اينكه شعبه وجود نداشته باشد، بلكه چهره نظام بانكي در دنيا در حال تغيير است و بانك‌ها به شبكه‌هاي اجتماعي متصل شده‌اند. در حالي كه در پسابرجام انتظار مي‌رود پاي شركت‌‌هاي اروپايي و امريكايي به بازارهاي مختلف ايران باز شود، يك شركت ايراني فناوري اطلاعات اخيراً يك سيستم بانكداري متمركز الكترونيكي از چين به ايران آورده و درصدد فروش آن به بانك‌هاي كشور است. 

همچنان كه در حال حاضر نيز در ايران چند مجموعه دانش‌بنيان داخلي در زمينه توليد CORE BANKING (سيستم نرم‌افزار جامع بانكداري) فعاليت مي‌كنند. اين شركت‌ها براي فروش محصولات خود به بانك‌هاي كشور با مشكل عدم اطمينان مديران به محصول ايراني و رقابت سخت با محصولات خارجي مواجه‌اند. 

اكنون مديرعامل شركت ايراني وارد‌كننده اين محصول چيني درباره چرايي ورود يك محصول از چين به بازار بانكداري كشور، توضيح مي‌دهد: در پسابرجام نيز اروپايي‌ها با ايران كار نمي‌كنند. 

شركت‌هاي اروپايي مايل به فروش نرم‌افزار بانكداري به ايران هستند اما به انتقال دانش فني و بومي‌سازي راضي نمي‌شوند. علاوه بر اين جنس چيني الزاما بد نيست. 

وي مدعي شد: مزيت ورود اين محصول خارجي به كشور در انتقال دانش فني و بومي‌سازي دانش است. اين سيستم با هدف بومي‌سازي، نصب و راه‌اندازي، واگذاري كد منبع

(Source code) به همراه انتقال دانش توسعه و نگهداري و پشتيباني كامل ارائه مي‌شود. 

منبع: تعادل

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید