تقسیم سود در مجامع شرکت‌ها علت ریزش روزهای اخیر بورس | اتاق خبر
کد خبر: 354075
تاریخ انتشار: 4 تیر 1395 - 03:13
با تقسیم سود در مجامع، نماد شرکت‌ها با قیمت پایین‌تری در بورس باز می‌شود و بر این اساس سهامداران ترجیح می‌دهند با فروش سهام خود به مجامع نروند که این موضوع موجب تداوم ریزش بازار می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، مهدی حمیدی گفت: بررسی وضعیت معاملات بازار سهام نشان از بازگشت روزنه‌های امید و رونق به بورس و معاملات آن دارد.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص دلایل افت شاخص و قیمت‌ها در هفته‌های گذشته اذعان داشت: تقسیم سود در مجامع شرکت‌ها را باید به یکی از عمده دلایل افت بازار دانست؛ چراکه با تقسیم سود در مجامع نماد شرکت‌ها با قیمت پایین‌تری بازگشایی می‌شود و بر این اساس سهامداران ترجیح می‌دهد با فروش سهام خود به مجامع شرکت‌ها نروند که این موضوع موجب ایجاد جو هیجانی منفی در بورس و تشکیل صف‌های فروش در نمادهای مختلف و در پی آن تداوم ریزش بازار می‌شود.
وی همچنین در خصوص تأثیر کاهش نرخ سود بانکی بر معاملات بورس نیز تصریح کرد: در یکی دو روز گذشته شاهد چرخش لیدری بازار از سوی خودرویی‌ها به سمت بانکی‌ها هستیم که یکی از دلایل آن می‌تواند کاهش نرخ سود بانکی باشد.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: از سوی دیگر درصورتی‌که کاهش نرخ سود بانکی به کاهش بهره تسهیلات منجر شود نیز می‌توان به رونق و سودآوری بنگاه‌ها در میان‌مدت و تأثیر مثبت آن بر بورس امیدوار بود.
وی همچنین در خصوص چرخش لیدری بازار به سمت بانک‌ها گفت: احتمال تسهیل افزایش سرمایه بانک‌ها و انتشار خبرهایی در مورد پرداخت بدهی‌ها توسط دولت و نیز افزایش خوش‌بینی به رفع مشکلات بین‌المللی ازجمله مواردی هستند که این فرضیه را قوت می‌دهند و بر این اساس می‌توان به رشد نمادهای بانکی در بورس خوش‌بین بود.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: البته چرخش لیدری بازار از خودرویی‌ها به بانکی‌ها تنها یک فرضیه است که برای اثبات آن باید منتظر شرایط بازار در روزهای آینده بود و نباید به‌صورت هیجانی اقدام به معامله سهام در بورس کرد.
وی همچنین یکی از مشکلات کنونی صنعت بانکداری در کشور را مطالبات آنها از بخش‌های مختلف اقتصاد عنوان کرد و گفت: بااین‌وجود یکی از پتانسیل‌های مثبت پیش روی گروه بانکی حل مشکلات مربوط به سوئیفت و مبادلات بین‌المللی ارزی است که می‌تواند بانکی‌ها را به لیدری بورس تبدیل کند.
این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: درصورتی‌که تحلیل و بررسی بنیادین صنایع و بنگاه‌ها را ملاک عمل و تصمیم‌گیری در بورس قرار دهیم، رفته‌رفته هیجان در بورس کمرنگ می‌شود و می‌توان به بورس به‌عنوان بازاری برای ورود سرمایه‌ها و در پی آن رونق اقتصادی امیدوار بود.

منبع: اقتصاد پویا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید