۱۵ درصد پرونده‌های قضایی در البرز مشمول اطاله دادرسی می‌شوند | اتاق خبر
کد خبر: 354181
تاریخ انتشار: 4 تیر 1395 - 18:02
کرج - رئیس کل دادگستری استان با اشاره به اینکه اطاله دادرسی باعث گلایه شهروندان می شود، گفت: ۱۵ درصد پرونده‌های قضایی در استان البرز مشمول اطاله دادرسی می‌شوند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، احمد فاضلیان در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه شهرستان کرج با اشاره به آمار ورودی و خروجی پرونده های قضایی استان در سال گذشته، اظهار کرد: ۴۴۰ هزار  پرونده در دادگستری استان مورد رسیدگی قرار گرفت که ۸۵ هزار پرونده مربوط به شورای حل اختلاف بود.

وی با بیان اینکه رشد ورودی پرونده ها در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ حدود ۸ درصد کاهش داشته است، افزود: در حال حاضر ۱۱۵ هزار پرونده در سیستم قضایی استان وجود دارد.

وی اطاله دادرسی را از موضوعاتی دانست که گلایه های مردمی را به دنبال دارد و افزود: ۱۵ درصد پرونده های قضایی در استان مشمول اطاله دادرسی می شود دلیل این امر ورودی بیش از حد استاندارد پرونده ها و کمبود ۶۰ درصدی کادر اداری است که بر روی سرعت، دقت و حتی برخورد همکاران تاثیرگذار است.

فاضلیان از سرقت، ضرب و جرح عمدی، نگهداری مواد مخدر، تصادفات رانندگی و توهین به عنوان پنج جرمی یاد کرد که بیشترین پرونده را در البرز به خود اختصاص داده ست و گفت: البته از سال ۹۲ تاکنون شاهد روند کاهشی در میزان ورودی بسیاری از پرونده ها هستیم.

وی از سرقت به عنوان اولین جرم در کل کشور نام برد و بیان کرد: با توجه به تحقیقات انجام شده ۹۶ درصد از سارقان یا شغل نداشتند یا شغل آنان کاذب بوده و ۸۴ درصد نیز مجرد بودند، این لزوم توجه به اشتغال و معیشت مردم را نشان می دهد.

رئیس کل دادگستری البرز وجود ۱۸ هزار پرونده در البرز در مورد ضرب و جرح عمدی، آموزش کنترل خشم به ویژه به جوانان را ضروری دانست و تاکید کرد: برای این معضل اجتماعی و همچنین مسئله توهین باید راهکار فرهنگی پیدا کرد.

وی در مورد کاهش ۲۲ درصدی پرونده های مربوط به طلاق توافقی در استان البرز خبر داد و گفت: آموزش های قبل از ازدواج و مشاوره های قبل از طلاق، در این راستا بسیار موثر بوده است.

فاضلیان در ادامه به پرونده های حوزه منابع طبیعی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: کل مساحت اراضی بازپس گرفته شده ۴۰۲ هکتار بوده که ارزش ریالی آن ۵۵۶ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی خاطرنشان کرد: رفع تصرف از ۱۵۰ هکتار از اراضی دولتی مربوط به اداره کل راه و شهرسازی استان انجام شد که ارزش ریالی آن ۵۵۰ میلیارد تومان بود.

رئیس کل دادگستری البرز به لزوم توجه به مواد مخدر صنعتی که با ساده ترین روش در هر کارگاهی قابل تولید است اشاره کرد و افزود: باید در این حوزه آگاه سازی برای مردم به ویژه جوانان انجام شود.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده در مورد مبارزه با آلاینده های صنعتی در سطح استان، احیای باغ سیب و نیز بازپس گیری و پیگیری برای نگهداری اماکن میراث فرهنگی  اشاره کرد.

فاضلیان در پایان از کمبود ۶۰ درصد فضای اداری در استان خبر داد و گفت: ۴۰ درصد فضاهای موجود استیجاری است در این راستا احداث ۲۲ هزار متر مربع فضای اداری در ۳ پروژه آغاز شده که مجموع اقدامات به اندازه کل فعالیت های زیرساختی در سال های گذشته است.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید