جدیدترین وعده برای آبلیموهای تقلبی | اتاق خبر
کد خبر: 354267
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 18:40
مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت گفت: در ۳تا ۴‌ماه آینده دستورالعمل تولید آبلیموهای استاندارد و خالص را تدوین کرده و آن را ابلاغ می‌کنیم چون اکنون فقط ۳۰ در صد آبلیموهای موجود طبیعی است.

به گزارش اتاق خبر، رستگار گفت: پروانه‌هایی که اکنون برای آبلیموها صادر می‌شود گفته شده آبلیموهای طبیعی هستند اما در بررسی‌های انجام شده پروانه بهداشتی با محتوای آن نمی‌خواند در نتیجه نیاز به اصلاح کردن دارد.

پروانه‌هایی که اکنون برای آبلیموها صادر می‌شود گفته شده آبلیموهای طبیعی هستند اما در بررسی‌های انجام شده پروانه بهداشتی با محتوای آن نمی‌خواند در نتیجه نیاز به اصلاح کردن دارد.

وعده جدید این مقام سازمان غذا و دارو در حالی مطرح شده است که رئیس سازمان غذا و دارو 4‌ماه پیش اعلام کرد ضوابط فوق الذکر را ابلاغ کرده است. دیناروند اسفند گذشته تصریح کرد: ســازمان غذا و دارو منتظر تدوین استاندارد توسط سازمان ملی اســتاندارد نشد و معیارهای فنی و ضوابطش را با نگاه به معیارها، پیشرفت‌ها و یافته‌های جدید دنیا به‌ویژه اروپا اصلاح کرد و آنها را برای عملیاتی شدن به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرد.

اظهارات اسفند گذشته دیناروند پس از آن صورت گرفت که همشهری در جلسه‌ای با وزیر بهداشت وعده‌های محقق‌نشده رئیس سازمان غذا و دارو را با قاضی‌زاده هاشمی در میان گذاشت. وزیر بهداشت که از ماجرا اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد وعده داد موضوع را پیگیری خواهد کرد.

چند روز پس از وعده وزیر، سازمان غذا و دارو که تا آن زمان از پاسخ طفره می‌رفت در اطلاعیه‌ای به نقل از رسول دیناروند اعلام کرد با تعیین تکلیف مجوز آبلیموی طبیعی و کنســتانتره، مردم می‌توانند آبلیموی طبیعی با قیمت بالا یا کنستانتره با هزینه کمتر را انتخــاب کنند.


پیگیری درباره آبلیموهای تقلبی پس از آن آغاز شد که رئیس ســازمان غذا و دارو 16مهر گذشته وعده داد ظرف یک‌ماه تکلیــف آبلیموهای تقلبی را روشن کند. رسول دیناروند گفته بود که ســازمان تحت مدیریتش به‌دنبال تعریف 2نوع اســتاندارد است؛ یکی برای آبلیموهای طبیعــی و دیگری بــرای آبلیموهای کنستانتره و ســاختگی تا مردم بتوانند آبلیموی طبیعی را از انواع ساختگی تشخیص دهند. وعده تعیین تکلیف آبلیموها در پی آن مطرح شد که وزیر بهداشت به سازمان غذا و دارو ماموریت داد آب‌های معدنی موجود در بازار را بررســی کند. ســازمان مذکور پس از بررسی حدود 300برند آب‌معدنی، محصــولات تولیــدی 13شــرکت آب معدنی را غیربهداشتی دانست و به آنها تذکر داد تا خط تولید خود را اصلاح کنند. 

پس از آن بود که دیناروند وعده یکماهه برای ساماندهی آبلیموها را مطرح کرد. سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد بر سر نظارت بر محصولات غذایی اختــلاف دارند. هریک از این دو ســازمان خود را متولی نظارت بر مواد غذایی می‌دانند. نیره پیروزبخت رئیس سازمان استاندارد می‌گوید که ســازمان تحت امرش استانداردهای سختگیرانه‌ای را برای آبلیمو اعمال می‌کند و 4بار این اســتانداردها را تغییر داده و هربار سختگیری بیشتری اعمال کرده اســت. رئیس سازمان غذا و دارو از آن سو معتقد است نشان استاندارد علامت سلامت دائمی نیست و وزارت بهداشت باید به‌طور مستمر بر تولید مواد غذایی نظارت کند.

پیــش از ایــن محمــد میررضوی دبیر سندیکای صنایع کنسرو، 99درصد آبلیموهای موجود در بازار را تقلبی دانســته بود. او گفته بود با 4لیتر اســید سولفور و گوگرد و بدون اســتفاده از لیمو می‌توان 10تن آبلیموی تقلبی تهیه کرد. مرتضی خدایی رئیس شعبه‌ویژه اداره کل تعزیرات حکومتی تهــران نیز گفته بود طبق آمارها و پرونده‌هایی که دانشگاه‌های علوم پزشکی و استاندارد تشکیل داده‌اند قریب به اتفاق شرکت‌های معروف بدون استفاده از لیمو کالای خود را عرضه می‌کنند و آزمایش‌ها نشان داده که آبلیموی آنها از مواد شیمیایی تشکیل شده است.

آبلیمو مثل آبمیوه شود

حسین رستگار: قیمت یک لیتر آبلیموی طبیعی حدود 40تا 50هزار تومان است بنابر این مردم توان خرید این آبلیموها را ممکن است نداشته باشند.‌ ما باید آبلیموها را مثل آبمیوه‌ها تولید کنیم چرا که اکنون آبمیوه 100درصد طبیعی داریم آبمیوه نکتار داریم که 50درصد آن طبیعی است و نوشیدنی‌های میوه‌ای که 30درصد آن آب میوه است. فردی که می‌خواهد لیتری 50هزار تومان هزینه کند باید آبلیموی 100درصد طبیعی خریداری کند و آن فردی که ارزان‌تر و لیتری 10تا 15هزار تومان می‌تواند خرج کند آبلیمویی می‌خرد که رقیق‌شده و مخلوطی از چیزهای دیگر است.

منبع خبرپرداز

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید