زمزمه های عمان برای خروج از شورای همکاری خلیج فارس شنیده می شود | اتاق خبر
کد خبر: 354372
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 12:21
در پی استقبال عمان از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا:
وزارت خارجه عمان در توئیتی، رأی مردم انگستان به خروج از اتحادیه اروپا را تصمیمی شجاعانه و تاریخی توصیف کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از فارس، وزارت خارجه عُمان با انتشار توئیتی از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا استقبال کرد. بر اساس گزارش وبگاه «عربی 21»، در این توئیت آمده است: «ملت انگلیس با رای به خروج از اتحادیه اروپا تصمیمی شجاعانه و تاریخی گرفت که برخی آن را اقدامی سرنوشت‌ساز در قبال برخی سیاست‌های کمیسیون اروپا می‌دانند».

این توئیت واکنش‌ بسیار کاربران را به همراه داشت خصوصا که «سالم السیاب» معاون ریاست سابق مجلس شورای عمان در پاسخ به این توئیت نوشته است: امیدوارم که عمان نیز تصمیمی مشابه برای خروج از شورای همکاری بگیرد.

بنا بر گزارش مذکور، بسیاری از کارشناسان معتقدند عمان اخیرا تلاش می‌کند خودش را کم‌کم از شورای همکاری خلیج فارس کنار بکشد و هویتی ویژه خود به دست بیاورد؛ مسقط در نشست فوق‌العاده ریاض که سال 2014 برای حل اختلافات میان قطر، عربستان، امارات و بحرین برگزار شد، غایب بود و اعلام کرد نه طرفی در این اختلافات بوده و نه میانجی آن.

در ادامه این گزارش آمده است عمان بدون اطلاع شورای همکاری حدود شش ماه میزبان مذاکرات هسته‌ای و مخفیانه آمریکا و ایران بود. نمونه دیگر اینکه زمانی که اعضای شورای همکاری و در رأس آنها عربستان سفرای خود را از دمشق فراخواندند و خواستار برکناری «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه بودند عمان سفارت خود را در سوریه حفظ کرد و در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش نیز شرکت نکرد.

عربی 21 سپس افزود در حالی که عربستان تمام نیروی خود را علیه یمن به کار گرفت و ائتلافی نظامی با مشارکت اعضای شورای همکاری علیه انصارالله تشکیل داد مسقط در این ائتلاف شرکت نکرد.

همه‌پرسی انگلستان برای ماندن یا خروج از تحادیه اروپا پنجشنبه هفته گذشته برگزار شد و 51.9 درصد شرکت‌کنندگان رأی به خروج انگلستان دادند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید