کشورهای اروپایی باید برای از بین رفتن جو موجود تلاش کنند | اتاق خبر
کد خبر: 354438
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 14:16
ظریف در موسسه آکادمی دیپلماتیک بین‌المللی فرانسه مطرح کرد:
وزیر امور خارجه کشورمان چهارشنبه هفته گذشته در جریان سفرش به فرانسه در موسسه آکادمی دیپلماتیک بین‌المللی این کشور در جمع دیپلمات‌های ارشد، محققان و پژوهشگران در حوزه روابط بین‌الملل فرانسه گفت: مشکل تعاملات بانکی به اقدامات آمریکا در قبال بانک‌ها در زمان

به گزارش اتاق خبر به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت خارجه، محمدجواد ظریف چهارشنبه هفته گذشته در جریان سفرش به فرانسه در موسسه آکادمی دیپلماتیک بین‌المللی این کشور در جمع دیپلمات‌های ارشد، محققان و پژوهشگران در حوزه روابط بین‌الملل فرانسه، سفر حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان به فرانسه را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست که منافع زیادی را برای هر دو کشور خواهد داشت.
وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص اجرای برجام تصریح کرد: تحریم‌ها بر روی کاغذ برداشته شده، اما کشورهای اروپایی باید تلاش بیش‌تری کنند تا فضای روانی موجود به ویژه در زمینه تعاملات بانکی بر طرف شود. مشکل تعاملات بانکی به مقررات مربوط نمی‌شود، بلکه بخشی از آن به اقدامات آمریکا در قبال بانک‌ها در زمان تحریم بر می‌گردد.
ظریف درباره شرایط منطقه به وضعیت یمن، بحرین، سوریه و عراق اشاره کرد و در مورد بحرین گفت: یکی از نگرانی‌های ما در منطقه موضوع بحرین است. یک گروه اقلیت در حال سرکوب اکثریت است. برداشت ما این است که گروه‌های مخالف در بحرین به دنبال سرنگون کردن دولت نیستند، اما با بستن تمام راه‌های سیاسی و زندانی کردن یک رهبر و سلب تابعیت از یک رهبر راه‌حل ایجاد نمی‌شود.
وزیر امور خارجه کشورمان در مورد سوریه ضمن تاکید بر حل این بحران از طریق سیاسی تصریح کرد: اگر در بحران سوریه تنها بر آینده بشار اسد تمرکز شود راه‌حل سیاسی به دست نمی‌آید.
ظریف تصریح کرد: در موضوع سوریه باید بر ساختار و ترتیبات قانونی آینده سوریه تمرکز کنیم. ایجاد ساختار فدرالی در سوریه راهگشا نخواهد بود.
وزیر امور خارجه کشورمان در مورد داعش گفت: داعش در سال گذشته یک میلیارد دلار درآمد داشته است. پاسخ به این سئوالات مبنی بر این‌که داعش این یک میلیارد دلار را از کجا آورده؟ چگونه نفت فروخته و چگونه و از طریق چه سیستم بانکی این پول را جابه جا کرده است، خیلی از مسائل را روشن می‌کند.
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سئوالی در خصوص این‌که جمهوری اسلامی ایران به دنبال همگرایی با جامعه بین‌المللی نیست، با اشاره به کمک کشورهای غربی و شرقی به صدام در دوران جنگ تحمیلی در حالی که جمهوری اسلامی ایران تقریبا تنها بود، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یاد گرفته که متکی به خود باشد. بنابراین در اقتصاد به دنبال اقتصاد مقاومتی است و می‌خواهد اقتصاد خود را طوری طراحی کند که با تحکم یا فشار خارجی این اقتصاد تخریب نشود.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی متکی به داخل و نگاه به خارج (برای صادرات) دارد؛ این اقتصاد انزواگرا نیست. ایران نمی‌خواهد بازاری برای کالاهای خارجی باشد. بلکه با جذب سرمایه و فن‌آوری از کشورهای دیگر می‌خواهد به کشور صادرکننده تبدیل شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید