فضای آزادی پس از اظهار نظر در دانشگاه ها فراهم شود | اتاق خبر
کد خبر: 354768
تاریخ انتشار: 7 تیر 1395 - 00:07
عضو کمیسیون آموزش مجلس:
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که آزادی اظهار نظر در دانشگاه یک روی سکه است، گفت: درحال حاضر در بحث آزادی پس از اظهارنظر در دانشگاه ها دچار مشکل هستیم که باید این فضا نیز فراهم شود.

اتاق خبر - محمود صادقی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با بیان این که نباید با عینک امنیتی به دانشگاه و دانشجو نگریست، افزود: این یکی از وعده های رییس جمهوری در انتخابات بود که باید فضای امنیتی موجود در دانشگاه ها برداشته شود و فضای اعتماد به وجود آید.

وی ادامه داد: دانشگاه ها محل گردهمایی متفکران جامعه است و در فضایی که کار اصلی آن تفکر و اندیشه ورزی است، اگر فضای آزاد برای فکر نباشد به طور یقین اندیشه نمی تواند، رشد کند.
نماینده مردم تهران در مجلس دهم تصریح کرد: همواره رهبر معظم انقلاب از گذشته بر ضرورت فضای آزاد در دانشگاه ها مانند راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی تاکید کرده اند.
صادقی خاطرنشان کرد: در بحث کرسی های آزاد اندیشی با وجود تمامی تلاش هایی که انجام شده است، متاسفانه مسوولان ذیربط اذعان دارند که توفیق چندانی نداشته اند.
وی ادامه داد: فکر می کنم مهم ترین دلیل آن مربوط به کافی نبودن فضا، حس اعتماد و احساس امنیت افراد است.
عضو فراکسیون امید مجلس افزد: به تعبیری باید در دانشگاه ها آزادی بیان و همچنین آزادی پس از بیان وجود داشته باشد و متاسفانه در این زمینه مشکل داریم و باید فرد صحبت کرده، فکر خود را بیان و بنویسد و پس از اظهار اندیشه خود نیز امنیت داشته باشد.
صادقی با بیان این که در زمینه آزادی پس از بیان اندیشه باید کار زیادی انجام داد، افزود: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در این زمینه باید فعال باشد و انتظار از دولت تدبیر و امید و مجلس دهم این است که در این زمینه کار کنند و حتی اگر نیاز شد برخی از مقررات اصلاح شود تا بتوانیم حاشیه امنی از لحاظ قانونی در دانشگاه ها ایجاد کنیم.
وی تصریح کرد: باید استاد و دانشجو بدانند که همواره می توانند آزادانه فکر کرده و آن را بیان کنند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره وظیفه این کمیسیون برای تدوین قوانین تسهیل برقراری ارتباط میان دولت و دانشگاه ها گفت: در دانشگاه ها سرمایه های فکری بسیاری به خصوص در حوزه های علوم انسانی، فنی ، پزشکی و انجمن های علمی داریم.
صادقی با بیان این که هنوز مسوولیت انجمن های علمی دانشگاه ها را برعهده دارد، افزود: در وزارت علوم تاکنون 360 انجمن فعال هستند و در حوزه علوم پزشکی نیز حدود 250 انجمن علمی از وزارت بهداشت مجوز دریافت کرده که مجموعه های بسیار ارزشمندی را به وجود آورده اند.
وی ادامه داد: اگر بتوانیم با اصلاح آیین نامه داخلی مجلس این بدنه تخصصی را به کمیسیون های تخصصی وصل کنیم، می توان از دانش آنها استفاده کرد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم با بیان این که این انجمن های علمی در دانشگاه ها می توانند تاثیرات فراوانی در قانونگذاری و نظارت داشته باشند، افزود: ایده های این انجمن های علمی اگر در مجلس و به ویژه مرکزپژوهش های مجلس اجرا شود، می تواند به قانونگذاری در مجلس کمک فراوانی کند.
صادقی تصریح کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می تواند حلقه اتصال دانشگاه با مجلس باشد و در این زمینه نیز با رییس مرکز پژوهش های مجلس صحبت شده و به دنبال ایجاد راه های عملیاتی برای استفاده از دانش دانشگاهیان هستیم.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در دیدار با دانشجویان و اساتید دانشگاه ها با تاکید بر این که باید به دانشگاه ، اساتید و دانشجویان اعتماد کنیم، اظهارداشت: دولت یازدهم همه تلاش خود را برای ایجاد محیطی آزادتر و امن تر در دانشگاه ها به کار گرفته و به این سیاست خود ادامه خواهد داد.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید