عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر خواستار اخراج سعودی ها شدند | اتاق خبر
کد خبر: 355992
تاریخ انتشار: 10 تیر 1395 - 11:43
روزنامه رای الیوم گزارش داد:
دیده بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل خواستار تعلیق عضویت عربستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل شدند.

اتاق خبر- روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم گزارش داد، دو سازمان عفو بین‌الملل و دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه در بیانیه‌ای مشترک از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستند به علت نقض‌های علنی حقوق بشر از سوی ریاض، عربستان را از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج کند.

این دو سازمان در کنفرانس خبری مشترک در نیویورک اعلام کردند که بر مجمع عمومی سازمان ملل برای رای گیری در این زمینه فشار وارد خواهند کرد.

این دو سازمان در عین حال به سخت بودن و دشواری‌های این اقدام اذعان کردند.

از زمان تاسیس شورای حقوق بشر در ژنو لیبی در اعتراض به سرکوب مخالفان به دست نظام قذافی در سال 2011 از این شورا اخراج شد. عربستان یکی از 47 کشور در شورای حقوق بشر است و به مدت سه سال به عضویت این شورا انتخاب شده و در دسامبر آینده دوره عضویتش به پایان می‌رسد.

اخراج یکی از اعضا نیازمند رای اکثریت دو سوم است که به نظر غیرمحتمل می‌رسد.

فیلیپ بولوبیون، از مسئولان دیده بان حقوق بشر اظهار داشت: از چند ماه قبل عربستان از حد و مرز خود فراتر رفته و دیگر نباید در شورا باشد.

این سازمان غیردولتی اعلام کرده است که ریاض غیرنظامیان در یمن را هدف قرار می‌دهد و ائتلاف عربی دست به اقداماتی علیه گروه شبه نظامیان شیعه دریمن می‌زند و از بمب‌های خوشه‌ای ممنوعه استفاده می‌کند.

عفو بین‌الملل نیز تصریح کرد که عربستان دست به سرکوب وحشیانه مخالفان و اجرای مجازات اعدام در جرایمی می‌زند که براساس قوانین بین‌المللی مستحق چنین مجازاتی نیست.

ریچارد بنت، مسئول عفو بین‌الملل در سازمان ملل گفت: از سال 2013 تمامی فعالان حقوق بشر در عربستان بازداشت یا تهدید شده و یا در تبعید هستند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید