برنامه‌های روز جهانی قدس در کشورهای مختلف جهان | اتاق خبر
کد خبر: 356148
تاریخ انتشار: 11 تیر 1395 - 18:28
همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران آن را "روز جهانی قدس" نامگذاری کرده است، همایش‌ها و تجمعات و راهپیمایی‌های متعددی در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، اتحادیه نویسندگان جهان عرب و اتحادیه سراسری نویسندگان و ادبای فلسطین به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس که مصادف با روز جمعه 1 ژوئیه 2016 است، همایشی تحت عنوان "همایش فکری ادبی درباره قدس" برگزار کرد. در جریان این همایش که دو روز به طول انجامید، مطالعات متعدد صورت گرفته در موضوع "قدس در روایت عربی"، "قدس و عقیده" و "قدس و رسانه" و برخی آثار شعری ارائه شد.

از سوی دیگر، کمیته مقدماتی "فلسطینی ـ سوری" مسئول برگزاری برنامه‌های مختلف به مناسبت روز جهانی قدس، نشستی را در مقر شورای ملی فلسطین در دمشق برگزار کرد که خالد عبد المجید رئیس این کمیته، نمایندگان گروه های فلسطینی حاضر در سوریه، گانست قازان، عضو پارلمان سوریه و نمایندگی از نهادها و اتحادیه های فلسطینی و سوری در آن مشارکت داشتند.

این کمیته با صدور بیانیه‌ای خاطر نشان کرد که در جریان نشست مذکور بر روی برگزاری برنامه‌های روز جهانی قدس و راهپیمایی بزرگ در روز جمعه توافق به عمل آمد و قرار است هم در شهر دمشق ـ پایتخت سوریه ـ و هم اردوگاه های آوارگان فلسطینی در سوریه مراسم و راهپیمایی‌هایی به این مناسبت برگزار شود.

در همین راستا، شیخ ماهر حمود، دبیر کل اتحادیه علمای مقاومت هم اعلام کرد که روز قدس تنها یک شعار مطرح شده از سوی جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه رویکردی سیاسی و تعهد دینی و اخلاقی است و در کشورهایی مانند لبنان، فلسطین، عراق و غیره برنامه های گسترده ای به این منظور برگزار می شود.

وی افزود اهمیت روز جهانی قدس به ویژه در سال جاری این است که تقریبا همه طرف‌های اسلامی و عربی در حال فراموشی مساله قدس و به حاشیه راندن آن هستند و از همین رو، مراسم روز جهانی قدس باعث اجماع و اتحاد میان طرفهای امت می‌شود.

کمیته مقدماتی گرامی داشت روز جهانی قدس در استان ذمار یمن نیز از اقشار مختلف ملت این کشور خواست در راهپیمایی مردمی گرامی داشت این روز که جمعه آینده 1 ژوئیه 2016 و همزمان با بیست و ششمین روز از ماه مبارک رمضان برگزار می شود، مشارکت گسترده داشته باشند.

این کمیته خاطرنشان کرد که روز جهانی قدس روز مقابله مستضعفان با مستکبران و روز بیداری ملت‌هاست و در همین حال، باعث نهادینه شدن مساله فلسطین در اذهان ملتهای جهان می شود تا این آرمان همچنان در دلهای مسلمانان زنده بماند.

از سوی دیگر، شیخ محمد حسین، مفتی قدس و اراضی فلسطینی هم در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای العالم تاکید کرد که روز جهانی قدس از تمامی مسلمانان و ملت‌های عربی می‌خواهد که به مسئولیت‌های خود در قبال مسجد مبارک‌الاقصی عمل کنند.

اما فلسطینیان مقیم اروپا نیز همگام با دیگر ملت‌های آزاده جهان سعی در برگزاری مراسم روز جهانی قدس در کشورهای محل اقامت خود را دارند، ولی رژیم صهیونیستی و انجمن‌های یهودی در این کشورها سعی می‌کنند به انحاء مختلف از برگزاری راهپیمایی و برنامه های خاص در این روز جلوگیری کنند.

حضرت امام خمینی (ره) در راستای اهتمام خود به مساله فلسطین و قدس شریف، در سال 1979 آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان روز جهانی قدس نامگذاری کرد و از تمامی مسلمانان جهان خواست که در این روز همبستگی خود با ملت مظلوم فلسطین را اعلام کنند.

منبع: ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید