دو اشتباه استراتژیک دولت در پیوستن به سازمان تجارت جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 356685
تاریخ انتشار: 13 تیر 1395 - 12:36
جمشید پژویان در گفت و گو با اتاق خبر تشریح کرد
اقتصاد ایران در حال حاضر فاقد شرایط و استاندارد های لازم برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی است و علت این امر صادرات محور نبودن اقتصاد ایران است.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: در سال های اخیر رویای ورود به سازمان تجارت جهانی رفته رفته رنگ واقعیت به خود گرفت و ایران  عضو ناظر این سازمان شد. با این حال برخی از کارشناسان در مورد حضور ایران در این سازمان با شک و شبیه اظهارنظر می کنند. این دسته از کارشناسان عقیده دارند که شرایط اقتصاد ایران در حال حاضر برای حضور در این سازمان و تن دادن به شرایط تجاری و دادو ستد بین کشورهای این سازمان باعث ضربه خوردن اقتصاد متزلزل ایران خواهد شد. در مقابل عده ای دیگر عقیده دارند که ایران باید دیر یا زود به این سازمان بپیوندد و از مزایای اقتصاد و دادو ستد آزاد میان کشورهی عضو این سازمان بهره مند شود. در این زمینه اتاق خبر گفت و گویی با جمشید پژویان کارشناس کلان مسائل اقتصادی داشته است که مشروح آن در ادامه می آید:

ارزیابی شما از تصمیم ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی چیست؟ به نظر شما اقتصاد ایران آمادگی پیوستن به این سازمان را دارد؟

به نظر من اقتصاد ایران در حال حاضر فاقد شرایط و استاندارد های لازم برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی است. دلیل این امر این است که ایران به طور عمده در شمار کشور های واردت کننده کالا و محصولات صنعتی و کشاورزی بوده و در زمینه صادرات کالا در بازار های جهانی موفق نیست. حتی در داخل کشور تولیدات ایرانی به قدری تولیدات داخلی کیفیت پایین و قیمت بالایی دارند که علیرغم تمام سخت گیری های گمرک در ایران، تولیدات داخلی توان رقابت با همتایان خارجی خود را ندارند. در صورتی که ایران وارد سازمان تجارت جهانی شود این کشور مجبور به پایین آوردن تعرفه های  گمرکی خواهد شد و نتیجه آن ورود انبوه کالاهای خارجی به کشور و ضربه خوردن تولیدات داخلی می شود. پیوستن به سازمان تجارت جهانی در صورتی که ایران خود کشور صادر کننده محسوب می شد این امر می توانست به نفع کشور باشد اما در شرایط کنونی سودی عاید اقتصاد ایران نخواهد شد.

اما کشورهایی که از نظر اقتصادی ضعیف تر از ایران می باشند در این سازمان عضوهستند.

از نظر اقتصادی به دلیل درآمد نفتی، باعث شده که درآمد ناخالص داخلی ایران افزایش پیدا کند اما کالاهای تولید شده در ایران اصولا فاقد بازار مناسب برای صادرات به کشورهای دیگر را ندارند و اصولا توان رقابت با کشورهای رقیب را ندارند. در حقیقت کشورهایی مانند چین، ترکیه و پاکستان شرایط بهتری برای صادرات کالاهای خود دارند و این کالا ها قیمت تمام شده پایین  تری نسبت به کالا های ایرانی در این کشور ها دارند. درست است که ایران اقتصادی به مراتب قویتر از برخی از کشورهای آفریقایی عضو سازمان تجارت جهانی دارد اما مسئله دستیابی به بازار این کشور ها است که در حال حاضر ایران شرایط این کار را ندارد.

دلایل شرایط بهتر صادرات کالا از سوی این کشور ها چیست؟

در ایران و به خصوص در بخش صنعت با نبود کارایی رو به رو هستیم. علت این امر معیوب بودن ساختار اقتصاد کشور است که متاسفانه شاهد هستیم که هیچکدام از دولت هایی که در ایران به روی کار آمدند تلاشی برای اصلاح ساختار اقتصاد کشور انجام نداده اند. برای مثال دولت یازدهم دو سیاست اقتصادی را در سطح کلان کشور به کار گرفت که هر دوی آنها کاملا اشتباه بود و به هیج نتیجه ای نداشت. در حقیقت دولت به جای اصلاح ساختار و ایجاد بهره وری  به انجام این سیاست ها دست زد. ایران کشوری است که از نظر اقتصادی دارای مزیت های بسیار خوبی است اما فاقد توان مدیریتی اقتصادی می باشد که همین امر باعث ضربه زدن به اقتصاد کشور شده است.

به دو اشتباه بزرگ دولت یازدهم اشاره کردید. این دو اشتباه بزرگ چه بود؟

یکی از این اشتباهات را می توان در اعطای وام 25 میلیونی برای خرید خودرو دانست. در واقع در شرایطی که کشور با مشکلات کلان در سطح اقتصادی رو به رو است اعطای این وام هیچگونه جای دفاع ندارد. اعطای این وام برخلاف انتظار دولت نتوانست که صنعت خودروسازی به رونق مورد نظر برساند و باعث شد که این صنعت دوباره به وضعیت رکودی خود بازگردد. در حقیقت اعطای این وام تنها باعث خلوت تر کردن انبار های خودروسازان کشور شد و در نهایت مردم را برای بازپرداخت اقساط این وام بدهکار کرد و همچنان شاهد ساخت سایست خودرو های بی کیفیت  و با قیمت های بالا باشیم.

اشتباه دوم طرحی بود که هنوز به مرحله اجرا در نیامده است. این طرح اعطای وام 10 میلیونی برای خرید لوازم خانگی ایرانی به متقاضایان است. باید به جای اعطای وام برای خرید تولیدات داخلی به مردم و بدهکار کردن آنها، تولید کننده های داخلی را توانمند کرد تا مصرف کنندگان خود به سوی خرید کالای ایرانی بروند و کالا های تولید داخل را به مشابه خارجی ترجیح دهند. باید توجه کنیم که بخش صنعت با رکود دست و پنجه نرم می کند و مردم فاقد توان خرید به دلیل پایین آمدن درآمد سرانه خود هستند.

اما تورم کاهش پیدا کرده است.

بله تورم کاهش پیدا کرده است اما این کار هنر نیست. اقتصاد های کشورهای امریکای جنوبی و ترکیه سی سال پیش با تورم های بالا رو به رو بوده اند اما در حال حاضر این کشورها از نظر اقتصادی جز کشورهای پیشرو به شمار می روند. در حقیقت نرخ تورم را دولت تبدیل به یک هیولا برای بهانه ای برای اقدامات اشتباه دولت شده است.

به عنوان سوال آخر در صورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی چه اقداماتی باید انجام شود که مشکلات پیوستن به این سازمان کمتر شود؟

در صورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی باید تعرفه های گمرکی پایین تر بیاورد و تلاش کند که  کالاهای تولیدی خود را با کیفیت و قیمت مناسب عرضه کند.

 94105 ت

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید