ایران با دیپلماسی کارآمد حقوق هسته ای خود را تضمین کرد | اتاق خبر
کد خبر: 357018
تاریخ انتشار: 14 تیر 1395 - 12:40
معاون سابق دوما مطرح کرد:
سرگئی بابورین معاون سابق دومای روسیه گفت: ایران با دیپلماسی نوین و کارآمد در دولت جدید (یازدهم) به موفقیت بزرگ برجام و اجرای آن دست یافت که حقوق کامل هسته ای جمهوری اسلامی را مطابق مقررات بین المللی تضمین کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، سرگئی بابورین معاون سابق دومای روسیه گفت: ایران با دیپلماسی نوین و کارآمد در دولت جدید (یازدهم) به موفقیت بزرگ برجام و اجرای آن دست یافت که حقوق کامل هسته ای جمهوری اسلامی را مطابق مقررات بین المللی تضمین کرد.
وی تاکید کرد: برجام و اجرای آن سبب شد، دست غرب بویژه آمریکا از برنامه هسته ای ایران کوتاه شود. تهران در نتیجه مذاکرات آگاهانه و هدفمند به موفقیتی دست یافت که برای هیچ کسی قابل تصور و باور نبود، ولی این پیروزی با پشتکار تیم مذاکره کننده ایرانی به دست آمد.
وی افزود: آمریکا و متحدان غربی این کشور تا چهار سال پیش حتی هیچ حق هسته ای برای ایران قائل نبودند و به برچیدن کامل این برنامه اصرار داشتند و مذاکرات نیز با همین محور انجام می گرفت.
بابورین گفت: غرب با پافشاری بر اینکه ایران نباید حتی یک درصد هم اورانیوم غنی سازی کند و تاسیسات اتمی داشته باشد، ادعا می کرد از وجود چنین مراکزی ممکن است برای ساخت سلاح اتمی استفاده شود و با این ادعاها راهبرد ضد ایرانی خود را پیگیری می کرد.
معاون سابق دوما گفت: غرب به پیشگامی آمریکا این واقعیت مهم را پنهان می کرد که ایران عضو ان.پی.تی است و به عنوان شرکت کننده در این پیمان بین المللی حق دارد برنامه هسته ای غیرنظامی را اجرا و فعالیت هایی همچون غنی سازی اورانیوم انجام دهد.
بابورین افزود: بر خلاف خواسته غرب، مذاکره کنندگان ایرانی بردبارانه و با پیگیری هوشمند توانستند حقوق هسته ای ایران را به صورت بین المللی تضمین کنند و در چارچوب برجام و معیارهای بین المللی این امکان برای تهران فراهم شد تا برنامه هسته ای را توسعه دهد و نیازهای داخلی در عرصه هایی همچون تولید سوخت نیروگاهی، پزشکی و تحقیقاتی را در این عرصه تامین کند.
معاون سابق دومای روسیه گفت: تیم مذاکره کننده هسته ای ایران توانست بسیار خوب از منافع ملی در جریان مذاکرات با گروه 1+5 دفاع کند و حداکثر آنچه را که ممکن بود به دست آورد که این موفقیت نشانه توان بالای نظام دیپلماسی جمهوری اسلامی برای تامین منافع راهبردی است.
بابورین خاطرنشان کرد که برجام در داخل ایران و خارج مخالفانی دارد و به همین دلیل مجریان مسئولیت بزرگی برای اجرای بندهای آن و حل و فصل کامل اختلاف ها احتمالی پیش رو دارند.
وی افزود: تهران ثابت کرده در اجرای برجام مصمم است و روسیه نیز از آن حمایت می کند و در مواردی مانند انتقال اورانیوم غنی شده ایران نیز وارد عمل شده است که انتظار می رود طرف های غربی به ویژه آمریکا نیز به وعده ها و تعهدهای خود عمل کرده و تمام تحریم های ضد ایرانی را طبق زمان بندی مورد توافق لغو کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید