۶۰ درصد از گل‌های تولیدی مشتری ندارند | اتاق خبر
کد خبر: 357505
تاریخ انتشار: 17 تیر 1395 - 03:37
رییس اتحادیه فروشندگان گل با اعلام هشدار نسبت به شرایط نامساعد بازار گل و گیاه گفت: حدود ۶۰ درصد از گل‌های تولیدی در ایران در حال از بین رفتن است.

اتاق خبر: اکبر شاهرخی ، با بیان این‌که بازار فروش گل دچار رکود شده است، اظهارامیدواری کرد که پس از ماه مبارک رمضان شرایط فروش گل بهتر شود اما در کل باید اعلام کنیم که بازار خرید و فروش گل دچار رکود است.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که گل قابلیت انبار ندارد، نهایتا پنج روز می‌توان از آن محافظت کرد. اما متاسفانه با توجه به نبود بازار مناسب، گل‌های تولید شده در حال از بین رفتن هستند. علاوه بر این گل‌فروشی‌ها تا جایی که می‌توانند از خرید گل‌های سردخانه‌ای خودداری می‌کنند، چرا که این گل‌ها بلافاصله پس از آنکه در هوای آزاد قرار می‌گیرند آسیب می‌بینند؛ بنابراین فروشندگان گل سعی می‌کنند گل‌های تازه خریداری کنند.

رییس اتحادیه فروشندگان گل همچنین با اشاره به اینکه صادرات گل شاخه‌ای از ایران وجود ندارد، اظهار کرد: ما به لحاظ قیمتی نمی‌توانیم با بازارهای دنیا رقابت کنیم، چرا که قیمت تمام شده برای ما بالاتر از استاندارد جهانی است و باید در داخل هزینه‌هایی همچون حمل‌ونقل برای گل‌فروشان و تولیدکنندگان پرداخت و علاوه بر این دولت هیچ‌گونه تسهیلاتی در اختیار این حوزه قرار نمی‌دهد.

شاهرخی خاطر نشان کرد: علاوه بر موارد اشاره شده ما نسبت به بسته بندی گل از استانداردهای جهانی عقب‌تر هستیم و در رابطه با مباحث گمرکی نیز مشکلات هزینه‌ای داریم؛ بنابراین نمی‌توانیم در خصوص صادرات گل ورود کنیم، چرا که تولید انبوه و فضای رقابتی با بازارهای خارجی را نداریم. هرچند تولید باغداران داخلی با کشورهای خارجی برابری می‌کند و گلخانه‌های خوبی در ایران وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به سرانه خرید گل در ایران و کشورهای خارجی یادآور شد: سرانه خرید گل برای هر ایرانی سالانه هفت تا ۱۰ شاخه گل است، در حالی که در اروپا این میزان به ۱۵۰ شاخه گل برای هر نفر می‌رسد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید