شناسایی ۱۱ عامل رشد پرقدرت بورس | اتاق خبر
کد خبر: 357922
تاریخ انتشار: 19 تیر 1395 - 10:30
بازار سرمایه در ماه‌های اخیر نوسانات بسیاری را تجربه کرده و نتوانسته انتظارات سهامداران خود را برآورده کند و از روند صعودی ادامه‌داری برخوردار شود.

به گزارش اتاق خبر، کارشناسان معتقدند بازار سهام برای رشد پرقدرت به عوامل متعددی نیاز دارد که در این مدت در این بازار مهیا نشده که ازجمله این عوامل می‌توان به کاهش نرخ سود بانکی، اجرای قراردادهای خارجی و تزریق منابع به بازار سرمایه اشاره کرد. البته آگاهان بازار عقیده دارند برای رشد پرقدرت بازار سرمایه و همچنین بهبود عملکرد آن، به زمان بیشتری نیاز است و نمی‌توان انتظار داشت یکباره این بازار متحول شود.


کاهش نرخ سود بانکی
یکی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد است، رکود حاکم بر بازار سرمایه به دلایل مختلفی در این بازار به وجود آمده و رفع آنها زمانبر است و برای رشد پرقدرت بورس، باید این موانع از میان بروند.
مصطفی صفاری نخستین عامل را نرخ بهره بانکی بالا دانست و بیان کرد: به دلیل آنکه بانک‌ها سودهای بسیاری را به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کردند، سرمایه‌گذاران حاضر نبودند نقدینگی‌های خود را به بازار سرمایه وارد کنند اما در حال حاضر سود بانک‌ها کم شده و در صورت اجرایی‌شدن، این موضوع می‌تواند برای بازار مفید باشد.
وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه در انتظار قراردادها و توافقات میان شرکت‌های ایرانی و دیگر کشورهاست، اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظر هستند تا شرکت‌های بورسی قراردادهای خود را با شرکت‌های خارجی به امضا برسانند و به این ترتیب سهام مورد نظر خود را خریداری کنند. صفاریان گام بعدی رشد پرقدرت بورس را شفاف‌سازی اعتبارات یا وام‌های مورد نیاز صنایع دانست و بیان کرد: اکنون به بنگاه‌های زودبازه وام با نرخ سود ۲۰درصدی تعلق می‌گیرد، در حالی که تورم تک‌رقمی شده و باید صنایع کوچک بتوانند دو برابر سود به‌دست آورند تا بتوانند قسط‌های خود را پرداخت کنند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که باید هزینه مالی شرکت‌ها کاهش یابد تا روی سودآوری شرکت‌ها تاثیرگذار باشد.
وی موضع‌گیری شفاف دولت نسبت به بورس را از دیگر اقدامات مهم برای بهبود وضعیت بورس دانست و بیان کرد: تاکنون مواضع مسئولان اقتصادی دولت نسبت به بورس بیان نشده و به همین دلیل بین سهامداران بی‌اعتمادی به وجود آمده است. بنابراین بهتر است این گروه نیز مواضع خود را به درستی بیان کنند.

 
تزریق منابع
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه باید با اتخاذ سیاست‌هایی راه ورود تزریق منابع به بازار سرمایه هموار شود، گفت: در این مدت انتشار اوراق بدهی باعث شده بخش زیادی از نقدینگی که درگذشته صرف سهام می‌شد، از بازار سرمایه خارج شود و سرمایه‌گذاران این اوراق را خریداری کنند.
وی در ادامه بیان کرد: اکنون بیش از ۹۷درصد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به سمت این اوراق رفته‌اند و به عبارت دیگر منابع از بازار سرمایه جمع شده و این عامل موجب شده حجم نقدینگی در این بازار کاهش یابد و این موضوع را می‌توان به راحتی از کاهش حجم معاملات رویت کرد.
صفاریان یکی از دلایل ریزش بازار را عرضه عمده حقوقی‌ها دانست و بیان کرد: باید سازمان بورس تدابیری را اتخاذ کند تا با استفاده از آن از عرضه‌های عمده حقوقی‌ها در مواقع رشد بورس جلوگیری کند، زیرا قدرت سهامدار عمده و حقوقی‌ها با حقیقی‌ها یکسان نیست و این گروه هنگامی که به پول احتیاج دارند، همه سهام خود را به فروش می‌گذارند.
وی در ادامه بیان کرد: البته این مکانیزم در برخی از بورس‌های بزرگ جهان نیز وجود دارد و در مواقعی که بورس‌ها منفی است، عرضه سهامداران حقوقی متوقف می‌شود اما در ایران در برخی مواقع حقوقی‌ها عرضه‌های سنگین انجام می‌دهند و به اصطلاح سهم را خفه می‌کنند. صفاریان عامل دیگر را تداوم خبرهای مثبت در بازار سرمایه دانست و گفت: در صورتی که دولت با سیاست‌هایی به حمایت از بورس و تولید اقدام کند، به نفع بازار سرمایه خواهد بود و به رشد ادامه‌دار بورس می‌انجامد.
این کارشناس بازار سرمایه کاهش نرخ سود بانکی را موجب بهبود بازار سرمایه خواند و اظهار کرد: کاهش نرخ سود بانکی در هر اقتصادی موجب بازدهی سهام و مسکن می‌شود و به دنبال آن رونق را در همه بازارها ازجمله بازار سرمایه به وجود می‌آورد.


اجرایی کردن قوانین
مدیر صندوق سرمایه‌گذاری تدبیرگران فردا نیز معتقد است، در صورتی که حجم معاملات خرد در بازار سرمایه در چند روز متوالی به ۴۰۰ -۳۵۰میلیارد تومان برسد، می‌تواند نویدبخش روزهای خوب و رشد پرقدرت بازار سرمایه باشد.
علیرضا مستقل یکی از مهم‌ترین راه‌های رشد ادامه‌دار بازار سرمایه را کاهش نرخ سود بانکی دانست و بیان کرد: همیشه نرخ سود بانکی با نرخ تورم هماهنگ است. در حال حاضر نرخ تورم به حدود ۱۰درصد رسیده و بنابراین نرخ سود بانکی باید حداکثر۱۲درصد باشد. وی با اشاره به اینکه اجرایی شدن نرخ سود بانکی زمانبر خواهد بود، بیان کرد: اکنون نرخ سود بانکی به ۱۵درصد کاهش پیدا کرده اما باید به سرعت اجرایی شود و همچنین تدابیری اتخاذ شود تا همه بانک‌ها و موسسات این نرخ سود را رعایت کنند تا پول‌های پارک‌شده از سوی بانک‌ها به سوی بازار سرمایه روانه شود.
مستقل اجرایی‌شدن کامل برجام و به دنبال آن سهولت مبادلات و قراردادها را از دیگر اقدامات مثبت به نفع بورس خواند و اظهار کرد: هر چه تعداد شرکت‌های خارجی بیشتری با بنگاه‌های داخلی قراردادهای همکاری زیادتری را به امضا برسانند، در چنین حالتی راه ورود سرمایه‌گذاران خارجی نیز به کشور بیشتر باز خواهد شد و از لحاظ روانی نیز به بهبود بازار کمک خواهد کرد. این کارشناس بازار سرمایه راه دیگر بهبود پرقدرت بورس را افزایش بودجه عمرانی در کشور دانست و گفت: در صورتی که قیمت نفت افزایش یابد و صادرات آن نیز در نتیجه اجرای برجام افزایش پیدا کند، دولت می‌تواند بدهی خود را به پیمانکاران بپردازد و همچنین پروژه‌های جدیدی را نیز راه‌اندازی کند.
وی معتقد است، بازار سرمایه همواره تحت تاثیر ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک قرار دارد و هر اندازه شرایط سیاسی داخلی و خارجی بهبود پیدا کند، بازار سرمایه نیز از رونق بیشتری برخوردار خواهد شد اما به طور کلی روند صعودی بازار سرمایه به زمان بیشتری نیاز دارد.

منبع: صمت

95102

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید