رشد ۲۸درصدی صادرات فرش و صنایع دستی | اتاق خبر
کد خبر: 358440
تاریخ انتشار: 21 تیر 1395 - 17:59
وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد ۲۸ درصدی صادرات فرش و صنایع دستی خبر داد که البته به اعتقاد وی بیشتر این توفیق به‌دست‌آمده به دلیل رفع تحریم صادرات فرش به امریکاست و آن را دستاورد و برکت برجام می‌داند.

به گزارش اتاق خبر، محمدرضا نعمت‌زاده در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما میزان واردات به کشور را ۹ میلیارد و یک میلیون دلار اعلام کرد و افزود: براساس این آمار تراز واردات کشور حدود یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار نسبت به مشابه سال قبل مثبت شده که این رقم در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۳ درصد کاهش واردات را نشان می‌دهد. وی کاهش صادرات را بیشتر به دلیل افت قیمت جهانی میعانات گازی بیان کرد و گفت: صادرات میعانات گازی نسبت به سال گذشته حدود ۳۲ درصد کاهش وزنی و ۳۵ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده که این رقم در پتروشیمی باوجود ۱۲ درصد افزایش وزنی، ۴درصد کاهش قیمت را نشان می‌دهد، بنابراین می‌توان گفت افزایش صادراتی به همراه کاهش قیمت داشته‌ایم. وی تصریح کرد: در صادرات هنر - صنعت فرش و صنایع دستی ۲۸ درصد رشد داشته‌ایم که این مسئله بیشتر ناشی از صدور فرش دستباف به امریکا بوده و می‌توان این آمار را از برکات برجام دانست. وزیر صنعت، معدن و تجارت بخش معدن را به عنوان خوش‌اقبال‌ترین بخش با ۸۰ درصد افزایش وزنی و ۶۸ درصد افزایش قیمت در صادرات معرفی کرد و گفت: می‌توانیم وعده‌ای برای سال آینده بدهیم که دیگر سنگ‌آهن از کشور صادر نشده و تبدیل به فرآورده شود. نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت حمایت این وزارتخانه از تولیدکنندگان و صنعتگران را از طریق تسهیلات بانکی، تسهیلات داخلی و خارجی و کمک‌های صندوق توسعه ملی بیان کرد و ادامه داد: اینکه تراز مالی نسبت به سال گذشته حدود یک میلیون دلار مثبت شد و در ۳ ماه نخست امسال این رقم به یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار رسید را می‌توان دستاوردی مثبت برای اقتصاد تلقی کرد.

 

 

او درباره معضل واردات غیرقانونی هم گفت: اگر مناطق آزاد کمک و قدری از درآمدهای شان کم کنند می‌توانیم جلوی قاچاق را هم بگیریم. نعمت‌زاده ادامه داد: قاچاق کالا هرگز پایان ندارد اما می‌توان با اقدامات و هماهنگی‌های دستگاه‌های نظارتی کمی از بار سنگین قاچاق‌های ته‌لنجی در جنوب کشور و تریلی‌هایی که از مرزهای خاکی وارد کشور می‌شوند کم کرد.


بانک‌ها همکاری کنند
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: محقق شدن طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه فعال‌سازی واحدهای کوچک صنعتی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منوط به همکاری نظام بانکی است. نعمت‌زاده همچنین با تشکر از تدابیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر پذیرش طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور رونق اقتصادی و صنعتی افزود: یکی از طرح‌ها فعال کردن واحدهای کوچک نیمه فعال است که رهبر معظم انقلاب نیز در فرمایشاتشان در ابتدای سال بر آن تاکید کردند. وی تصریح کرد: در جلسه ۹ فروردین امسال ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز بر این موضوع تاکید و در دستور کار قرار گرفتن آن ابلاغ شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: براساس تصمیم‌ها مقرر شد حدود ۱۰ هزار واحد کوچک صنعتی که فقط مشکل مالی دارند و به دلیل فقدان سرمایه در گردش نمی‌توانند فعالیت کنند فعال شوند که از این تعداد سرانجام ۷۵۰۰ واحد با شرایط یادشده تایید و ابلاغ شدند. نعمت‌زاده تصریح کرد: به منظور اجرایی کردن این تصمیم کارگروه‌های استانی فعال شدند و پایگاه اینترنتی تعریف شد تا تقاضاها در هر استان در آن ثبت شود. وی افزود: تا ساعت ۲۱ روز ۱۹ تیر، ۶ هزار و ۶۵۷ واحد کوچک صنعتی به منظور دریافت تسهیلات مالی به بانک‌ها معرفی شدند اما نظام بانکی اقدامی نکرده و تنها ۱۱۹ واحد به منظور انعقاد قرارداد برای دریافت تسهیلات به شعبه‌ها معرفی شدند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رییس کل بانک مرکزی رقم پرداختی به مجموع این واحدها را بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان یعنی ۱۰ درصد مبلغی که قرار است به این بخش پرداخت شود، ندانسته، بر این اساس امیدواریم بانک‌ها حرکت خود را به منظور پرداخت تسهیلات به این واحدها آغاز کنند. وی با اشاره به جایگاه صنعت و معدن در کشور افزود: در روز صنعت و معدن مراسمی برگزار شد که در آن دست‌اندرکاران این حوزه مسائل و مشکلات‌شان را مطرح کردند. نعمت‌زاده گفت: در چند سال گذشته به دلیل تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌هایی که در رابطه با بازارهای خارجی داشتیم دچار آسیب‌هایی شدیم از این رو سرمایه‌گذاری در بخش صنعت در برنامه پنجم بسیار ناچیز بود و بر اساس آن ما شاهد رشد ناچیز هستیم. وی افزود: لازم است برای رشد صنایع تدابیری اتخاذ شود که البته در دوران پسابرجام این اقدامات انجام شده و امروز بانک مرکزی با ۳۵ بانک جهانی روابط خود را آغاز کرده و توافقاتی داشته و ۲۱۵ توافق کارگزاری میان بانک‌های خارجی و بانک‌های داخلی پس از یک توافق ۱۰ ساله انجام شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بیمه‌ها و بانک‌های اروپایی روابط خود را با کشورمان از سر می‌گیرند تا بتوانیم پوشش اعتباری برای فاینانس طرح‌های بزرگ را دریافت کنیم.


قدردانی از صنعتگران صادرات‌محور
نعمت‌زاده در پاسخ به این سوال که فایده برگزاری همایش‌هایی از جمله همایش روز صنعت و معدن برای رونق صنعتی در کشور چیست؟ افزود: در مقایسه با کشورهای دیگر همایش‌های زیادی برگزار نمی‌کنیم البته برخی از همایش‌ها تشریفاتی است که به‌طور قطع مضر است. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در همایشی از پیشکسوتان حوزه صنعت قدردانی کردیم چراکه صنایع آنان موجب افزایش اشتغال و صادرات شده بود، همچنین از فناوری‌های پیشرفته‌ای بهره‌مند بودند؛ بر این اساس مطرح کردن آنان در چنین همایش و جشنواره‌ای اهمیت دارد. وی همچنین در پاسخ به اینکه شایعاتی درباره تغییر مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شده افزود: عده‌ای هستند که کار زیادی ندارند و به طور معمول در پی انتشار چنین اخباری هستند، ما از آن بی‌خبریم البته هیچ اصراری بر ادامه مسئولیت نداریم اما آن را افتخاری برای خدمتگزاری می‌دانیم.

نعمت‌زاده با بیان اینکه رشد اقتصاد تولیدمحور کشور در گرو همت و تعهد بانک مرکزی است، افزود: باتوجه به فقدان توانمندی مالی واحدهای کوچک و متوسط و ناتوانی در پرداخت معوقات و وصول چک‌های برگشتی از بانک مرکزی مجوز خاصی گرفته‌ایم تا آنها بدون توجه به معوقات‌شان از تسهیلات جدید بهره‌مند شوند. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این تسهیلات برای واحدهای کوچک و متوسط تا سقف یک میلیارد تومان و برای واحدهای بزرگتر تا سقف ۳ میلیارد تومان است. وی با بیان اینکه ۳۵ هزار واحد صنعتی در ۷۵۰ شهرک صنعتی وجود دارند که از آن میان فقط ۸ هزار واحد، متوقف هستند گفت: با فعال‌سازی واحدهای غیرفعال حدود ۱۵۰ هزار نفر به شاغلان کشور اضافه می‌شوند. نعمت‌زاده از برگزاری دوره‌های آموزشی مدیریتی برای واحدهای کوچک و متوسط که به علت نبود نگاه مدیریتی رو به تعطیلی رفته‌اند خبر داد و افزود: در شهرک‌های صنعتی، کلینیک‌های صنعتی راه‌اندازی شده که برای رفع مشکلات چنین واحدهای تولیدی اقدام به بررسی‌های لازم می‌کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ۷۰ درصد واحدهای متوقف از مشکل مالی رنج می‌برند گفت: برای این دسته از واحدهای تولیدی مجوزی گرفته شده تا پرداخت‌های مالیاتی و بیمه‌ای‌شان یک سال به تعویق بیفتد تا فشار کمتری را متحمل شوند.


حقوق‌ها در وزارتخانه در حد متعارف است
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: با بررسی فیش‌های حقوقی معاونان و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت متوجه شدم همه در حد متعارف، حقوق دریافت می‌کنند. نعمت‌زاده با اشاره به موضوع حقوق‌های غیرمتعارف افزود: بنا به درخواست معاون اول رییس‌جمهوری فیش‌های حقوقی مدیران و معاونان این وزارتخانه را ارسال کردیم، حتی اطلاعات دریافتی برخی از شرکت‌های خصوصی که دولت سهمی در آنها ندارد نیز منعکس شد، چند شرکت نیز در خارج از ایران است که کارکنان حقوق ارزی دریافت می‌کنند و در آنجا نیز مورد خاصی مشاهده نشد. وی افزود: البته معاون اول رییس‌جمهوری مطرح کردند که درباره پرداخت‌ها در چند وزارتخانه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بررسی تخصصی انجام شود که ما هم استقبال می‌کنیم. نعمت‌زاده تاکید کرد: در ستاد وزارتخانه و شرکت‌های تابع دولتی این وزارتخانه موارد خلاف نداریم، البته یکی از دستگاه‌های نظارتی درباره یک شرکت خارجی تذکراتی دادند که شاید دریافتی‌های ارزی آنان به ریال تبدیل و نامتعارف تشخیص داده شده اما به هر شکل اگر پرداخت نامتعارف وجود داشته باشد با آن برخورد می‌کنیم. ‌

منبع: صمت

95102

 

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید