فیش‌های حقوقی نجومی را ریشه‌کن می‌کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 358815
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 09:42
سخنگوی دولت اظهار داشت: برخی تغییرات مدیریتی ایجاد شد و این دامنه گسترده می‌شود تا عدم تعادل در حقوق نباشد.

اتاق خبر :محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با رسانه‌ها گفت: ابتدا در مورد خرید تضمینی گندم بهاره و فعال‌سازی ۷۵۰۹ واحد تولیدی و نوسازی واحد تاکسیرانی و تخصیص طرح‌های عمرانی باید گزارشی بدهم.

او افزود: خرید تضمینی گندم الان در حال انجام است. در ۹۴ تولید گندم حدودا ۱۱ میلیون تن بود و پیش‌بینی برای ۹۵ تولید ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن است. تا تیر ماه حدود شش میلیون تن به ارزش ۸۴۰۰ میلیون تومان خریداری شد که حدود ۱۸درصد رشد داشت.

تولید چای ۴۱ درصد رشد داشته است

سخنگوی دولت ادامه داد: در فصل بهار محصول چای هم خریداری می‌شود. تا الان حدود ۷۹ هزار تن چای خریداری شد که نشان می‌دهد تولید چای ۴۱ درصد رشد داشته است. هر چند در رشد صنعت دچار چالش شدیم، اما سال قبل و امسال تولید کشاورزی بسیار خوب است، البته در مورد سهم صنعت هم متعاقبا گزارش می‌دهم.

اقدامات دولت برای خروج تاکسی‌های فرسوده

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تصریح کرد: از سال قبل اقدامی دولت برای خارج کردن تاکسی‌های فرسوده انجام داد این اقدام برای این بود که بتوانیم وضعیت آلودگی هوا را کنترل کنیم و به صنعت تولید هم کمک کنیم.

۹۰ هزار تاکسی فرسوده خارج شد

نوبخت افزود: آخرین گزارش در مورد خروج ۹۰ هزار تاکسی بود. تا الان حدود ۵۷ هزار خودرو ثبت‌نام شده که همچنان سیاست ما برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی ادامه دارد و افراد با تسهیلات ویژه می‌توانند از خودرو نو استفاده کنند.

در سال ۹۵ بالغ بر ۷۵۰۰ واحد تولیدی فعال می‌شود

او ادامه داد: موضوع دیگر فعال کردن واحدهای تولیدی است. هدف‌گیری ما در سال ۹۵ بالغ بر ۷۵۰۰ واحد تولیدی بود که می‌توانیم هم امکان افزایش تولید و هم افزایش اشتغال را فراهم کنیم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین گزارش تعداد واحد‌های ثبت‌نام شده حدود ۲۹ هزار واحد است که مصمم هستیم در نیمه اول امسال بخش قابل توجهی از واحدهای تولیدی نیمه‌فعال را با معرفی به بانک‌ها فعال کینم و به شما گزارش بدهم چقدر به تولید و اشتغال از این محل افزوده شده است.

نوبخت گفت: اعتباراتمان را روی طرح‌هایی که تا پایان امسال آماده شود، متمرکز می‌کنیم. این طرح‌ها از طریق تخصیص اعتبارات عمرانی تامین می‌شود. نظام پرداخت‌های ما نیاز به اصلاح دارد چراکه الان عدالت در آن‌ها رعایت نمی‌شود.

اختصاص ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون برای اصلاح حقوق‌ها

او ادامه داد: در سه ماهه اول سال ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون برای اصلاح حقوق‌ها اختصاص دادیم،  اما این رقم دیده نشد و رضایت ایجاد نکرد.

فیش‌های حقوقی نجومی را ریشه‌کن می‌کنیم

نوبخت با بیان اینکه فیش‌های نجومی نارضایتی ایجاد کرد، اظهار داشت: دولت باید این موضوع را ریشه‌کن کند.

نوبخت با بیان اینکه دولت ضمن ابراز تاسف فعالانه وارد عمل شد، متذکر شد: برخی تغییرات مدیریتی ایجاد شد و این دامنه گسترده می‌شود تا عدم تعادل در حقوق نباشد. دولت به صورت جهت‌دار و با برنامه برای شتاب رشد اقتصادی فعالیت می‌کند و بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص دادیم که عمده آن در تیرماه پرداخت شد.

۱۳ مدیر یا استعفا دادند یا برکنار شدند

سخنگوی دولت با اشاره فیش‌های حقوقی گفت در این مورد در رسانه‌ها به حد کافی صحبت می‌شود و در فضای مجازی مواضع متنوعی وجود دارد. هر کسی می‌تواند نظری داشته باشد. موضع رسمی دولت توسط سخنگو اعلام می‌شود، ضمن اینکه این موضع از نگاه رسانه‌ها مغفول نمانده است.

نوبخت تاکید کرد: چند نکته روشن در این موضوع است؛ اول اینکه دولت نسبت به این پدیده حساس است و مسئولان وارد عمل شده‌اند و دولت به تاسف و عذرخواهی بسنده نکرد و با برخی استعفا‌ها موافقت کرد و برخی را عزل کرد.

مستندات فیش‌های حقوقی به شورای حقوق و دستمزد ارایه شد

او تاکید کرد: مستندات اجرای این ارقام حقوقی متاسفانه در مقررات بوده است و الان حدود ۱۳ مدیر یا استعفا دادند یا برکنار شدند، اما به این هم بسنده نکردیم. تمامی مستنداتی که در اختیار دولت بود را به شورای حقوق و دستمزد ارایه کردیم و تمامی راه‌های گریز بسته شد. در ضوابط اجرایی بودجه نود و پنج هم برخی موضوعات اصلاح شد. اگر مصوبات شورای حقوق و دستمزد منتشر شود، از مستندات این شورا می‌توانیم منفذهای تکرار حقوق‌های نامتعارف را ببندیم.

نوبخت افزود: متاسفانه در قوانین مختلف برخی دستگاه‌ها خود را از قانون خدمات کشوری مستثنا کردند. هیچ دستگاهی نباید تا این حد خود را توجیه کند. این هم در حال اصلاح است، در سال ۹۲ قبل از دولت یازدهم مجمع عمومی بانک مرکزی مصوبه‌ای داشت که از قانون پولی بانکی خواست برای بدهی دولت استفاده کند که میسر نشد و این بدهی ماند. اما الان می‌خواهیم دو تبصره به قانون بودجه فعلی الحاق کنیم. یک بخش دیگر هم که اساسا سرمایه‌شان نا‌کافی است که دولت تلاش کرد نسبت به افزایش سرمایه بانک‌ها اقدام کند. با اینهمه وضع موجود به تولید کمک نمی‌کند و تصویر نگران‌کننده‌ای برای سرمایه‌گذاران القا می‌کند.

سخنگوی دولت گفت: صورت‌های مالی بانک‌ها باید اصلاح شود که این اقدام در حال انجام است، دولت با چشم باز این‌ها را می‌داند و برایش برنامه‌ریزی کرده است.

دولت فرصت را مغتنم می‌داند که نسبت به بودجه عمومی کنترل داشته باشد. از این بودجه فقط مجریه استفاده نمی‌کند، لذا ما شفاف‌سازی‌ها را بعد از تدقیق و بررسی کامل در مورد فیش‌های حقوقی پیگیری خواهیم کرد.

خط قرمزی در برخورد با فساد نداریم

نوبخت در ادامه با بیان اینکه هجمه‌ها به دولت اطلاع رسانی به وقت بخشی از این مسایل را خنثی می‌کند. جای خرسندی است مردم به دقت مسایل را تعقیب می‌کنند. اگر دولت کاستی را حس کند، با آن مقابله می‌کند و برای مبارزه با فساد مضایقه نخواهد کرد. دولت خط قرمزی برای خود تعیین نمی‌کند و با هر کسی لازم باشد برخورد می‌کند به وقت هم اطلاع رسانی‌ها صورت می‌گیرد.

دولت از وزرایش دفاع می‌کند

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در مورد استیضاح وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، تصریح کرد: حق نمایندگان است. اگر این اتفاق بیفتد اولین استیضاح نهاد تقنینی نیست، دولت هم از وزرایش دفاع می‌کند اینکه پنجاه یا شصت نفر نظر متفاوتی داشته باشند، طبیعی است این فرصت خوبی است وزرا خدمات خود را بیشتر توضیح دهند.

توضیح در مورد قراردادهای بویینگ

معاون رییس جمهور در مورد قراردادهای بویینگ و موضوع طرح شده حمل سلاح توسط این هواپیما‌ها، گفت: این موضوع هنوز مراحل قانونی خود را طی نکرده است و در زمان مقرر موضع‌گیری می‌کنم.

خبرنگاری پرسید با قانون اخیر کنگره آمریکا این قرارداد بویینگ را به کجا می‌رساند که نوبخت پاسخ داد: بخشی مربوط به ادامه روند این مصوبه است. محل نوسازی ناوگان هوایی‌ ما فقط بویینگ نبود و فرصت‌های لازم را برای نوسازی ناوگان هوایی در اختیار داریم.

با دو نرخی‌شدن بنزین مخالفیم

خبرنگاری گفت آیا در اصلاحیه بودجه برای حذف یارانه بگیران بندی وجود دارد، که نوبخت ضمن پاسخ منفی گفت: در برنامه آمده سه دهک درآمدی حذف شوند، حتی اگر یک نفر دریافت کند مجرم است و باید تحت پیگرد قرار گیرد که ما با این موضوع مخالفیم.

نوبخت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد قیمت بنزین توضیح داد که در آنجا با دو نرخی شدن بنزین مخالفیم.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید