لبنان اولویت اصلی ماست | اتاق خبر
کد خبر: 358946
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 20:30
وزیر امور خارجه فرانسه:
«ژان مارک ارو» وزیر امور خارجه فرانسه گفت: اولویت اصلی فرانسه در چند ماه آینده، رسیدن به راه حلی سیاسی برای حل بحران لبنان است.

اتاق خبر: «ارو» شامگاه دوشنبه در نشست خبری مشترک با «جبران باسیل» همتای لبنانی خود، تأکید کرد که کشورش با مشاورت با دیگر کشورهای غربی، برای پایان دادن به بن بست سیاسی در لبنان تمام تلاشش را خواهد کرد.
وی یادآور شد: ما از طریق روابط با متحدان خود در تلاش برای ایجاد فضایی سازنده با هدف حل بحران ریاست جمهوری این کشور هستیم.
وزیر امور خارجه فرانسه، لبنان را «نمونه ای بارز از همزیستی مسالمت آمیز» خواند و افزود: فرانسه نمی تواند در امور داخلی لبنان دخالت کند.
وی با بیان اینکه 'ما نمی توانیم به جای ملت لبنان تصمیم بگیریم' اظهار کرد: فرانسه بارها با ایران و عربستان برای رسیدن به راه حلی سیاسی در موضوع لبنان رایزنی کرده است.
به گزارش ایرنا، وزیر خارجه فرانسه پیش از این نشست در گفت وگو با خبرنگاران در کاخ نخست وزیری لبنان تأکید کرده بود: فرانسه، کشورهای دیگر و همه لبنانی ها شجاعت، تلاش ها و التزام توأم با صداقت و اخلاص آقای «تمام سلام» در قبال لبنان را ارج می گذارند و خواستار حفاظت از تمامیت ارضی، امنیت و استقلال لبنان هستند.
مارک ارو اضافه کرد: با این حال، باید گفت که اوضاع سیاسی، مأموریت نخست وزیر لبنان را پیچیده و سخت کرده است.
وزیر خارجه فرانسه گفت: روشن است که منافع ملت لبنان در خروج از بحران است تا بتواند با چالش های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی مقابله و مشکل پدیده آوارگان ناشی از جنگ در سوریه را حل کند.
مارک ارو تأکید کرد: اگر بحران سیاسی در لبنان بسرعت حل شود، به طور کلی شرایط مناسبی برای بهبود اوضاع این کشور فراهم خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: شب گذشت در کاخ صنوبر بیروت با نمایندگان گروه های سیاسی و تعدادی از شخصیت ها ملاقات و بر دوستی و همبستگی فرانسه با لبنان تأکید کردم و از آنان خواستم با تحمل مسؤولیت برای حل سیاسی مشکلات لبنان در چارچوب گفت وگوهای داخلی تلاش کنند.
وزیر خارجه فرانسه گفت: فرانسه از هر گونه تلاش و کمک برای حل مشکلات لبنان دریغ نخواهد کرد و به همین منظور همواره با شخصیت های سیاسی لبنانی و همه کشورهایی که می توانند نقشی مثبت در لبنان ایفا کنند، گفت وگو و مذاکره می کند.
وی ظهر دیروز(دوشنبه) وارد بیروت پایتخت لبنان شد و بلافاصله با یک بالگرد نیروهای صلحبان سازمان ملل متحد مستقر در جنوب لبنان (یونیفل) برای دیدار با 750نیروی فرانسوی عضو یونیفل عازم شهر الناقوره در جنوب لبنان شد.
وزیر خارجه فرانسه عصر و شب گذشته (دوشنبه) با ژنرال «میشل عون» رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح، «سلیمان فرنجیه» رئیس حزب جریان المرده و «سعد الحریری» رئیس حزب جریان المستقبل به طور جداگانه دیدار و گفت وگو و سپس در ضیافت شام با حضور شخصیت های سیاسی لبنانی شرکت کرد.
وی ساعاتی پیش لبنان را به مقصد پاریس ترک کرد.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید