۱۰۰قرارداد خارجی در پسابرجام | اتاق خبر
کد خبر: 358949
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 20:36
وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر دوشنبه در سفر به استان کهگیلویه و بویر احمد برای بازدید از چند طرح صنعتی با صنعتگران این استان به تبادل نظر پرداخت. او با اشاره به کیفیت مطلوب محصولات تولید داخل، گفت: «مردم به تولیدات داخلی بیش از پیش اعتماد کنند. »

به گزارش اتاق خبر، نعمت‌زاده افزود: «هم‌اکنون واحدهای صنعتی کشور محصولات خود را در سطح استانداردهای بین‌المللی تولید می‌کنند و مردم می‌توانند به نحو مطلوب از آنها استفاده کنند. همچنین باید در نظر داشت که کارآفرینی و ایجاد اشتغال پایدار مهم‌ترین نیاز کشور در شرایط کنونی است و یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت در شرایط کنونی اقتصادی کشور نیز افزایش سطح تولید و میزان صادرات است. »

نعمت‌زاده با اشاره به نرخ ۱۴ درصدی بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرد: «به دلیل شرایط جغرافیایی ویژه این استان توجه کمتری در طول تاریخ به آن شده است. »وی عنوان کرد: «پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش گسترده‌ای برای رفع محرومیت و افزایش میزان سرمایه‌گذاری در کهگیلویه و بویراحمد شد و احداث کارخانه قند نیز از جمله این اقدامات بود. البته اکنون این کارخانه با مشکلاتی روبه‌رو شده که امیدواریم با برخی تصمیم‌گیری‌ها به‌زودی این مشکلات برطرف شوند. »نعمت‌زاده با اشاره به اینکه استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد در زمینه گردشگری، صنعت و معدن ظرفیت‌های بالقوه چشمگیری دارد، گفت: «از این ظرفیت‌ها برای توسعه همه‌جانبه و اشتغال پایدار در سطح استان می‌توان استفاده کرد.

در تعطیلات گذشته حدود یک میلیون نفر به شهرستان یاسوج سفر کرده‌اند که این موضوع نشان از ظرفیت‌های گردشگری استان دارد. »وی با اشاره به اینکه دولت و بانک‌ها باید کمک کنند تا بخش خصوصی در استان کهگیلویه و بویراحمد سرمایه‌گذاری کنند، گفت: «یکی از ظرفیت‌هایی که اکنون در این استان وجود دارد احداث کارخانه لوله‌سازی است. می‌توان با احداث چنین کارخانه‌هایی سطح کشاورزی استان را ارتقا داد و از محصولات بیشتری بهره‌مند شد. »وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ساخت کارخانه آجر دهدشت در استان، افزود: «شهرستان کهگیلویه دارای خاک مناسبی است که متاسفانه تاکنون از آن استفاده مناسبی نشده و این خاک برای تولید آجر سفال بسیار مناسب است. »نعمت‌زاده با اشاره به اینکه در برخی از استان‌های کشور نیاز به خاک رس وجود دارد اما این ماده یافت نمی‌شود، گفت: «خاک رس دهدشت از جمله مزیت‌های استان است که می‌توان با بهره‌برداری مناسب از آن زمینه اشتغالزایی بسیاری را فراهم کرد. »وی با بیان حمایت همه جانبه دولت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، گفت: «سرمایه‌گذاران از مواهب طبیعی موجود در شهرستان کهگیلویه از جمله خاک رس می‌توانند استفاده مطلوب‌تری کنند و دولت نیز در این زمینه از آنها حمایت می‌کند. »کارخانه دنا صنعت یاسوج با ظرفیت تولیدی سالانه ۸۵ هزار تن، بزرگترین واحد تولیدی انواع لوله‌های پلی اتیلن و کامپوزیتی تک جداره و دو جداره در کشور است. عملیات اجرایی کارخانه دنا صنعت یاسوج با سرمایه اولیه ۴۰۰ میلیارد ریال سهم آورده و با مشارکت بانک ملی در سال ۸۶ آغاز شد. این کارخانه در زمینی به مساحت بیش از ۱۷ هزار مترمربع در سال ۸۸ به بهره‌برداری رسید.

۵۰ درصد مصوبات کارگروه‌های تسهیل تولید اجراشد
وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر به استان کهگیلویه و بویر احمد در جلسه کارگروه رفع موانع تولید نیز شرکت کرد. نعمت‌زاده در این جلسه گفت: «۵۰ درصد از مصوبات کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های کشور تاکنون اجرا شده است. »محمدرضا نعمت‌زاده افزود: «از زمان آغاز فعالیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌های مختلف کشور تاکنون مسائل و مشکلات ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی مطرح و بررسی شده است. »وی بیان کرد: «۵۰ درصد بقیه مصوبات کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های کشور نیز در مرحله اجراست. »نعمت‌زاده اظهار کرد: «دریافت تسهیلات بانکی، استمهال بدهی‌ها و رفع مشکلات حقوقی از جمله مهم‌ترین درخواست‌های مطرح شده از سوی تولیدکنندگان در کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های کشور است. »وزیرصنعت، معدن و تجارت با اشاره به شرایط دوران تحریم در سال‌های گذشته گفت: «پیامدهای مثبت برجام غیرقابل باور است، بیش از ۱۰۰ قرارداد با کشورهای مختلف منعقد شده است. این در حالی است که در سال‌های گذشته کمتر کشوری حاضر به سرمایه‌گذاری در ایران بود اما در ۶ ماه گذشته هیات‌های اقتصادی فراوانی ازکشورهای مختلف برای سرمایه‌گذاری به ایران سفر
کردند. »وی با اشاره به برخی فعالیت‌های کشورهای خارجی در ایران در ۶ ماه گذشته گفت: «شرکت‌های ایتالیایی از جمله این سرمایه‌گذاران هستند که در بخش‌هایی از اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری کردند و تا پایان سال جاری بخشی از آنها به بهره‌برداری می‌رسد. »

وی اظهار کرد: «در مشارکت با شرکت پژو بیش از ۲۰ قرارداد برای تولید خودرو در ایران منعقد شده است. همچنین تا پایان امسال، نخستین خودرو که از پیامدهای این قراردادهاست تولید می‌شود. اکنون تقاضاهای بسیار زیادی از سوی شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور با شرایط مورد علاقه ایران در دست بررسی دولت است. »نعمت‌زاده افزود: «این شرکت‌ها براساس قراردادها باید علاوه بر ورود فناوری‌های روز دنیا به صادرات محصولات تولیدی نیز اقدام کنند. »

وی بیان کرد: «شرایط اقتصادی کشور در سال‌های گذشته «قفل» بود و فعالان اقتصادی ایران کمتر فعالیت اقتصادی می‌توانستند داشته باشند. خوشبختانه اکنون این مشکلات برطرف شده و امیدواریم مشکلات کنونی نیز برطرف شود. »نعمت‌زاده در ادامه با اشاره به برخی مشکلات موجود در ارتباطات بین‌المللی اقتصادی ایران گفت: «این مشکلات به‌تدریج حل خواهند شد. در ماه‌های گذشته بانک مرکزی ایران ۳۵ توافق با بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف برای سهولت روابط مالی منعقد کرده است. بانک‌های ایران نیز جداگانه ۲۱۵ توافقنامه با بانک‌های خارجی منعقد کرده‌اند که به خاطر رفع تحریم‌ها و برجام بود. »


ظرفیت‌های معدنی فعال خواهد شد
داریوش دیودیده، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه برنامه سفر استانی وزیر گفت: «این استان دارای ظرفیت‌های بسیاری در زمینه گردشگری است. از جمله مزیت‌های گردشگری استان نیز بافت درختان بلوط است که در رشته کوه‌های زاگرس مشابه این استان در بافت بلوطی وجود ندارد. » وی افزود: «۲۱ شهرک صنعتی در استان وجود دارد که اکنون مراحل واگذاری در ۱۴ شهرک صنعتی انجام می‌شود.

۷۵۱ پروانه بهره‌برداری برای واحدهای صنعتی صادر شده که زمینه اشتغال ۹ هزار نفر را فراهم کرده است. ۲۵۱ واحد صنعتی اکنون در استان راکد هستند و از چرخه تولید خارج شده‌اند. »رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ۳ پهنه معدنی در استان وجود دارد که آنها واگذار شده‌اند، گفت: «در زمینه معادن فعالیت‌های مناسبی انجام شده و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها فعالیت‌های معدن در سال‌های آینده گسترش بیشتری خواهد یافت. »دیودیده درباره مواد معدنی موجود در استان گفت: «علاوه بر خاک رس فسفات و بوکسیت نیز از دیگر مواد معدنی مهم استان هستند که برای به بهره‌برداری رساندن آنها نیز اقداماتی انجام شده و اجرایی خواهد شد. »وی افزود: ‍«از دیگر فعالیت‌های صنعتی و معدنی استان تولید سیمان و فعالیت‌های پتروشیمی است.

خوشبختانه این دو صنعت در چند سال گذشته رشد بسیار مناسبی در استان داشتند. وجود کارخانه سیمان و پتروشیمی زمینه‌های مناسبی برای رشد این استان ایجاد کرده‌اند که امیدواریم با حمایت‌های بیشتر فعالیت این کارخانه‌ها نیز افزایش یابد. همچنین از دیگر واحدهای صنعتی که در اشتغالزایی و رشد استان تاثیر بسیاری داشت کارخانه قند کهگیلویه و بویر احمد بود که متاسفانه اکنون با مشکلات بزرگی روبه‌روست. بر اساس وعده‌های حمایتی و سیاست‌هایی که برای راه‌اندازی دوباره این کارخانه در نظر گرفته شده کارخانه قند تا پایان شهریور ماه به تولید ادامه می‌دهد. »رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد درباره واحدهایی که سال‌ها تعطیل بوده‌اند، گفت: «برخی از واحدهای تولیدی و صنعتی سال‌ها تعطیل بوده‌اند و با بررسی‌هایی که در ستاد رفع موانع تولید انجام شد این کارخانه‌ها اکنون به چرخه تولید در استان بازگشته‌اند. ماشین‌سازی و کارخانه آرد یاسوج از این دسته واحدها هستند. حدود یک دهه این واحدها تعطیل بودند که خوشبختانه اکنون از وضعیت رکود خارج شده‌اند و به تولید ادامه می‌دهند. »


ناتوانی در رقابت به دلیل نبود زیرساخت‌ها
جبار کیانی، رییس اتاق بازرگانی یاسوج در جلسه کارگروه تسهیل موانع تولید صنایع استان کهگیلویه و بویراحمد که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد به ضعف زیرساخت‌ها در استان پرداخت و گفت: «یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در استان وجود دارد فراهم نشدن زیرساخت‌های مناسب است. این موضوع باعث شده تا صنایع در استان به درستی شکل نگیرند و مشکلاتی مانند بیکاری نیز بر این اساس به وجود آمده است. »

کیانی به ضعف زیر ساخت‌های صنعتی و تولیدی در استان اشاره کرد و توضیح داد: «به دلیل فقدان زیر ساخت‌های لازم در استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه صنایع از بقیه استان عقب هستیم. یکی از راهکارهایی که می‌تواند اسباب رشد صنعتی و تولیدی استان را فراهم کند پیگیری مصوبات جلسه‌های رفع موانع تولید در استان است. در صورتی که این مصوبات با کمک نهادهای بالادستی اجرایی شوند، استان کهگیلویه و بویراحمد به رشد مناسبی دست خواهد یافت. »وی با تاکید بر همکاری بانک‌ها با تولیدکنندگان گفت: «متاسفانه نظام بانکی به طور همدلانه با بخش صنعت در استان همکاری ندارد و از دیگر موضوعاتی که بررسی آن برای رشد استان اهمیت دارد ایجاد روابط مناسب بین بانک‌ها و صاحبان صنایع است. در صورتی که این ارتباط ایجاد نشود مشکل سرمایه در گردش پابرجا خواهد ماند. »رییس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به قیمت تمام شده در صنایع استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: «قیمت تمام شده کالا در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل نبود زیر ساخت‌ها و کاهش سرمایه در گردش واحدهای تولیدی قابل رقابت با محصولات دیگر استان‌های کشور نیست. یکی از نیازهای مهم بخش صنعت و تولید کشور این است که بتوانند قیمت تمام شده محصولات خود را کاهش دهند تا در فروش و عرضه با مشکلی روبه‌رو نشوند. اکنون با احتساب مشکلات موجود در استان این کار شدنی نیست. »
کیانی گفت: «مطالعات کارشناسی و پژوهشی نیاز به حمایت دارد، صنعت ریل و راه‌آهن در این استان مشکل دارد و تقاضا داریم در بحث صنایع تبدیلی ما را حمایت کنند. »

خاک رس دهدشت، مزیت شهرستان کهگیلویه
محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان این سفر استانی از کارخانه آجر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه در جنوب کهگیلویه و بویراحمد نیز بازدید کرد. نعمت‌زاده در این آیین پروژه کارخانه آجر دهدشت را یکی از طرح‌های صنعتی مهم کشور دانست و گفت: «خاک رس دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه ظرفیت مناسبی برای ایجاد کارگاه‌های تولیدی و صنعتی دارد. » وی با اشاره به اینکه فاز اول این طرح صنعتی سال گذشته به بهره‌برداری رسیده بود، گفت: «با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و حمایت دولت فاز دوم کارخانه آجر دهدشت نیز به زودی راه‌اندازی خواهد شد. » پروژه بزرگ تولید آجر و سفال دهدشت در دی ۱۳۸۸ با مشارکت بانک صنعت و معدن در استان کهگیلویه و بویراحمد و در یکی از مناطق توسعه‌نیافته شهرستان کهگیلویه، در زمینی به مساحت ۲۳۰ هزار مترمربع با سرمایه‌گذاری ارزی به مبلغ ۱۰ میلیون یورو و سرمایه‌گذاری ریالی به مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال آغاز شد. این کارخانه آجر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم سهم عمده‌ای در اشتغالزایی و رفع معضل بیکاری در شهرستان کهگیلویه و همچنین توسعه ساخت‌وساز استان دارد. عملیات اجرایی کارخانه آجر دهدشت با ظرفیت تولید روزانه ۸۰۰ تن در سال ۸۹ در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار آغاز شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر دو روزه به کهگیلویه و بویراحمد از چند طرح صنعتی در دست اجرا از جمله پتروشیمی گچساران، پتروشیمی دهدشت، سیمان مارگون و دناصنعت یاسوج بازدید کرد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید