با تار و پود تجارت از مسکو تا قاهره | اتاق خبر
کد خبر: 359570
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 00:18
زمانی که صحبت از رویدادهای قدرتمند صنعت نساجی در جهان می‌شود، بدون شک نام نمایشگاه منسوجات خانگی فرانکفورت (Heimtextil) به میان می‌آید.

به  گزارش اتاق خبر، سال گذشته گزارش مفصلی در این زمینه منتشر کردیم و ابعاد مختلف آن را مورد بررسی قرار دادیم. نکته جالب درباره رویدادهای صنعت نساجی این است که همه کشورها حداقل یک عنوان قدرتمند برای خود دارند. اگرچه این حوزه در ایران دارای جایگاه و اهمیت بسیار بالایی است اما در زمینه نمایشگاه‌های بین‌المللی و در مقابل بسیاری از رویدادهای جهانی حرف خاصی برای گفتن نداریم.
نمایشگاه ماشین‌آلات و محصولات نساجی تهران با عنوان تجاری«ایرانتکس» هر سال در شهریور کلید می‌خورد و بیش از یک دهه سابقه برگزاری دارد. این رویداد سعی دارد بزرگترین شرکت‌ها، نشان‌ها، کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی صنعت نساجی جهان را گردهم آورد تا ضمن تبادل دانش، فناوری و اطلاعات، زمینه همکاری‌های تجاری، بازرگانی و سرمایه‌گذاری با شرکت‌های ایرانی را فراهم کنند.
نمایش آخرین تحولات و دستاوردهای علمی، فنی و صنعتی داخلی و خارجی این حوزه، فراهم کردن بستر مناسب برای انتقال بیشتر فناوری‌های روز به کشور، ایجاد ارتباط‌های تجاری جدید و تقویت روابط قبلی، انتقال دانش، فناوری و تجربیات، آشنایی با الگوهای موفق جهانی در عرصه صنعت نساجی و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های داخلی و خارجی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه هستند. به همین بهانه سفری داریم به مهم‌ترین رویدادهای صنعت نساجی در سراسر جهان. 


نمایشگاه نساجی مسکو (Inlegmash)
مرکز نمایشگاهی مسکو (ZAO) از ۲ تا ۴ اسفند هر سال میزبان نمایشگاه «Inlegmash» است. نمایشگاه نساجی مسکو مهم‌ترین گردهمایی متخصصان صنعت نساجی از سراسر جهان است. این رویداد ۴۰ ساله تنها نمایشگاه در روسیه است که تمام ماشین‌آلات جدید این صنعت را در کنار هم قرار می‌دهد.
سازندگان و تولیدکنندگان برجسته تجهیزات از کشورهای اتریش، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، چین، جمهوری کره، روسیه، ترکیه، فرانسه، ژاپن و بسیاری از دیگر کشورها به این نمایشگاه جذب می‌شوند. به عقیده کارشناسان این رویداد فرصتی بی‌نظیر برای مشاهده جدیدترین تجهیزات تولید منسوجات و فرآیندهای موجود است.
غرفه‌داران نمایشگاه نساجی مسکو را تولیدکنندگان برجسته تجهیزات صنعت نساجی از روسیه و ۱۲ کشور دنیا تشکیل می‌دهند.
این رویداد در قالب چند دسته‌بندی اصلی ازجمله تجهیزات عملیات اولیه پارچه‌های طبیعی و مصنوعی، ماشین‌آلات ریسندگی، تجهیزات بافندگی، تجهیزات عملیات تکمیلی منسوجات، تجهیزات رنگرزی، چاپ حرارتی، رنگ‌ها و مواد شیمیایی، تجهیزات تولید پوشاک، تجهیزات برش، تجهیزات تنظیم بخار، اتوشویی و خشک‌شویی، تجهیزات تولید مواد بافته نشده، تجهیزات نمدمالی، تجهیزات تولید محصولات پوست و چرم، ماشین‌آلات لوازم پوشاک و محصولات خرازی و... محصولات را به نمایش می‌گذارد.


نمایشگاه منسوجات خانگی برزیل
مرکز نمایشگاهی «نورث» در سائوپائولو از ۱۶ تا ۱۹ خرداد میزبان نمایشگاه منسوجات خانگی برزیل است. این رویداد فرصت‌های تجاری و ظرفیت‌های صنعت نساجی برزیل را به مخاطبان خارجی معرفی کرده و آخرین محصولات و گرایشات بازار مد و دکوراسیون منزل را به نمایش می‌گذارد.
در مجموع حدود ۱۵هزار خریدار از سراسر برزیل و ۱۳ کشور جهان از جمله تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان کالاهای خواب، محصولات حمام، تشک و بالش، پرده‌ها، فرش‌ها، پارچه‌ها و... در این رویداد حضور دارند. نمایشگاه منسوجات خانگی برزیل به‌عنوان اصلی‌ترین گردهمایی زنجیره تامین صنعت نساجی برزیل، کل زنجیره تولید این صنعت را که شامل جمعی مجرب از خریداران هتل‌ها، بیمارستان‌ها، تعاونی‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خرده‌فروشان تخت، محصولات حمام و سایر متخصصان بازار و علاقه‌مندان به محصولات باکیفیت است را دور هم جمع خواهد کرد.
نمایشگاه منسوجات خانگی برزیل در چند حوزه اصلی ازجمله تخت‌خواب، ناهارخوری، حمام، تشک و بالش، پتو و روتختی، پارچه‌های کتان، پرده‌ها، دیوارپوش‌ها و بافت‌های پارچه‌ای و... تقسیم‌بندی می‌شود.
نمایشگاه نساجی لندن (TLTF)
انگلیسی‌ها رویداد اصلی خود را در پایتخت این کشور یعنی لندن و در مرکز طراحی تجاری (Business Design Centre) این شهر کلید می‌زنند. نمایشگاه نساجی لندن با عنوان تجاری «TLTF» جایگاه برتر تجاری برای پارچه‌ها، مد و مواد اولیه است. این رویداد به تولیدکنندگان و نمایندگان‌شان فرصتی برای نمایش محصولات‌شان به تاثیرگذارترین خریداران بازار جهانی و طراحان در صحنه مد انگلیس ارائه می‌دهد.
به عقیده کارشناسان، نمایشگاه نساجی لندن برای خریداران، توزیع‌کنندگان و طراحان فرصت نمایش طیف وسیعی از منسوجات، از معتبرترین کارخانه‌های نساجی در اروپا را به طور همزمان و زیر یک سقف فراهم می‌کند. ضمن اینکه طراحان، خریداران و توسعه‌دهندگان محصول را به خود جذب می‌کند تا نه تنها روابط موجود را حفظ کنند، بلکه محصولات جدید و هیجان انگیزخودرا ارائه کرده و توسعه دهند.
بیشتر غرفه‌داران، تولیدکنندگان و سازمان‌هایی که در این نمایشگاه شرکت می‌کنند در صنعت نساجی و صنعت پوشاک سطح بالا و متخصص هستند. این نمایشگاه از زمان آغاز به‌کار گام‌های روبه جلو در زمینه اندازه و مقطع برگزاری، برداشته است. بخش‌های مختلف نمایشگاه TLTF لندن شامل منسوجات، استودیوهای چاپ، لباس‌های قدیمی، لوازم جانبی و زینتی و... می‌شود.


نمایشگاه صنعت نساجی نیویورک
مرکز «جاوتیس» در نیویورک هر سال از ۲۲ تا ۲۴ تیر میزبان مخاطبانی تخصصی در صنعت نساجی است؛ افرادی که از سراسر جهان برای بازدید از نمایشگاه صنعت نساجی نیویورک (Home Textiles Sourcing Expo) به امریکای شمالی سفر می‌کنند. این رویداد بر پارچه و منسوجات لطیف لوازم منزل تمرکز دارد و همزمان با نمایشگاه منسوجات امریکا (Texworld USA) و نمایشگاه پوشاک برگزار می‌شود. برخی کارشناسان معتقدند این نمایشگاه یکی از بزرگترین مقاصد تامین پارچه بازار امریکای شمالی به شمار می‌رود. مخاطبان می‌توانند طیف کامل پارچه و منسوجات لطیف ساخته شده در طبقه‌بندی‌های مختلف را در این رویداد مشاهده کنند و با صاحبان صنایع بدون واسطه وارد مذاکره شوند. این عنوان ارزشمند علاوه بر محصولات، خدمات و منابع در دسترس در سالن نمایشگاه، فرصت شرکت در سمینارهای ارزشمندی را که ازسوی متخصصان برجسته این صنعت اجرا می‌شود، فراهم می‌کند.
نمایشگاه پارچه و نساجی نیویورک محصولات را در طبقه‌بندی‌های متنوعی ارائه می‌کند تا به بازدیدکنندگان برای یافتن پارچه‌هایی که قصد تهیه آن را دارند، کمک کند. بخش‌های مختلف این رویداد عبارتند از پارچه‌های دارای نقش‌های هندسی، پارچه‌های سازگار با محیط‌زیست، مواد مقاوم در برابر آتش، بافت‌های نقشدار، کشباف، تور، چرم، پارچه کتانی، پارچه برای فضای روباز، پارچه‌های شمعی، پلی‌استر، ابریشم، ابریشم نما، الیاف مصنوعی، تزئینی و....
در این نمایشگاه همچنین پارچه‌های سلولزی دست‌ساز، منسوجات آماده، پرده حمام، کفپوش، رومیزی، لوازم داخلی منزل، روکش دیوار، روکش پنجره و... در معرض دیدن مخاطبان قرار می‌گیرد.
بازدیدکنندگان نمایشگاه منسوجات خانگی نیویورک را تولیدکنندگان، خرده‌فروشان، دلالان، تبدیل‌کنندگان مواد اولیه به پارچه، تعیین‌کنندگان قراردادها و طراحان دربرمی‌گیرند. ضمن اینکه غرفه‌داران این نمایشگاه را نیز شرکت‌ها و تصمیم‌گیرندگان حوزه‌های منسوجات خانگی، طراحی و دکوراسیون منزل و فروشگاه‌های پارچه‌فروشی تشکیل می‌دهند.


نمایشگاه مد و نساجی قاهره
مصری‌ها نیز در این زمینه دستی بر آتش دارند. از ۹ تا ۱۲ مهر هر سال نمایشگاه مد و نساجی قاهره در مرکز همایش بین‌المللی این شهر برگزار می‌شود. این رویداد نخستین و تنها نمایشگاه بین‌المللی تخصصی صنعت نخ، نساجی و پوشاک و همچنین تودوزی، تزئینات و لوازم جانبی در مصر به‌شمار می‌رود. تایید این نمایشگاه از سوی «یوفی» دلیلی بر اثبات کیفیت بالای آن است، بنابراین به طور یکسان تضمینی را برای غرفه‌داران و بازدیدکنندگان برای یک سرمایه‌گذاری دقیق فراهم می‌کند.
این رویداد با نظارت وزارت صنایع و تجارت مصر در فضایی به وسعت ۲۰هزار مترمربع برگزار می‌شود. بسیاری از وزیران و سفیران در آیین گشایش این رویداد حضور دارند و بیش از ۲۰ کشور نیز خواستار مشارکت در آن هستند.
دوره پنجاه و پنجم نمایشگاه مد و منسوجات قاهره، میزبان بیش از ۸هزار و پانصد بازدیدکننده بوده است. علاوه بر این، تعداد زیادی از واردکنندگان از اروپا، آسیا و افریقا برای بازدید از نمایشگاه و تعامل با غرفه‌داران دعوت شدند. همچنین جلساتی بین بازدیدکنندگان بین‌المللی و غرفه‌داران قبل و بعد از این نمایشگاه، باتوجه به برنامه بازدید و بحث درباره فرصت‌های کسب‌وکار برگزار شد.
صنعت مد و نساجی مصر نقش بسیار اساسی در اقتصاد این کشور ایفا می‌کند. علاوه بر موافقتنامه‌های تجارت آزاد با اتحادیه اروپا مانند COMESA و جهان عرب، منطقه صنعتی مصر با ایالات متحده قراردادی را امضا کرده تا به تولیدکنندگان محلی هر دو کشور، تعرفه و سهمیه آزاد داده شود.
نشان‌های جهانی از طریق این رویداد، فروشگاه‌ها یا عملکرد تولید خود را به بازار معرفی خواهند کرد. مصر علاوه‌بر کتان شناخته شده و نیروی کار ماهرخود، یک مزیت رقابتی قوی نیز دارد که می‌تواند نقطه عطفی در نمایشگاه‌های نساجی‌اش باشد. این کشور با داشتن ۱۵ بندر تجاری و موقعیت استراتژیک، به تمامی شرکت‌ها اجازه دسترسی آسان به آسیا، افریقا و اروپا را می‌دهد.
محصولات مختلف این نمایشگاه در زمینه‌های مد زنانه و مردانه، لباس خواب، لباس ورزشی، ماشین‌آلات نساجی، ماشین‌آلات بافت و دوخت، ماشین‌آلات دباغی و ماشین‌های شیمیایی، دستگاه چاپ و برش، دستگاه‌های تزریق و پیچیدن و... است.

منبع: صمت

95102

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید