ترکیه در چارچوب قانون عمل کند | اتاق خبر
کد خبر: 359836
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 18:02
اوباما:
رئیس جمهور آمریکا از دولت ترکیه خواست تا در برخورد با عوامل کودتای نافرجام در چارچوب قانون عمل کند.

به گزارش اتاق خبر، آمریکا نگران سرکوب شدید مخالفان دولت اردوغان است و در همین رابطه کاخ سفید اعلام کرد «باراک اوباما» از مقامات ترکیه خواست از اعمالی که به خشونت بیشتر یا بی‌ثباتی می‌انجامد بپرهیزند.

رئیس جمهور آمریکا اوباما اعلام کرده هیچ نشانه‌ای مبنی بر کشته شدن اتباع امریکایی در ترکیه وجود ندارد.

دولت آمریکا از چند هفته قبل درباره سفر اتباع خود به ترکیه هشدار داده بود. پس از اعلام کودتا، اوباما از دولت منتخب دموکراتیک ترکیه حمایت کرد و از همه احزاب خواست تا از خشونت و خونریزی جلوگیری کنند.  

بسیاری از فرماندهان ارتش، یک قاضی بلندپایه و بیش از یک هزار تن از کارکنان نظامی پس از کودتای نافرجامی که در ساعات اولیۀ روز شنبه منجر به مرگ بیش از ۲۰۰ نفر در ترکیه شد، دستگیر شدند.

ساعت ۲۳:۳۰ جمعه به وقت محلی (حوالی یک بامداد به وقت تهران) ارتش ترکیه اعلام کرد علیه دولت کودتا کرده است. به دنبال آن، گروهی از نیروهای ارتش همراه با ادوات نظامی در استانبول و آنکارا وارد خیابان‌ها شدند و اعلام کردند، کنترل امور را در دست گرفته‌اند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق روی داد.

اما صبح روز شنبه سازمان اطلاعات ملی ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تلاش برای کودتا در این کشور سرکوب شده است، اما براساس گزارش رسانه‌ها، شرایط کماکان به ثبات کامل نرسیده است و از سویی تنش میان واشنگتن و آنکارا نیز در حال افزایش است.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن، از شخصیت‌های مذهبی و مخالف دولت ترکیه را که سال‌هاست در تبعیدی خودخواسته در امریکا زندگی می‌کند، از عوامل کودتا می‌داند، این در حالی است که جنبش گولن با انتشار بیانیه‌ای این اتهام را رد کرده و جان کری، وزیر خارجه امریکا نیز از دولت ترکیه خواسته است درباره اتهام علیه گولن مدرک ارائه دهد.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان روز شنبه اعلام کرد به اوباما بگویید یا گولن را از امریکا اخراج کند و یا وی را به ترکیه تحویل دهد.

منبع: مهر

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید